Kiket segélyezett az amerikai állam adófizetői pénzekből? – a USAID-botrány és a magyar kormánykritikus sajtó esete

2025. február 12. 19:37

A Faktum elemzése szerint a jelenség több szempontból is aggályos.

2025. február 12. 19:37

Óriási felháborodás követte a magyar kormánykritikus sajtóban a bejelentést, hogy a Trump-adminisztráció felfüggeszti az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, azaz a USAID működését – emlékeztet a Faktum hozzátéve, hogy a Trump-kormány álláspontja szerint az ügynökség évek óta demokrata propagandaközpontként működött, dollármilliókkal támogatva a párt ideológiai partnereit. A tényellenőrző portál megvizsgálta, mennyiben megalapozott ez a washingtoni kormányzati hozzáállás, és mi veszhet el valójában az amerikai segélyezés átértékelése során.

Ezt is ajánljuk a témában

A Telex újságírója például a New York Times cikkére hivatkozva arról ír, hogy a kifizetések felfüggesztését elrendelő Trump elnök döntésének nyomán „fertőző betegségek elleni programok álltak le, élelmezési segélyek szünetelnek, életmentő ellátásokat végző klinikák nem működnek ideiglenesen szerte a világon, valamint malária- és HIV-oltások fejlesztését jegelték…”  (Zárójelben érdemes megemlíteni, hogy beszántásról szó sincs. Amennyire a terveket látni lehet, úgy tűnik, hogy az ügynökség a jövőben is működni fog, valószínűleg a külügy szigorú ellenőrzése alatt, és bizonyára kizárólag az olyan programokra koncentrálva, amelyek támogatására eredetileg is létrehozták a szervezetet.)

Kevés szó esik viszont arról – ahogy az Szilvay Gergely Mandineren megjelent összefoglalójából kiderül –, hogy a USAID ezek mellett csak Magyarországon támogatott olyan szervezeteket, mint a Transparency International Magyarország Alapítvány, a Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért, az Amnesty International Magyarország, a Háttér a Melegekért, a Szivárvány Misszió, a Szubjektív Értékekért Alapítvány, a Nyitott Európáért Egyesület, a Magyarországi Európa Társaság, a Független Újságírók Alapítványa, a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület, az Alternatív Közösségek Egyesülete, az Egyensúly Intézet, a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány, és így tovább. 

Mind olyan szervezet, illetve olyan programokat megvalósító szervezet, amely így vagy úgy kötődik az amerikai demokraták ideológiai célrendszeréhez:

 a tömeges migráció támogatásához, az értékrelativista felfogáshoz, a gender-elmélet népszerűsítéséhez, a kritikai marxizmus és az eltörléskultúra támogatásához és más hasonló „progresszív” ideológiákkal erősen átitatott dologhoz.

Ezt is ajánljuk a témában

A Telex cikke sajátos kontextusban számol be arról is, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök is örömmel fogadta a „USAID tervezett beszántását”. A cikk idézi a kormányfő szavait: „úgy tűnik, hogy a USAID finanszírozta az ultraprogresszív Politicót Brüsszelben, hozzátéve, hogy szerinte lényegében a teljes magyar baloldali médiát is finanszírozta. És még engem hívtak az év rendbontójának… A miniszterelnök vélhetően arra a fejleményre reagált, hogy a napokban az interneten elkezdett terjedni egy elmélet, miszerint a USAID évekig támogatta több millió dollárral a Politicót és az AP Newst.”

Hogy az interneten elkezdett terjedni egy elmélet? – hökkenünk meg, és igen, pontosan ezt írja Ignácz Péter, majd összefoglalja azt a vitát, amelyről a CNN számol be:

„Valójában arról van szó, hogy az amerikai szövetségi szervek rengeteg közszolgának fizettek elő az Amerikában is mérvadó szakpolitikai lapokra, mert szükség volt a munkájukhoz az ottani elemzésekre. Azaz az amerikai államapparátus nem támogatást nyújtott, hanem fizetett egy szolgáltatásért – a Politico Proért tavaly az összes szövetségi kormányzati ügynökséget nézve összesen 8,2 millió dollárt.”

Miközben a vitában részt vevő médiumok és újságírók erre próbálják terelni a kérdést, el lehet gondolkodni azon, mennyire indokolt Politico- és AP News-előfizetéseket vásárolni mondjuk a jogosítványok megújításáért felelős megyei kishivatalnoknak. Ez persze csak szemléltetően túlzó példa – 

hogy kik kaptak előfizetést, az üzleti titok. 

Pusztán annyi derült ki, hogy a Fehér Ház által most felmondott 8,2 millió dolláros Politico-előfizetési csomag mögött 237 tranzakció áll. De ez biztosan nem az előfizetések száma, mert a kifizetések kapcsán szóba került, Amerikában megjelenő Politico Pro című kiadvány – amely állítólag exkluzív szakpolitikai elemzéseket kínál nagy cégeknek és szervezeteknek – éves előfizetése 10-15 ezer dollár is lehet. (Ami azt jelenti, hogy kétszer, sőt akár négyszer ennyi érvényes előfizetésről beszélhetünk.)

Ügyesen fátylat lehet borítani arra a kérdésre, hogy az előfizetés-vásárlás éppen olyan támogatás, mint a direkt donorálás, félre lehet tenni azt a kérdést, vajon miért éppen egy sarkosan baloldali lapból kell tájékozódniuk az amerikai közhivatalnokoknak, és természetesen arra a kérdésre sem kell válaszolni, hogy miért kaptak jelentős pénzeket mindazok a szervezetek és médiumok, amelyek esetében még csak előfizetési tranzakciónak sem álcázták a kifizetéseket. Ebben a szellemben feledkezik meg a Telex cikke is Orbán Viktor alábbi félmondatáról: a USAID „lényegében a teljes magyar baloldali médiát” is finanszírozta.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kovács Zoltán

Facebook

Idézőjel

Magyarország évek óta figyelmezteti a közvéleményt: külföldi érdekcsoportok egyes médiumokat és civil szervezeteket politikai eszközként használnak a társadalom befolyásolására.

Mi azonban ne feledkezzünk meg erről és nézzük meg, milyen hazai orgánumok kaptak támogatást az amerikai adófizetők pénzét külföldi pártpolitikai csatározásokra fordító demokrata partnereiktől. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár Facebook-bejegyzése szerint „tengerentúli összesítések szerint 6600 újságírót és 707 médiumot finanszíroztak, többek között Magyarországon”. Ezek közé tartoznak a következő lapok: 444.hu – amely Kovács szerint „több mint 8 millió forintot (~22 000 USD) veszített az USAID kifizetések befagyasztásával” -, a G7 és a Jelen, amelyek egyenként több mint 7 millió forintot (~19 000 USD) kaptak, a Klubrádió és a Magyar Hang, melyek egyenként több mint 10 millió forintban (~27 000 USD) részesültek, és a Tilos Rádió, amely 7 millió forintot (~19 000 USD) kapott az amerikai donortól.

A jelenség több szempontból is aggályos. 

Egy valóban független közszereplő, Schiffer András szerint „a dolgainkat itthon kell elintézni, nem pedig szánalmas módon külföldi hatalmak támogatására ácsingózni”, mert mégiscsak több közünk kell legyen azokhoz, akikkel akár egyet nem értve, de együtt élünk; mint azokhoz, akikkel óceánnyi távolságból egyformán gondolkodunk.

Nyitókép: Polyák Gábor LinkedIn-oldala

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
baljoska-2
2025. február 12. 20:44
„a dolgainkat itthon kell elintézni, nem pedig szánalmas módon külföldi hatalmak támogatására ácsingózni" Akkor a kolostordisznó miért kuncsorog Trump, Hszi és Putyin támogatásáért? He?
Tegnap
2025. február 12. 20:31
Csak azt szeretném tudni, hogy ezt az undorító Polyákot hogy lehet megtűrni egy magyar egyetemen. Nem kapott elég pénzt az aljas hazaáruló “munkásságáért” a USAID-től? Ameddig ez az alak az egyetemen terjeszti a mérgező ideológiáját, az egyetem, az ELTE, az ország szégyene marad.
baljoska-2
2025. február 12. 20:30
Például a Pázmány Péter katolikus Egyetem kapta a legtöbb pénzt.... 🤣🤣🤣🤣🤣 Biztosan be vannak kötve a demokratákhoz.. Ugye, fidióták? 🤣🤣🤣🤣
mi-egy-nagy-vibralo-tojast-hasznalunk-2
2025. február 12. 20:16
"a Háttér a Melegekért, a Szivárvány Misszió, " jajj... mi lesz most? Kihűlnek a buzik?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!