Brüsszel az ukrán oligarchák oldalára állt

2024. április 15. 07:53

Az ukrán termőföld jelentős része amerikai, nyugat-európai befektetési csoportok és ukrán oligarchák kezében van.

2024. április 15. 07:53
Nagy István
Nagy István
Magyar Nemzet

Fotó: MTI/PAP/Leszek Szymanski

„Bár a tavaszi mezőgazdasági munkálatok már javában tartanak, a munkagépek mégsem csak a földeken, hanem a nyugat-európai nagyvárosok belvárosaiban vagy éppen az ukrán határon sorakoztak az elmúlt hónapokban. Brüsszel elhibázott politikája az agráriumban is válságot teremtett. Az európai gazdák magukra maradtak a háborúpárti és az idegen érdekeket kiszolgáló, zöldnek álcázott energiapolitika miatt. Soha ilyen mértékű zöldideológiai befolyásolás és nyomás nem érte még az európai agráriumot, mint az elmúlt időszakban, amit az ágazat szereplői sem tűrhettek szótlanul.

A Green Deal csak a nevében jelentett megállapodást, a gyakorlatban ugyanis diktátumként nehezedik a gazdálkodók vállára. Brüsszel minden szakmai alapot nélkülöző, semmilyen hatástanulmánnyal nem alátámasztott előírásai ­miatt az európai termelők elvesztették versenyképességüket, jövőképüket, és egy mozdulattal került veszélybe a biztonságos élelmiszer-ellátás. A termelők hiába próbáltak minden előírásnak megfelelni, a brüsszeli döntéshozók magukra hagyták a gazdákat, és ha ez nem lenne elég, védtelenné tették a piacaikat is.

Az orosz–ukrán háború kitörését követően a közép- és kelet-európai régió agráriuma jelentős kihívásokkal szembesült. 2022 nyarán az Európai Unió úgy döntött, hogy Ukrajna vámmentesen és korlátozás nélkül exportálhat a területére mezőgazdasági termékeket. Brüsszel megnyitotta az uniós határokat. Emiatt az ukrán termékek a hagyományos ­piacaik helyett hatalmas mennyiségben jelentek meg a szomszédos EU-s tagállamok és az unió egyéb piacain, erősen korlátozva ezen országok mezőgazdaságának értékesítési lehetőségeit. Ez a helyzet – más globális tényezőkkel együtt – Európa-szerte érdemben járult hozzá az alacsony termelői árszintekhez, mivel az ukrán mezőgazdasági termékeket nem kötik a szigorú uniós előírások. (...)

Az ukrán termőföld jelentős része amerikai, nyugat-európai befektetési csoportok és ukrán oligarchák kezében van, amelyek és akik profitot szeretnének realizálni. Ebből is ­egyértelműen látszik, hogy az agráriumot a háború és Brüsszel háborúpárti politikája fogságba ejtette. A magyar álláspont világos: minden eszközzel meg kell védenünk a magyar gazdák érdekeit és meg kell erősítenünk a békepártiak táborát.

Brüsszel az ukrán oligarchák oldalára állt az európai gazdák helyett, emellett agrárválságot okoz, a háborút pénzeli a gazdák támogatása helyett, aminek megálljt kell parancsolnunk. Az uniós vezetők elárulták a gazdákat, akik csak ránk számíthatnak. Ebben a helyzetben pedig felértékelődik a kormányzati segítség szerepe az ágazatban. Ezért is döntöttünk ötpontos agrárintézkedési csomagról.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 132 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Valodi
2024. április 15. 20:17
pesszimista 18:38 "A politika bizony így működik." Orbán ezekkel az ígéreteivel nyerte meg a kétharmadot. Ha ilyen könnyedén el lehetett téríteni ezektől, akkor bizony csak egy darab szar.
chief Bromden
2024. április 15. 18:55
Kinek a kezében a mézcsap? Megvan még a hetediken a kaptár?
Dixtroy
2024. április 15. 13:54
"Az ukrán termőföld jelentős része amerikai, nyugat-európai befektetési csoportok és ukrán oligarchák kezében van, amelyek és akik profitot szeretnének realizálni." Igen, jóságosan az éhedző Afrikába szánták a gmos vegyszeres szarjukat, de valahogy mindig itt akarják nekünk eladni, hátha a magyar (és eus) gazdák is tönkremennek és az ő földjeiket is megszerezhetik.
pesszimista
2024. április 15. 11:37
A mai fiatalok többsége nem akarja vállalni a régi paraszti munkát. Ennek sok oka van , de a legfontosabb, hogy azt az apjától tanulják mintegy belenőve abba. Erre nálunk nemigen volt lehetőség. Ezért van az, hogy vidéken a portákat befüvesítik, a nagy porta már átok, újabban még az ennivalót is a központból szállítják. Nyugaton meg az ottani fiatalok az alacsony presztízsű munkát már nem akarják végezni, azt mint a rómaiak idejében a rabszolgákkal , a bevándorlókkal végeztetnék. De míg azok legalább katonáskodtak, ezek már azt sem akarnak. Csak hedonista módon az élvezeknek élni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!