Olaf Scholz ijesztő kijelentést tett az orosz-ukrán béketárgyalásokról
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/LuaoC9_aguzNl7NzIpKXXh7z4Cd2Z6ZoYnWULDnPLqA/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzliMmQ4YzlhZTc5MjQ3NmY4MTc1MjYzZjQ1NTVlOGM2.jpg)
A szociáldemokrata politikus leszögezte, hogy Németország soha nem fog támogatni semmilyen békediktátumot.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/LuaoC9_aguzNl7NzIpKXXh7z4Cd2Z6ZoYnWULDnPLqA/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzliMmQ4YzlhZTc5MjQ3NmY4MTc1MjYzZjQ1NTVlOGM2.jpg)
Az ukrán nagykövet szerint nem lehet ilyen tüntetéseket csinálni „egy civilizált európai országban”.
Bár a korábbi és a mostani lengyel kormány is kitüntetett támogatója, szövetséges Ukrajnának, a két ország vezetése között néhány kérdésben komoly gazdasági és politikai konfliktus alakult ki. Ezek közé tartozik a lengyel gazdák folyamatos tiltakozása az ukrán gabona beengedése ellen.
Az Euractiv arról ír, hogy Lengyelországban nagy problémát jelent a belső piac számára az ukrán élelmiszerek áradata, ami azután következett be, hogy az EU felfüggesztette az EU-n kívüli Ukrajnából érkező termékek importjának korlátozását.
A lengyel farmerek az elmúlt hónapokban több alkalommal is tüntettek az olcsó és megbízhatatlan minőségű ukrán gabona és élelmiszerek beengedése ellen. Ezek során
többször – így a napokban is – traktorjaikkal blokád alá vették a lengyel-ukrán határátkelőket,
ami komoly fennakadást okozott a két ország közötti közlekedésben. Legutóbb pedig önhatalmúlag tartóztattak fel Lengyelországba érkező gabonaszállító teherautókat, és belőlük gabonát engedtek ki az úttestre.
Az ukrán kormányzat részéről felháborodtak a történteken. Vaszil Zvarics, Ukrajna varsói nagykövete felszólította a lengyel rendőrséget, hogy „vizsgálják ki ezt a szégyenletes bűntényt”. Az ukrán diplomata kijelentette: „Ilyen tüntetéseket nem lehetne elfogadni egy civilizált európai országban, nem beszélve a provokáció erkölcsi aspektusairól” – fogalmazott Ukrajna varsói nagykövete, aki arra is felszólította az illetékeseket,
hogy „határozottan reagáljanak erre a szégyenletes és offenzív bűnre”.
Donald Tusk új lengyel kormányának mezőgazdasági minisztere, Czeslaw Siekierski egy tévéadásban úgy fogalmazott: a gazdák „túl érzelmesen reagáltak”, az akció „nem megfelelő” volt – ugyanakkor nem fog fellépni a gazdák ellen. „Hasonló jelenetek Európa más országainak gazdatüntetésein is megtörténnek, a gazdák gakran élelmiszert dobnak szét” – tette hozzá.
Az Euractiv is beszámol ennek kapcsán arról a jelenségről, hogy az EU-ba érkező ukrán termékeknek valójában más, EU-n kívüli célországokba kellene eljutniuk, mégis sok köt ki közülük a közeli, szomszédos EU-tagállamok piacain. Emiatt viszont leesett a kereslet a drágább, minőségi lengyel élelmiszerek iránt, ami miatt dühösek a lengyel gazdák.
Donald Tuskék mindenesetre támogatásáról biztosítják a lengyel gazdákat,
és fenntartják az egyoldalú embargót az ukrán gabonával szemben. Sőt, a legújabb terveik szerint más ukrán termékeket is betiltanának: felmerült a cukor, a mirelit gyümölcsök és almalevek behozatalának tilalma is. A varsói kormány részéről elhangzott: a lengyelek készek minderről tárgyalni az ukránokkal, de Kijev nagyon nem tud egyetérteni az ukrán élelmiszerexport lengyel korlátozásával.
Fotó: (MTI)