Az 56-os magyar forradalmár sírkeresztjének tábláját árulják az interneten

2024. október 11. 05:26

Az író, újságíró Obersovszky Gyula Táncsics-díja is kalapács alá kerül.

2024. október 11. 05:26
Sal Endre
Sal Endre

Nyitókép: Obersovszky Gyula sírkeresztjének táblája mellett a Táncsics-díját is pénzzé tennék. Fotó: Wikipedia/Arcanum/Új Magyarország.

Szokatlan tételre bukkant a Mandiner egy internetes árverésen. A szabadságharc után halálra ítélt, majd kegyelmet kapó író, újságíró, Obersovszky Gyula személyes tárgyaira lehet licitálni. A sírkeresztjén szereplő tábla mellett 

egy bronzplakett is szerepel a tételben, amely a forradalom hősét ábrázolja, valamint a 2001-ben neki ítélt Táncsics-díj is. 

De ki is volt Obersovszky Gyula, akinek 2001-ben bekövetkezett halála után sokan múzeummal akartak emléket állítani az írónak, újságírónak, ehhez képest, most a forradalmár hagyatékának egy részét 46 ezer forintos kikiáltási ár mellett tennék pénzért.

Ezt is ajánljuk a témában

Az 56-os forradalom híreit olvasó emberek Pesten, a VIII. kerületben. Fotó: Fortepan/Pesti Srác2

Obersovszky Gyula újságíróként dolgozott 1956-ban, október 23-án pedig ott volt a Magyar Rádió épületénél, ahol kezdetét vette a szabadságharc. Másnap megalapította és főszerkesztőként jegyezte az Igazság című napilapot, amelyet az Erzsébet körút egyik házában szerkesztett a munkatársaival. Az Igazságot később a forradalom résztvevői a legtisztább újságnak nevezték. A november negyedikei orosz invázió után már nem jelentek meg újságok Pesten, egyedül az Igazság. Habár ekkor már pufajkások és orosz katonák vadásztak a forradalmárokra, Obersovszkyék még november 7-én is megjelentették az Igazságot, majd ő maga Élünk, később Vagyunk címmel készített illegális kiadványt. Obersovszky Gyulát is perbe fogta a kommunista rezsim, első fokon 3 év börtön kapott izgatásért, másodfokon viszont halálbüntetést szabtak ki rá. A felesége idegösszeroppanást kapott, kórházba került, a három gyermeküket vidéken helyezték el ismerősöknél, rokonoknál. 

Ezt is ajánljuk a témában

Életével fizetett a szabadságért a hős mentősofőr

Önkéntes mentősofőrként segített az utcán heverő sebesülteken az 1956-os forradalom és szabadságharc alatt. Meg is lett a „jutalma”, a később a fegyvertelen ellenálláshoz csatlakozó Péch Gézát a megtorlás során kivégezték. Egy alig ismert mártír története, akinek életéről bővebben is olvashat a tavaly megjelent Magyar Hősök című kötetben. Ismét egy szívszorító írás a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Facebook-oldaláról.

A nemzetközi tiltakozás hatására – Ernst Hemingway, Albert Camus és Pablo Picasso is felszólalt Obersovszky és társai érdekében –, végül a Kádár-rezsim eltekintett a bitófától, Obersovszky pedig hosszú évekre börtönbe került. 

1963-ban szabadult, ettől kezdve a titkosrendőrség figyelte és végül a Sportfogadás nevű lapnál dolgozhatott, de a neve nem szerepelhetett az impresszumban. Egészen 1989-ig nem írhatott saját nevén. A rendszerváltás után újraindította az Igazságot, ám csalódnia kellett, mert nem kapott elegendő anyagi támogatást hozzá. Mégis folytathatta volna, ám saját elmondása szerint nemet mondott arra, mikor Horn Gyula ajánlott fel milliókat. 

Obersovszky Gyula (a képen jobbra), 1990-ben. Ekkor már  szabadon, újra a saját nevén publikálhatott. Fotó: Fortepan/Erdei Katalin

Obersovszky Gyula 74 éves volt 2001 tavaszán és büszkén készült arra, hogy március 15-én átveheti a Táncsics Mihály-díjat, az egyik legrangosabb elismerést, amelyet újságíró kaphat. 

A díjátadó előtt hunyt el, ott már csak a halálhírét tudták közölni az egybegyűltekkel. 

A halála után többen emlékmúzeumot terveztek annak az embernek, aki Dávid Ibolya, egykori MDF-es politikus szerint a nemzet élő lelkiismerete volt. A múzeum nem született meg, most pedig nem csak Obersovszky Táncsics-díja, de még a sírkeresztjének táblája is árverésre került… 

Ezt is ajánljuk a témában

Egy Mengele-szerű szadista orvos kellett a kommunistáknak, hát kreáltak egyet

Közvetlenül 1956 után életbevágó volt Kádáréknak valahogyan legitimálni rendszerüket: Tóth Ilona és társai, akik sebesülteket, köztük sebesült forradalmárokat ápoltak a Domonkos utcai kisegítő kórházban, leginkább rosszkor voltak rossz helyen: röplapterjesztésért vitték be őket, de hamarosan a nyakukba varrtak egy brutális gyilkosságot is, hogy velük illusztrálják a „fasiszta ellenforradalom” valódi arcát.



 

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
recipdoki
2024. október 11. 08:25
Höhöööö....szegény "ártatlan "szabadságharcos Obersovszki höhööö Védelmemre elő kívánom adni, hogy a gyilkosságot azért követtem el, mert akkor az volt a meggyőződésem, hogy azt az embert azonnal meg kell ölni, mert attól tartottunk, hogy ha nem öljük meg, úgy az államvédelmi egységek le fognak csapni ránk.„ A per VI. rendű vádlottja, Gáli József író ezt mondta a tárgyaláson: „Amikor megkérdeztem Obersovszkytól, hogy tud-e arról, mi történt az épületben, ő azt mondta, hogy annyit hallott, hogy elaltattak egy embert. Én mondtam, hogy többet tudok, mert megölték.” Tóth Ilona: „Nagyon féltem, ideges voltam, féltettem a szerkesztőket, már [korábban] leszóltam a portára, hogy őrködjenek. [É] Én magam vele [Gálival] nem közöltem, hogy az elfogott személyt meggyilkoltuk, mivel ezt titkolni szerettem volna az írók előtt.” Gyilkosságban cinkostárs höhöö..
recipdoki
2024. október 11. 08:00
Tegyük helyre a zavart..mert nagy a zavarodottság. Jobboldali forradalom nincs! Azt ellenforradalomnak hívják . Társadalmi változást kivánó lelkes fiatalok voltak a kezdeményezők. Hogy aztán kétes ,bűnöző elemek is csatlakoztak hozzájuk sajnos az igaz.Mi jellemezte a legjobban az ötvenhatos"? Újpesten azzal kezdtek, hogy kirabolták a Tanácsházzal szembe lévő "Óra ékszer" boltot. Angyal István így látta: Az igazságnak nincs szüksége semmiféle diplomáciára, sem elhallgatásra, sem elkendőzésre. Igenis tudja meg a világot, hogy ez a forradalom népi-nemzeti és elsősorban szocialista forradalom volt, s azt csak megnyerni kívánják a reakciós ellenforradalmi erők.Sajnos az 56-nak volt sokféle drámája az ország szinte minden részéről, bűnözők randalíroztak , mert kiengedték őket a börtönökből s fegyvert is adtak a kezükbe. káosz volt , s nem az - ország összefogott -akció.
recipdoki
2024. október 11. 07:57
A Rádió védelmét irányító Zólomy László vezérkari ezredes megkérte Solymosit, állítson egy harckocsit a Rádió Puskin utcai kapuja elé. Zólomy szerint 22 és 24 óra között a Rádiónál nem volt fegyverhasználat,31 más forrás szerint 20 óra után már engedély nélkül is tüzeltek a védők, 22 óra után pedig „szabályos tűzharc folyt a támadók és a védők között”.32 Zólomy erre így emlékezett: „A fegyverhasználatra ugyan még ekkor sem adtam ki a parancsot, de az természetes volt, hogy a védők a felkelők tüzére tüzeléssel válaszol. Ezért írom most is le, hogy ez nem legenda hogy színezzük ! hanem dráma, ahol több oldalon is negatív szereplők játszottak főszerepet56 annyiféle, ahányan átélték igaz, hogy sajnos ez is volt, az is volt,nem volt makulátlan 56 története. Mai fejjel addig lehet forradalomként értékelni 56-ot. Mégpedig azért, mert a tüntetők nem a kapitalista, Horthy-rendszert akartak visszaállítani,hanem élhetőbb szocialista rendszert.
recipdoki
2024. október 11. 07:55
Estére már a rádió épületét ostromolták a szakszerűen megszervezett fegyveres csoportok.Sajnos az 56-nak volt sokféle drámája az ország szinte minden részéről, bűnözők randalíroztak , mert kiengedték őket a börtönökből s fegyvert is adtak a kezükbe. káosz volt , s nem az - ország összefogott -akció. Még azt sem tisztázták, hogy B.Pesten a sorsdöntő lövéseket kik kezdték .Mert nem az oroszok ! Több nagykövetségi csoport is volt a helyszínen, s nem erősítették meg, hogy azok lőttek volna először orosz a mieinkre. Sőt az első CIA jelentések is arról szóltak,hogy a rádiónál először a felkelők lőttek a Lámpagyárból elrabolt fegyverekkel .A rádió ostromáról azt mondták a visszaemlékezők,hogy be akartak olvastatni pontokat,amibe a rádió vezetése látszólag belement,de a rádióban nem hangzott el,amit felolvastak. Közben meg akarták erősíteni a rádió fegyveres védelmét, de a küldött fegyverek a tömeg kezébe kerültek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!