Elsodor minket az ukrán dömpinggabona?

Ahogy a repülőgépeken előbb a saját oxigénmaszkunkat vesszük fel, és csak utána segítünk másoknak, úgy az ukrán agrárexportnál is ez lenne logikus.

Ahogy a repülőgépeken előbb a saját oxigénmaszkunkat vesszük fel, és csak utána segítünk másoknak, úgy az ukrán agrárexportnál is ez lenne logikus.
Ukrajnában olyan növényvédő szereket is használnak, amelyeket az EU-ban már évekkel ezelőtt betiltottak az egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatásuk miatt.
Az ukrán gabonának lengyel belpolitikára is jelentős hatása van.
Nem csak a szomszédos országok gazdáit teheti tönkre az olcsó ukrán gabona.
„Szerdától a Litvánián áthaladó ukrán gabona ellenőrzése az ukrán-lengyel határról litván területre, litván kikötőbe kerül” – jelentette ki Robert Telus lengyel agrárminiszter.
Ha az Európai Parlament a dolgát végezné, felelősségre vonná a Bizottságot.
A román gazdák már azt is kilátásba helyezték, hogy eltorlaszolják a határátkelőket.
„Minél többet fektet be Kijev a Németországgal fenntartott kapcsolatokba, annál valószínűbb, hogy egy idő után csalódni fog Berlin hozzáállásában” – fogalmazott Tomasz Grosse.
Duda ugyanakkor átengedné, sőt, növelné a tranzitot a szegény régiók felé.
Vigyázni kell a fuldoklóval, mert az megával ránthatja azt is, aki segíteni akar neki.
Varsó elvárt volna némi hálát Kijevtől a leszállított harckocsikért cserébe, amikkel egyáltalán működött a nyári ellentámadás; nagy bajuk lehet az ukránoknak a „gabonaháborúból” a szakértő szerint.
„Ukrajna tervében első pontként a Lengyelországgal való megegyezés megtalálása szerepel”, legalább is ezt állítja a korábban embargóval fenyegetőző Tarasz Kacska.
Jozef Bíres szerint az ukrán panasznak nincs jogalapja, ezért Szlovákia nem szünteti meg a gabonaimport korlátozását.
A tagállami miniszterekből álló Tanács vezetője a lengyel, magyar és szlovák kormány eljárása ellen fogalmazta meg álláspontját az ukrán gabonaimport ügyében.
Számottevően nőtt a zöldségek és a gyümölcsök ára.
Ha az EU egyetlen ország lenne, a gabonakereskedelmi tilalom brüsszeli megszüntetését egyszerűen hazaárulásnak mondanánk. Így azonban marad „az uniós tagállamok érdekeinek figyelmen kívül hagyása” finomkodó kifejezés.
Magyarország ki fog tartani, ígérte Nagy István.
Magyarország nemzeti hatáskörben védekezik a brüsszeli döntéssel szemben.
Szerintük az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalára vonatkozó korlátozások meghosszabbítása destabilizáló hatással lesz a globális élelmiszerpiacra is.
Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes szerint így igyekeznek bővíteni az exportútvonalakat, amíg a fekete-tengeri kikötők zár alatt állnak.
Kövesse a Facebookon!