„Ideje véget vetni neki” – Elon Musk nem fogta vissza magát az amerikai woke-pénzszórással kapcsolatban
Szerinte az USAID egy bűnszervezet, és ő maga javasolta Donald Trumpnak, hogy zárja be az egészet.
Donald Trump kormánya közzétette, hogy az előző évtizedekben a különféle amerikai kormányzati szervek mikor, kinek és mennyi támogatást adtak, valamint azt is, hogy mire. Megnéztük, mi szerepel Magyarország neve alatt, és ismerős liberális szervezetek neveire is ráakadtunk.
Donald Trumpék közzétették a kormányzat által elköltött külföldi támogatásokat az usaspending.com oldalon azt követően, hogy Trump egy rendelettel felfüggesztette a kifizetéseket három hónapra (viszont két bíró meg felfüggesztette a rendelet végrehajtását).
Ezután az Elon Musk vezette DOGE (kormányzati hatékonysági hivatal) munkatársai megjelentek a legnagyobb segélyező szervezet, az USAID épületénél, hogy hozzájussanak a vonatkozó adatokhoz, ám útjukat állták az ügynökség munkatársai, akiket végül szabadságra küldtek. Musk azt posztolta az X-en, hogy szerinte a USAID „bűnöző szervezet”, amit lehetetlen megmenteni, és fel kell számolni. Más hírek szerint a külügyhöz tartozó, de ott „autonóm” módon működő USAID-et teljesen a külügy alá sorolnák be.
Azaz megkezdődött a harc a liberális mélyállammal.
Cikkünkben bemutatjuk, kik és milyen pénzeket kaptak Magyarországon az amerikai segélyezési politikának hála. Természetesen van számos ártatlan és hasznos program is, amit az amerikai kormányzat támogatott, de emellett vannak a külpolitikai-ideológiai okokból támogatott szervezetek és programjaik is.
A usaspending.com oldalon nem csak a USAID, hanem az összes amerikai kormányzati ügynökség külföldre nyújtott támogatásai megtalálhatóak.
Ha az usaspending.gov oldalon rákeresünk a Magyarországra érkezett támogatásokra, akkor 2985 szerződést („contracts”), 424 támogatást („grant”), 1198 „direkt fizetést” („direct payment”), 17 kölcsönt („loan”), és 52 „egyebet” listáz ki. Az összes támogatás teljes összege 842,7 millió dollár.
Az is érdekes, hogy mely kormányzati ügynökségek mennyit költöttek hazánkban. A védelmi minisztériumhoz például 123 millió dollárnyi támogatás köthető, a külügyhöz 93 millió, a legtöbb pedig a Social Security Adninistrationhöz köthető.
A szerződések jórésze infrastrukturális jellegű, azaz épületek fenntartására, sofőrszolgálatra és egyebekre vonatkozik. A prímet ezen a téren ez bizonyos washingtoni székhelyű Miscellaneous Foreign Awardees viszi. A 17 kölcsön nagyrésze a Debreceni Egyetemnek és a Közép-Európai Egyetemnek (CEU) ment. Az „egyéb” kategóriában legsűrűbben a Magyar-Amerikai Fulbright Alapítványt emlegetik, valamint szerepel itt számos „egyéni befogadó” és „számos külföldi befogadó”. De felbukkan itt a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület is, ami 9700 dollár kapott 2010-ben, hogy a bicskei migránstáborban számítógépkezelői képzést nyújtson.
A Freedom House 1,925 millió dollárt kapott, hogy 2019-2028 között ügyködjön hazánkban a „Nations in Transit” program keretében, ami lényegében Végh Zsuzsanna jelentéseinek támogatását is jelenti. A Freedom House honlapján Végh neve alatt leírják, hogy az Orbán-kormány „illiberális”, illetve „autoritárius pályán” halad. Végh írta a Nation in Transit hazánkra vonatkozó éves jelentéseit.
Végh Zsuzsanna egyébként a German Marshall Fund of the United States vezetője is, ami egy 1972 óta létező, kétpárti, de balra húzó washingtoni szervezet. A kormányzati finanszírozás mellett olyan baloldali szervezetek támogatják, mint a Democracy Fund, a Charles Stewart Mott Foundation vagy épp a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítvány. Végh életrajza szerint a CEU-n és az ELTÉ-n tanult nemzetközi kapcsolatokat, a közép-európai régióra és a „populista jobboldal” közép-európai térnyerésére koncentrál. Kutatója volt többek közt a European Council on Foreign Relationsnek, amit úgyszintén nagyrészt a Soros-féle alapítvány finanszíroz.
A Transparency International Magyarország Alapítvány háromszor kapott támogatást Amerikából. Egyszer majd’ 19 ezer dollárt, egyszer kilencezer, egyszer pedig több mint négyezer dollárt. Az elsőt a részvételi demokrácia növelésére egyes városokban, egyet oknyomozó újságírók képzésére, egyet pedig váratlan költségekre. Mindhárom az amerikai külügytől érkezett.
A Magyar Helsinki Bizottság háromszor kapott pénzt, 16 ezer, 11700 és 4700 dollárt értékben részben a rendszerváltás 2019-es évfordulójának megünneplésére, részint hogy bátorítsák az ifjúság részvételt „egyéni szabadságjogok és demokrácia védelmében”, részint hogy „egyenlő bánásmód klinikákat” létesítsenek.
A Társaság a Szabadságjogokért 2017-2018-ra kapott hatezer dollárt a mozgássérült közösség segítésére.
Érdekes, hogy szerepel a listában az Amnesty International Magyarország, mint ami egyszer, 2019-2020-ra kapott támogatást, mégpedig a „Click for Right” program segítésére, ami a médiaismereteket növelte volna, de a támogatási összegnél 0 dollár szerepel.
A Háttér a Melegekért 2020-2022-re kapott majd’ 14 ezer dollárt a külügytől, hogy bemutassa, „hogyan alakult és változott a huszadik században a magyar LMBTQ-közösség”.
A Szivárvány Misszió Alapítvány 2010-ben kapott majd’ 3400 dollárt a Pride-hétre.
A faji előítéletek ellen és migránsokért küzdő Szubjektív Értékekért Alapítvány összesen 17-szer kapott támogatást, 74 ezer dollárt értékben, 2010-ben, illetve 2019-2024 között, mégpedig az amerikai külügytől.
A Nyitott Európáért Egyesület kétszer kapott pénzt Amerikától. Az első, 13 ezres támogatás a rendszerváltással és európai integrációval kapcsolatos történetmesélői projekt támogatását célozta, ám a második, majd’ 10 ezer dolláros összeg céljánál ennyi szerepel: „Eurológus – független EU-s szakpolitikához kapcsolódó médiabeszámoló Brüsszelből a magyar médiapiacra”. Ez az Eurológus blogot takarhatja.
A Magyarországi Európa Társaság majd’ 13 ezer dollárt kapott 2022-ben, hogy szervezzen egy konferenciát a demokrácia és a liberális világrend jövőjéről, melynek keretén belül a hangsúlynak a jogállamon, emberi jogokon, a kisebbségi jogokon, az átláthatóságon és a médiapluralizmuson kell legyen.
Az úgynevezett Független Újságírók Alapítványa 2018-2019-ben kapott majd’ 25 ezer dollárt újságírók képzésére a támogató szervezet, azaz az amerikai külügyminisztérium „Public Diplomacy Programs” keretében, melynek célja az amerikai külpolitika támogatása. A Céginfó szerint az alapítvány utoljára 2022-ben adott le pénzügyi beszámolót, és jelenleg egy fő van benne. A alapítvány kapott még egy támogatást, több mint 19 ezer dollárt 2020-2021-ben, hogy 1945 hatásáról rendezzen társadalmi párbeszédet, egy harmadik 18 ezres csekket pedig 2019-2020-ban 1989-re való megemlékezésre.
A Menedék Migránsokat Segítő Egyesület 2022-2023-ban kapott majd’ 23 ezer dollárt, hogy bevándorlók iskolai integrációját segítse, majd egy majd’ 20 ezres támogatást azért, hogy a „társadalmi izolációt” csökkentő programját végrehajtsa.
Az Alternatív Közösségek Egyesülete Debrecenben 18 ezer dollárt kapott 2021-2022-ben valamiféle demokrácia-projektre, illetve „a címzett projektjeinek megvalósítására”.
Az Egyensúly Intézet kétszer kapott támogatást, egyszer majd’ 15 ezer, másszor majd’ 10 ezer dollárt.
A Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány kétszer kapott pénzt, egyszer majd’ 14 ezer, egyszer 10 ezer dollárt, a külügytől, mégpedig egyszer 2018-ban „az adás kultúrájának” támogatására és az „NGO-k fundrasing kampányai megalkotásának megsegítésére”; másodszor pedig hogy „aktuális információkkal szolgáljon a magyar NGO-knak kommunikációról, fundraisingről és NGO-menedzsmentről”.
A Slam Poetry Egyesület 2018-2019-ben kapott 12 ezer dollárt hat amerikai slammer meghívására.
A pécsi Health Leaders Egyesület nyolcezer dollárt kapott, hogy megvitassa, mi a legjobb válasz a migrációra, már ami a tudományos, orvosi és közpolitikai aspektusokat illeti.
A Generációk Hangja Alapítvány egyszer 9900, egyszer pedig 7900 dollárt kapott 2023-2024-ben, hogy egyrészt csináljon magyar és angol nyelvű adásokat, másrészt hogy amerikai szakértők segítségével képezzék a rádiós újságírókat.
A Republikon is egyszer kapott támogatást, 4800 dollárt 2019-ben, hogy a rendszerváltáskori szamizdatról rendezzen konferenciát.
A támogattak közt van rengeteg „egyéni befogadó” („individual recipient”), akik támogatásának célját „elmaszkolták” „PII okokból”. A PII a „Personally Identifiable Information” rövidítése, azaz ilyen esetben az illetőről minden olyan információt el szeretnének rejteni, amiből kiderülne a kiléte.