Így tiporja a jogállamot Donald Tusk Lengyelországban – ez a terv Magyar Péterrel Magyarországon is
Brüsszel hasonlót vár el a TISZA Párttól itthon, ezért sorra vettük, mi is történt a lengyeleknél.
Nemsokára tárgyalja az Európai Parlament jogi bizottsága Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztésének ügyét, amit a diszkóbotrány miatt kezdeményeztek a magyar hatóságok. Cikksorozatunk első részében felidézzük, mit érdemes tudni az eljárásról.
Jövő hét csütörtökön, január 23-án tárgyalja Magyar Péter és másik hat EP-képviselő mentelmi jogi ügyét az Európai Parlament jogi bizottságának (JURI) rendkívüli ülése. Azért rendeltek el rendkívüli ülést, mert annyi mentelmi ügy halmozódott fel, hogy külön ülést kell miattuk tartani. Az ülés zártkörű lesz, a nyilvánosság teljes kizárásával. Az EP maga később tárgyal és szavaz az érintett ügyekben.
Magyar Péter, a Tisza Párt alelnöke, EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését két ügy miatt is kezdeményezték a magyar hatóságok. Az első ügye a diszkóbotrányhoz kapcsolódó telefonlopási ügy, a másik egy rágalmazás.
A két ügynek az EP jogi bizottságánál külön raportőre van, mindkettejük lengyel. A telefonos üggyel kapcsolatos mentelmijog-felfüggesztési kérelem Krzysztof Śmiszek szocialista képviselőnél van, aki 2023 decembere és 2024 májusa között Donald Tusk kormányának tagjaként az igazságügyi miniszter, a jobboldali ellenzékkel szembeni több jogsértésért felelős Adam Bodnar helyettese volt. A rágalmazás kapcsán benyújtott mentelmijog-felfüggesztési kérelem raportőre viszont Dominik Tarczyński, aki a korábbi jobboldali kormánypárt, a most ellenzékben lévő, Fidesz-szövetséges PiS EP-képviselője a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette ECR-frakcióban.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszel hasonlót vár el a TISZA Párttól itthon, ezért sorra vettük, mi is történt a lengyeleknél.
A Fidesz EP-frakciójának vezetője, Deutsch Tamás a Híradónak úgy nyilatkozott: Magyar Péter „köztörvényes bűncselekményt követett el, a köztörvényes bűncselekmény miatt büntetőeljárás indult, és ez a büntetőeljárást csak akkor lehetne lefolytatni, ha a mentelmi jogát felfüggesztik. Márpedig Magyar Péter azért lobbizik, hogy az ő mentorai minden körülmények között tartsák fenn a mentelmi jogát, neki a büntethetőség elkerülése, a mentesülés, a büntetőjogi felelősségre-vonás előli elmenekülés szempontjából mindennél fontosabb a mentelmi jog.”
Az Európai Parlament szabályzata leszögezi: „a parlamenti mentelmi jog nem a képviselők személyes kiváltsága, hanem azt garantálja, hogy az EP-képviselők szabadon gyakorolhassák megbízatásukat, és ne legyenek kitéve önkényes politikai zaklatásnak”. Továbbá „az EP-képviselőket kettős mentelmi jog illeti meg: saját tagállamukban a nemzeti parlamentek képviselőinek biztosítotthoz hasonló mentelmi jog; valamint a többi tagállam területén az őrizetbe vétellel és a bírósági eljárással szembeni védelmet biztosító mentelmi jog.” Hozzáteszik: „Ha az illetékes nemzeti hatóságok egy EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére kérik az Európai Parlamentet (vagy egy hivatalban lévő vagy volt EP-képviselő maga kéri mentelmi jogának fenntartását), a Parlament elnöke a plenáris ülésen bejelenti, hogy a házhoz ilyen kérelem érkezett, és a kérelmet az illetékes parlamenti bizottsághoz, azaz a Jogi Bizottsághoz utalja.” Ezután „a bizottság zárt ülésen ajánlást fogad el, amelyet az egész Parlament elé terjeszt és amelyben a képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére vagy fenntartására irányuló kérelem jóváhagyását vagy elutasítását javasolja. A bizottsági határozatot követő plenáris ülésen a Parlament egyszerű többségi szavazással határoz.” A képviselői mandátum ugyanakkor érvényben marad akkor is, ha megvonták egy képviselő mentelmi jogát. Mivel a képviselői mandátumról nemzeti választáson döntenek, annak megszüntetéséről a tagállami hatóságok döntenek.
Magyar Péter 2025. január 14-15-én egy online voksoláson megszavaztatta, hogy maradjon-e EP-képviselő, s a több mint 62 ezer szavazó 95 százaléka a maradása mellett foglalt állást. Magyar Péter 2024 első felében még úgy nyilatkozott, hogy az EP-képviselőség a világ legnagyobb kamuállása, aztán mégis felvette a 2024. június 9-i EP-választásokon elnyert mandátumát. Két ellene lefolytatandó büntetőeljárás miatt azonban a magyar hatóságok azzal a kérelemmel fordultak az EP-hez, hogy függesszék fel mentelmi jogát. A Magyar Péter-féle online voksolás egyébként semmiféle reprezentativitással nem rendelkezik. Deutsch Tamás szerint ráadásul
a szavazás során törvénytelen adathalászat történt, ugyanis a voksolóktól elkérték a nevüket, a lakcímüket, a születési évüket és az email-címüket is.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy néz ki, csak biztonsági játékot tud játszani a TISZA Párt elnöke.
Emlékezetes, a politikus még júniusban, az Ötkert nevű budapesti szórakozóhelyen olyan vállalhatatlanul viselkedett, hogy végül a biztonsági őrök vezették ki. De a TISZA Párt alelnöke a szemtanúk szerint még a szórakozóhely előtt is folytatta a sokak szerint vállalhatatlan viselkedését. Sőt, a szórakozóhelyen összetűzésbe került egy férfival, aki róla felvételeket készített, a telefont pedig elvette tőle, majd a Dunába dobta.
A 100 ezer forintot meghaladó értékű telefont búvárok szedték ki a Dunából, majd működőképesen visszaadták a sértettnek. A helyszínt a közterületi kamerák felvételei alapján azonosították, a készülékről pedig sikerült lementeni a tárolt videófelvételeket, amelyeket a hatóságok felhasználnak a nyomozás során.
Ugyanis a rendőrség garázdaság és rongálás gyanúja miatt nyomozást indított, nem sokkal később pedig Magyar Péter diszkóbotrányának ügye a Központi Nyomozó Főügyészséghez került, mivel a TISZA vezetőjének mentelmi joga van.
Vele szemben csak a főügyészség indíthat nyomozást azután, hogy az Európai Parlament felfüggeszti a mentelmi jogát.
A politikus balhéjáról megrázó videók kerültek elő, a felvételt, hogyan csúszik-mászik Magyar Péter egy nála jóval fiatalabb lány lábai között a bulin, ahonnan kidobták, itt nézheti vissza. De a TISZA Párt alelnöke a szemtanúk szerint még a szórakozóhely előtt is folytatta ámokfutását.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar Péter péntek hajnalban „nagy mennyiségű szeszesital elfogyasztása után órákon át folyamatosan agresszíven, garázda módon viselkedett” egy budapesti klubban – írta a Ripost.
Korábban cikksorozatot közöltünk Magyar Péter budapesti képviselőiről, melynek részeit itt olvashatja el:
1. rész: Hiába ígérte Magyar Péter, a TISZA Párt fővárosi politikusai esetében szó sincs új közéleti szereplők bevonásáról – kétes üzleti ügyekről, madeirai nyaralóról és luxusingatlanokról viszont igen.
2. rész: Akad olyan képviselő a TISZA Pártban, aki agymosottnak tartja a magyarokat, más a woke híve, miközben Magyar Péter az ígérete ellenére vígan kötött szövetséget Gyurcsány Ferenccel és Karácsony Gergellyel.
3. rész: Nekik nem Magyarország az első: Magyar Péter politikusai ezer szállal kötődnek Brüsszelhez.
4. rész: Megkérdeztük olvasóinkat, mennyire ismerik a TISZA fővárosi képviselőit – a reakciók magukért beszélnek.
5. rész: Olvasóink tükröt tartottak Magyar Péter budapesti emberei elé – a látvány sohasem volt még tisztább.
6. rész: Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak.
7. rész: Így tiporja a jogállamot Donald Tusk Lengyelországban – ez a terv Magyar Péterrel Magyarországon is.
8. rész: Szentkirályi Alexandra a Mandinernek: brüsszeli érdekeket képviselnek a fővárosban is Magyar Péter emberei.
Nyitókép: AFP/Szentgallay Bálint
Kapcsolódó cikkek a Magyar Péter botrányai aktában.
Gerzsenyi Gabriella az EP Mezőgazdasági Bizottságának ülésén többek között a gazdák talajművelési szokásait is kritizálta.
Teljesen meghiúsult a pártelnök kísérlete.
Amit a Tisza Párt elnöke csinál, azt bizalomlopásnak hívják – értékelt az Alapjogokért Központ főigazgatója.