Nyitóképünkön Nagy István magyar agrárminiszter és Tarasz Viszockij, az ukrán agrárminisztérium ügyvivője. Fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba
Az ukrán élelmiszerek mintegy 87 százaléka már ismét a tengeri szállítási útvonalon hagyja el az országot, így ezek a termékek már nem nyomják annyira az Európai Unió piacait – mondta Nagy István a HírTv műsorában. A magyar agrárminiszter a napokban Kijevben tárgyalt Tarasz Viszoszkij uktán agrárminisztériumi ügyvivővel egyebek mellett arról, hogy a nemzeti hatáskörben meghozott behozatali tilalmat továbbra is fenntartja hazánk, mivel továbbra sem értünk egyet a 2025 június 5-ig érvényben lévő autonóm kereskedelmi liberalizációs intézkedéssel (ATM).
Nagy István emlékeztetett, az EU-nak hosszútávú, megnyugtató megoldást kell találnia az ukrán termékek behozatalára azt követően, hogy az ATM rendelet lejár.
Mi azt kértük Ukrajnától, hogy egy szabályt vegyen figyelembe. Ukrajna nem küld, Magyarország nem fogad, kivéve, ha szükség van rá.
Ez azt jelenti a 2025 utáni időszakra, ha Magyarországnak nincs szüksége az ukrán mezőgazdasági árura, akkor Kijev vállaljon egyoldalú kötelezettséget, hogy ebben az esetben nem küld. A miniszter arról is beszélt, most úgy látja, hogy
2025 júniusára az ukrán mezőgazdasági termékek dömpingje megszűnhet, a Magyarországra és az EU-ba érkező mennyiség elenyésző lesz.
Az Agrárminisztérium közleményéből pedig kiderült, a kijevi találkozón Nagy István hivatalos látogatásra hívta Magyarországra Tarasz Viszockijt és arra is megkérte, hogy vegyen részt a hazánk által elnökölt uniós agrártanács ülésen is.
A miniszter beszélt a Magyarországot sújtó szárazságról is. Kiemelte, eddig 340 ezer hektárról jelentettek aszálykárt. Ez nagyságrendekkel kisebb, mint a történelmi, 2022-es aszály, amikor a károk meghaladták az egymillió hektárt is. Egyes régiókban ugyanakkor nagyon súlyos a probléma, a gazdáknak a kárenyhítési alap nyújthat kompenzációt.