Szerkesztőségi sokk: ennyi külföldi pénz áramlott a baloldali magyar médiába!

2025. május 17. 11:46

Guruló eurók, dollárok, forintok landoltak az elmúlt években hazai baloldali médiumokhoz többek között a Soros-hálózattól, amerikai kormányzati forrásokból, nagykövetségektől, brüsszeli pénzcsapokból, NGO-któl. Az átláthatatlan láncfinanszírozási mechanizmusoknak ezúttal az úgynevezett átláthatósági törvényjavaslat vetne véget.

2025. május 17. 11:46
null
Nagy Gábor
Nagy Gábor

„Feketelistákból még nem épült ország” címmel adott ki közös közleményt nemrég több tucat balliberális szervezet és ellenzéki hangvételű médium, miután nyilvánosságra került az átláthatósági törvény tervezete, amelynek végleges változatáról a következő hetekben dönt az Országgyűlés.

A javaslat olyan szervezetekre vonatkozik, amelyek külföldi forrásból – közvetlenül vagy közvetve – anyagi támogatásban részesülnek, és ezt közéleti tevékenységük finanszírozására fordítják. A törvényalkotó értelmezése szerint ez képes befolyásolni a demokratikus folyamatokat.

Ilyen például az állami vagy társadalmi döntéshozatali eljárásokba történő beavatkozás, a közhatalmat gyakorló személyek döntéseinek alakítása,

valamint a választói akarat és a választási eredmények befolyásolása. (Részletesebben lásd keretes írásunkat – a szerk.)

A közlemény aláírói között számos médium található, többek között az Átlátszó, a Debreciner, a Direkt36, az Élet és Irodalom, a Jelen, a KecsUP, a Klubrádió, a Lakmusz, a Magyar Hang, a 444.hu kiadója, a Népszava, a Nyugat.hu, a Partizán, a Quibit, a Telex, a Tilos Rádió, a Válasz Online és a Veszprém Kukac. Fontos megjegyezni, hogy a Civilizáció közleményének adatkezelési útmutatója szerint az aláírók adatai az Ökotárs Alapítványhoz kerülnek.

Ezt is ajánljuk a témában

A Nézőpont Intézet Sajtószabadság 2024 című kutatásának eredményeit már tavaly nyilvánosságra hozták – vagyis nem aktuálpolitikai célzatú, hirtelen jött kormányzati szabályozásról van szó. Az elemzés a következő megállapításokat tartalmazza:

  • A Magyarországon működő médiumokhoz érkező külföldi források összegének és eredetének teljes feltérképezése nem lehetséges.
  • Feltételezhető, hogy évente milliárdos nagyságrendű dotáció érkezik külföldről kormánykritikus médiumokhoz.
  • A támogatók között szerepelnek külföldi kormányok (kiemelten az Egyesült Államok), nemzetközi szervezetek (Európai Unió), illetve globális hatókörű alapítványok.
  • Ezek a szereplők gyakran láncfinanszírozási mechanizmusokon keresztül, ernyőszervezetek közvetítésével maradnak rejtve.

Egy évvel korábban a XXI. Század Intézet Veszélyben a médiaszuverenitás – A külföldről finanszírozott média forrásai és donorjai című tanulmánya szintén foglalkozott a témával.

Ebben említést tesznek, hogy a finanszírozók között államok külügyminisztériumai és nagykövetségei (USA, Hollandia) – lásd például USAID-pénzek –, külföldi pártalapítványok (mint a német zöldekhez köthető Heinrich-Böll-Stiftung), illetőleg kormányügynökségek (például a National Endowment for Democracy, vagy a United States Agency for Global Media) is megtalálhatók.

Több jelentős alapítvány is komoly összegeket juttat el ellenzéki médiumokhoz: például a Fritt Ord Foundations, a German Marshall Fund of the United States, a Soros-hálózat zászlóshajója: Open Society Foundations, a Robert Bosch Stiftung, a Rockefeller Brothers Fund és a Sigrid Rausing Trust. Ezen kívül támogatók között szerepelnek nonprofit alapok (Civitates, Foundation for Democracy and Pluralism, Network of European Foundations, Norvég Civil Támogatási Alap), illetve nagyvállalatok (Bertelsmann, Creditexpress, Google).

Az Európai Unió különféle pályázatai, valamint médiával is foglalkozó civil szervezetek (Organised Crime and Corruption Reporting Project, Visegrád Fund, Zinc Network) szintén fontos szereplői a finanszírozásnak.

Baloldali jogvédő szervezetek hosszú ideje bírálják a rendszerváltás óta átláthatatlan közélet jogi és gazdasági viszonyait.

Ennek látványos példája a legutóbbi országgyűlési választást követő kampány- és pártfinanszírozási botrány, amely kapcsán a fentebb felsorolt médiumok érdemi aggályokat nem fogalmaztak meg – noha elemzéseik és interjúik révén jelentősen befolyásolják a közéletet.

Ugyanakkor a lentebb kiemelt orgánumok finanszírozási háttereit is jelentősen befolyásolták a Soros-hálózathoz köthető szervezetek, amerikai kormányzati források, nagykövetségek, és nem utolsó sorban a különböző brüsszeli pénzcsapok, nemkormányzati szervek (NGO-k).

Ezt is ajánljuk a témában


A következőkben áttekintést közlünk arról, milyen külföldi dotációkhoz jutottak ezek a szerkesztőségek az elmúlt években:

Átlátszó

  • Az Európai Bizottság (EB) által kezelt EU-s programokra vonatkozó adatokat tartalmazó legfőbb online adatbázis (FTB), illetve a visszaellenőrzés és kiegészítés céljából létrejött pénzügyi átláthatósági rendszer (FTS) alapján 33 ezer euróban – mai árfolyamon számolva 13,3 millió forintban – részesült az Átlátszó egy 2019 és 2021 között futó program keretében.
  • Az orgánum a 2021-es évre a Soros-alapítványtól 13 millió forintot szerzett, mivel részt vettek a Független Újságírás Programjukban.
  • A portál kiadójának 2023-as évre vonatkozó beszámolójából kiderült, a Sigrid Rausing Trust 180 ezer fontos adományából 27,3 millió forintot;
  • a Stitching Limelight Foundation 200 ezer eurós felajánlásából 11,1 millió forintot;
  • a National Endowment for Democracy 220 ezer dollárjából 24,1 millió forintot;
  • a Prague Civil Society Centre 48 ezer eurójából 7,3 millió forintot;
  • míg a Journalism Development Network 42,7 ezer dolláros támogatásából 13,2 millió forintot fordított működésére az Átlátszó.
  • A Soros György hálózatával kapcsolatba hozható Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad média elnevezésű pályázatán (amelyet az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége írt ki) 9,9 millió forintot nyert el tavaly az Atlatszo.hu Közhasznú Nonprofit Kft.

444.hu

  • A 2013-ban indult hír- és véleményportál rendszeresen kap külföldi dotációkat. A Soros Györgyhöz és fiához, Alexhez köthető Nyílt Társadalom Alapítvány 49 500 dollárral – mai árfolyamon közel 18 millió forinttal – segítette ki a 444.hu kiadóját, a Magyar Jeti Zrt.-t.
  • A médium 76 millió forintnyi forrást nyert el 2018-2019-ben a svájci OAK Foundationtól, amely Soros alapítványának stratégiai partnere és forrásainak rendszeres kedvezményezettje.
  • A 444.hu három alkalommal is sikeresen pályázott a Google Digital News Initiative Innovation Fund keretében, összesen több mint 32 millió forintnyi forrást elnyerve.
  • A Magyar Jeti Zrt. a fentebb részletezett brüsszeli FTB és FTS adatbázisa alapján 2014 óta három európai uniós támogatási projektben vett részt: ezek egyike az EDMO Hungarian hub against disinformation elnevezésű, 2025 júniusban záruló, 405 904,50 euró (több mint 160 millió forint) értékű program.
  • A másik az úgynevezett WE produce PODcasts. Cross-border Collaborative Podcast Productions megnevezésű projekt, amely 2025 augusztusában zárul, 100 ezer euró értékben (átszámolva 40 millió forint).
  • A harmadik pedig a The Eastern Frontier Initiative, amely ugyancsak ekkor zárul, és 316 ezer euró toltak bele (majdnem 130 millió forint). A kiadó kedvezményezettként szerepel a brüsszeli programokban.
  • Az FTS adatai alapján az Európai Bizottság egyik főigazgatóságának köszönhetően 2022 és 2023 között 54 ezer 710 euró, valamint 2021 és 2023 között 130 ezer 611 euró összegű dotációban részesült a 444.hu.
  • A hír- és véleményportál ugyancsak kapott a fentebb szintén említett budapesti amerikai nagykövetség pénzéből: több mint 10 millió forintot. A támogatást az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad média elnevezésű pályázatán nyerték el.
  • A németországi Zöld Párt által alapított politikai alapítványon, a Heinrich-Böll-Stiftungon keresztül ugyancsak érkeztek pénzek.

Partizán

  • A National Endowment for Democracy (NED) amerikai kormány által finanszírozott szervezet 2022-ben 98 ezer dolláros támogatást nyújtott a Partizán országjáró körútjához.
  • A German Marshall Fund (GMF) washingtoni székhelyű nemzetközi szervezet 2021-ben 15 ezer dolláros dotációt ítélt meg a Partizánnak. A GMF finanszírozói között szerepelnek többek között a német, svéd és norvég külügyminisztériumok, illetőleg a Soros György által alapított Open Society Foundations.
  • A The Foundation for Democracy and Pluralism nevű alapítvány 2021-ben 200 ezer eurónyi forrást nyújtott a Gulyás Márton vezette csatornának.

Telex.hu

  • Az orgánum 2020-as indulásakor 200 ezer eurós támogatást kapott egy cseh üzletember, Zdeněk Bakala Economia elnevezésű kiadóvállalatától;
  • a Europe Journalism Centre holland pályázat útján: 3,25 millió forint (2021);
  • az amerikai Internationales Presse Institut pályázat révén: 8 millió forint (2021);
  • a Free Press for Eastern Europe cseh pályázatnak köszönhetően: 3,3 millió, majd 7,3 millió forint (2022);
  • a Google Partner Project miatt: 1,15 millió forint (2022);
  • a European Climate Foundationtól: 544 ezer forint (2022);
  • az ARTE G.E.I.E. European Media Platforms-nak köszönhetően: 8,8 millió forint;
  • az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely által felügyelt amerikai nagykövetségi pályázat útján 7,8 millió forint (2024); 
  • az amerikai külügyminisztériumhoz kapcsolható DRL (Demokrácia, Emberi Jogok és Munkaügyi Hivatal) révén pedig 740 ezer dollár – 2022-es árfolyamon kalkulálva 300 millió forint – jutott el a Telex.hu mögött álló cégekhez, hogy megalapítsák például az újságírói akadémiájukat.

Összeállításunk közel sem teljes, több kiadó pénzügyi beszámolóját, amelyek a tavalyi esztendőre vonatkoznak, május végén hozzák nyilvánosságra.

Ezt is ajánljuk a témában

Miről szól az átláthatósági törvény?


A jogszabálytervezet alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal jogosulttá válna arra, hogy vizsgálatot folytasson, javaslatot tegyen a kormánynak azoknak a szervezeteknek a jegyzékre vételére, amelyek külföldi forrásból finanszírozott közéleti tevékenységet folytatnak. A tényleges jegyzékre vételről rendeleti úton a kabinet dönthetne, a jegyzékre kerülés pedig a következő következményekkel jár:
 

  • a szervezet innentől csak külön engedéllyel fogadhat el külföldi adományt ,
  • nem részesülhet a magánszemélyek által felajánlható személyi jövedelemadó egyszázalékos támogatásából,
  • vezető tisztségviselőik vagyonnyilatkozati kötelezettség alá esnek,
  • és kiemelt közszereplőnek minősülnek.


A pénzmozgások ellenőrzéséért, engedélyezéséért a pénzmosás elleni szerv felelne, ami a Nemzeti Adó- és Vámhivatalon belül működik. A jegyzékre vett szervezetek bankszámláit a számlavezető pénzintézetek folyamatosan figyelik. A banktitkok nem jelenthetnek akadályt.


Ha olyan fizetési művelet történik, amely külföldről érkező dotációt jelenthet, azt a banknak jelentenie kell, és a támogatás felhasználását ideiglenesen, legfeljebb öt napra fel kell függesztenie. A pénzmosás elleni szerv pedig öt napon belül dönthetne arról, hogy a pénzügyi forrás engedélyezhető vagy sem. Amennyiben nem, visszautalást rendelnek el.


Ha a szervezet engedély nélkül fogad el külföldi adományt, akkor a pénzmosás elleni szerv közigazgatási bírságot szabhat ki, amely akár a tiltott támogatás huszonötszöröse is lehet. Emellett a szervezetet kötelezik arra, hogy az elfogadott összeget a Nemzeti Együttműködési Alapba fizesse be. Ha a szervezet ismételten megszegi a szabályokat, vagy nem fizeti be a bírságot, akkor a közéleti tevékenységtől eltiltható.


Szervezetek esetében az ügyész eljárhat a működés felfüggesztése érdekében, a bíróság pedig akár a szervezet feloszlatását is elrendelheti. A szervezet megszűnése esetén vagyona az állam által kezelt Nemzeti Együttműködési Alapot illeti.


A vezetők, alapítók, felügyelőbizottsági és ellenőrző bizottsági tagok évente vagyonnyilatkozatot kötelesek kellene, amelyeket az igazságügyért felelős miniszter felügyel, és nyilvánosan közzé is tesz. A vagyonnyilatkozat elmulasztása jogkövetkezményekkel jár: a vezető képviseleti joga szünetel, és a miniszter közigazgatási bírságot is kiszabhat, akár kétmillió forint összegben. A nyilatkozattétel elmulasztása ismételt felszólítás után a szervezet teljes eltiltását is maga után vonhatja.


Az eltiltott szervezetek vezetői öt évre kizárás alá esnek, vagyis nem lehetnek más civil szervezetek, gazdasági társaságok vezetői, nem alapíthatnak új szervezetet, nem szerezhetnek többségi befolyást gazdasági társaságban.

Nyitókép forrása: képkivágás


 

Összesen 156 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pankotaidili-2
2025. május 17. 15:41
Meg lehet nézni, hogy hány független-objektív ír ugyanarról a témáról szinte szóról szóra ugyanazt. LMBTQ, klíma agyhalál, covid vagy fuckrán háború. Még csak nem is kell gondolkodjanak azon mit írjanak, mert megküldik nekik mit írhatnak. Nyilván a low IQ szekta tagoknak, akik itt birkáznak és narancsködöznek ez fel sem tűnik.. annyira okosak.
Grogu
2025. május 17. 15:38
Ez most vmi vicc, vagy komolyan gondolta a szerző? Mert ez így egy önleleplező írás. Összesen nem kaptak annyit a több év alatt, mint a kormánytól a mandika vagy a megafos egy évben.. Most akkor ki is van megvéve, ki a lakájmédia? A mandi éves átláthatósági jelentését merre keressem?
FeketeFehér
2025. május 17. 15:34
"rocktoberi-2FeketeFehér 2025. május 17. 14:21 Itt vannak fent a konkrét összegek, butafasz. " Ha itt vannak fönt a konkrét összegek, amiket egy közepesen ostoba fidesz szolga is ki tudott másolni az érintettek pénzügyi beszámolóiból, akkor meg mire fel veri magát Lázár János, meg a Lánczi, meg a többi fideszes, hogy hát az új törvény csak az átláthatóságot akarja elérni. Bakker, eddig is átlátható volt, ebből született ez az egyébiránt meglehetősen ostoba cikk is. Az van, hogy be vagytok szarva. Mert a Rogánék belső mérései szerint is lejtmenetben a fidesz. Oszt most kétségbeesetten hadonásztok a bicskáitokkal, meg lőttök mindenre, ami szerintetek nem fideszes.
sagirdilsiz-2
2025. május 17. 15:11
Milyen vasárnap is nyitvatartó boltban lehet kapni füldugót, mert nagy decibelű visítás lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!