A nyilvánosságra került hírek szerint több középiskolai tanár is úgy döntött, nem vállal érettségi elnöki, vizsgáztatói vagy szaktanári javítói feladatokat az idei emelt szintű érettségik során. Az akció védnöke a Tanítanék Mozgalom, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ), előbbi szervezet azon az állásponton van, hogy
az érettségiztetés nem kötelező, ráadásul az ezért kapott díjazás megalázóan alacsony.
A PDSZ szerint a tanárok dilemmában vannak, ugyanis az a céljuk, hogy felkészítsék a diákokat az érettségi vizsgákra. Nagy Erzsébet, a szakszervezet vezetője szerint nem az a céljuk, hogy tanulókon álljanak bosszút vagy hogy bármi kára származzon nekik az akcióból.
A Népszava megkereste a Belügyminisztériumot, a tárca azt válaszolta a lapnak, hogy a pedagógusok a lépéssel a gyermekek érettségijét és továbbtanulását sodorják veszélybe. Állításuk szerint az érettségihez szükséges erőforrásokat az érintett intézményekben biztosítják.
Sajnálatos, hogy egyet nem értésének kifejezési módját bárki, gyermekeink érettségi vizsgájának és továbbtanulásának veszélyeztetésében látja”
– fogalmaztak.
Nem egységes a szakma
Szebedy Tas, a Városmajori Gimnázium igazgatója a Mandinernek elmondta, az ő intézményében is van pár kolléga, aki részt vesz a szakszervezetek és a mozgalom akciójában, azonban állítása szerint ez nem jellemző, a tanári kar csak kis százaléka nem kíván részt venni az emelt szintű érettségi lebonyolításában.
Nem gondolom, hogy ez lenne a megoldás”
– jelezte az intézmény igazgatója, majd jelezte, hogy ő, mint tanár, a gyermekek érdekeit tekinti elsődlegesnek, ami jelenleg az, hogy zavartalan legyen az érettségi.
Szebedy Tas szerint mind az oktatási intézményükben, mind országosan messzemenőkig kisebbségben lesznek azok a tanárok, akik a mostani akcióban részt vesznek.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán