Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
A Tanítanék Mozgalom az érettségi bojkottálására buzdítja a pedagógusokat.
Mint arról a nap folyamán már beszámoltunk, több iskolában is úgy döntött számos pedagógus – összesen több mint kétszáz fő –, hogy nem vállalnak önkéntes érettségi elnöki, vizsgáztatói, szaktanári javítói feladatokat az idei emelt szintű érettségi során.
Az ATV számolt be róla, hogy a Tanítanék Mozgalom az érettségi bojkottálására buzdítja a pedagógusokat, szerintük az érettségiztetés nem kötelező, ráadásul az ezért kapott díjazás megalázóan alacsony.
Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumának tanárainak negyven százaléka támogatja az akciót, a csatorna szerint „mindenki beleállt, aki emelt szinten érettségiztet, és aki középszintű vizsgán elnök lehet”.
Az ATV szerint a tanárok megbízási szerződéssel, külön juttatásért érettségiztetnek, így jogilag megtagadhatják a vizsgáztatást. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint ez a tanároknak egy nehéz morális kérdés, hiszen a céljuk a diákok felkészítése az érettségire.
Senkinek sem az a célja, hogy a diákokon álljon bosszút, vagy hogy a diákoknak ebből bármi kára származzon”
– jelentette ki Nagy Erzsébet.
A Belügyminisztérium úgy reagált, az akcióval a tanárok a gyermekek érettségijét és továbbtanulását veszélyeztetik. Kiemelték továbbá, hogy az érettségihez szükséges erőforrásokat az érintett intézményekben biztosítják.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke az ATV-nek nem tudott arról beszámolni, vajon mekkora fennakadást okozna, ha több száz érettségiztető tanár kiesne a rendszerből. A PDSZ azt ígérte, ha markáns támogatottsága lesz a bojkottnak, akkor az érettségi meghatározott napjaira egységes országos sztrájknapokat hirdetnek.
A nyitóképen Nagy Erzsébet egy októberi tanártüntetésen. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd