Botrányos amerikai pénzek Budapesten?

2025. február 20. 21:57

Fény derülhet rá, volt-e együttműködés a főváros és az USAID által pénzelt szervezetek között. Mint ismert: a Lánchíd felújításakor a Fővárosi Önkormányzat a Transparency International Magyarországot kérte fel a közbeszerzési eljárás monitorozására, amelynek neve előkerült a finanszírozási botrányban.

2025. február 20. 21:57

Mint korábban megírtuk: a Lánchíd felújítása körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor kiderült, hogy a Fővárosi Önkormányzat a Transparency International Magyarországot (TI) kérte fel a közbeszerzési eljárás monitorozására. 

A kritikák főként arra irányultak, hogy a TI nem rendelkezett akkreditált közbeszerzési tanácsadóval a Közbeszerzési Hatóság nyilvántartása szerint, így kérdéses volt, hogy megfelelő szakértelemmel végezték-e a feladatot. További aggályokat vetett fel, hogy a TI jelentős támogatásokat kapott külföldi forrásokból:

például 2020-ban több mint 6,7 millió forintot a Soros György által alapított Open Society Foundationstől, és több mint 44 millió forintot az Európai Bizottságtól.

Legutóbb pedig kiderült, hogy érintett az USAID-botrány néven elhíresül finanszírozási cirkuszban is. Ez felvetette a szervezet függetlenségének kérdését a felújítás monitorozása során. 

Miről szólt a TI és a BKK közötti integritási megállapodás?

A megállapodásban a Transparency azt vállalta, hogy a közbeszerzési eljárás során rendelkezésre bocsátott dokumentumokat átvizsgálja, részt vesz a bírálóbizottsági üléseken, illetve egyéb, a közbeszerzési eljárással kapcsolatos megbeszéléseken. 

Mindezért a budapesti közlekedésszervezési vállalat 1 millió 270 ezer forintot fizetett a szervezetnek. 

A BKK kommünikéjében jelezte: a közbeszerzési eljárás lebonyolításának átláthatósága és a minél nyíltabb verseny érdekében bízta meg a Transparencyt az eljárás monitorozásával.

Ezt is ajánljuk a témában

Közbeszerzési tanácsadó híján vizsgálhatta a Lánchíd-tendert a Transparency International

A Közbeszerzési Hatóság nyilvántartása szerint a Transparency International hazai szervezetének nem volt akkreditált közbeszerzési tanácsadója, amikor a Lánchíd felújítási tenderének tisztaságát vizsgálta. Úgy monitorozták a közbeszerzést, hogy arra a hatóság adatbázisa alapján nem volt képesített emberük. A szervezet ezenfelül az ellenzéki önkormányzatoktól is milliókat kap. Az ügyben először a BKK reagált kérdéseinkre, majd hétfőn a Transparency is.

A Transparency International Magyarország a felmerült kritikákra reagálva hangsúlyozta: a közbeszerzési eljárás monitorozása során a legmagasabb szakmai standardokat követték, illetve, hogy a céljuk a folyamat átláthatóságának biztosítása volt. A szervezet szerint tevékenységük hozzájárult ahhoz, hogy a felújítás során végül kevesebb pénzt költöttek el, mint amennyi rendelkezésre állt. 

USAID-botrány

A nem rég kirobbant USAID-botrány kapcsán a Transparency International Magyarország neve is felmerült. Mint ismert: az USAID (United States Agency for International Development, azaz az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) körül kialakult botrány során kiderült, hogy az ügynökség jelentős támogatásokat nyújtott különböző civil szervezeteknek világszerte, beleértve Magyarországot is. 

Egy korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk vele, hogy az ügynökség az ellenzéki sajtón kívül olyan szervezeteket támogatott, 

mint a Transparency International Magyarország Alapítvány, a Magyar Helsinki Bizottság, az Amnesty International Magyarország vagy a Társaság a Szabadságjogokért. 

Ezt is ajánljuk a témában

Azt is megírtuk, hogy a Trump-adminisztráció felfüggesztette az USAID működését, ugyanis az új kabinet álláspontja szerint az ügynökség évek óta demokrata propagandaközpontként működött, dollármilliókkal támogatva a párt ideológiai partnereit.

De visszatérve a fővárosra: Szentkirályi Alexandra a hét elején egy bejegyzésében utalást tett arra, 

hogy a budapestieknek joguk van tudni, kik és milyen célból próbálják befolyásolni Budapest és Magyarország jövőjét.

„A miniszterelnök nemrég hangsúlyozta, hogy minden, az Egyesült Államokból érkező támogatást nyilvánosságra kell hozni, és jogi következményekkel kell szembenézniük azoknak, akik külföldi pénzeket fogadnak el a magyar politika befolyásolására” – fogalmazott posztjában a politikus.

Szerdán Szepesfalvy Anna, a Fidesz-KDNP képviselője is megszólalt a témában. A politikus szerint fontos, hogy a budapestiek tisztán lássanak abban a kérdésben, 

hogy a Főpolgármesteri Hivatal együttműködött-e olyan szervezetekkel az elmúlt időszakban, akik részesültek a USAID támogatásaiból. 

Szepesfalvy Anna bejelentése szerint a Fidesz előterjesztést nyújtott be a közgyűlés részére, amelyben azt kérik: a főpolgármester „készítsen írásbeli beszámolót arra vonatkozóan, hogy 2019. november 5-e és 2025 február 26 közötti időszakra kiterjedően, mely a USAID keretében is finanszírozott szervezetekkel alakított ki a Fővárosi Önkormányzat bármilyen jellegű jogviszonyt”.

Ezt is ajánljuk a témában

Kapcsolódó:

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: WATHIQ KHUZAIE / POOL / AFP

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bunyevac1964
2025. február 21. 13:53
Ha kiderülne hogy külföldi pénzekből és azok érdekei mentén cselekdtek ezek a rohadékok, óriás balhét kell csapni és a határig zavarni őket. ( Zahony )
Lajoss
2025. február 21. 12:32
Pázmány Péter Egyetem…Hungary Helps…🫢🫢🫢
Tasi János
2025. február 21. 07:06
Az USAID-ről őszintén nyilatkoznak itt a bennfentesek: youtube.com/watch?v=HY64th4uMZw
ördöngös pepecselés
2025. február 21. 06:14
"Botrányos amerikai pénzek Budapesten?" ez álhír a valóság Botrányos amerikai pénzek Budapesten!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!