Következmények nélküli baloldal: decemberig börtönben maradhat a DK-s Kiss László, de a polgármesteri pozíciójáról nem mond le
Óbuda „első embere” továbbra is letartóztatásban van.
Miközben a kerületi korrupciós botrány továbbgyűrűzik, a helyi ügyek állnak.
Nyitókép: Földházi Árpád / Mandiner archív
December közepéig börtönben marad Kiss László, Óbuda DK-s polgármestere, akinek a fogva tartásának meghosszabbítását kezdeményezte a nyomozó ügyészség. De sem Kiss, sem pedig a szintén rács mögött lévő alpolgármestere, Czeglédy Gergő nem mond le pozíciójáról.
Miközben a kerületi korrupciós botrány tovább gyűrűzik, a helyi ügyek állnak.
Ennek a helyzetnek pedig a legnagyobb kárvallottja Óbuda lakossága
– írta a Metropol.
Az Óbudán élőknek megingott a bizalma az elöljáróikban, és úgy gondolják, hogy új polgármester-választást kell kiírni, mert, mint fogalmaztak,
a börtönből nem lehet egy kerületet irányítani”.
A Metropol korábban több járókelőt is megkérdezett a témában. Az egyik megszólaló szerint, „ha a polgármester tisztességes ember lenne, akkor már le kellett volna mondania”.
Egy másik nyilatkozó pedig úgy vélekedett, „a kerületet nem lehet így vezetni.
Ez egy nagyon rossz ómen, hiszen ők képviselik az embereket.
Nem volt helyes, hogy őket választották meg”.
Ezt is ajánljuk a témában
Óbuda „első embere” továbbra is letartóztatásban van.
Mint ismert, Kiss Lászlót, Óbuda újraválasztott polgármesterét augusztus 14-én vették őrizetbe, majd két nappal később a bíróság elrendelte a letartóztatását. Alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt valamivel korábban, júniusban vették őrizetbe, minősített vesztegetéssel gyanúsítják.
A megalapozott gyanú szerint, Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak majd az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
Az önkormányzat a pénz eredetének és céljának leplezése miatt feltehetőleg fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést feltételezhetően nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezhették el.
Ezt is ajánljuk a témában
Újabb öt személyt hallgatott ki a Központi Nyomozó Főügyészség.
Az ügyet 2021 őszén Anonymus robbantotta ki több videó kiszivárogtatásával. Ezek között volt egy rejtett kamerás felvétel, amelyen feltételezhetően korrupciós pénzeket számolnak egy autóban, és jól látható, ahogyan az összegeket papírzacskóba helyezik. Az álarcos alak szerint a III. kerületi önkormányzati megbízásokból visszaosztott pénzről volt szó.
A nyomozás 2022 elején indult, az első gyanúsítottakat márciusban vették őrizetbe. Azóta az érintettek köre 16 főre bővült, a vádak között túlárazott és fiktív szerződések, valamint több százmilliós kenőpénzek visszaosztása szerepel.
Ezt is ajánljuk a témában
A lap által megismert iratokhoz csatolt beszélgetések egyikében például a fővárosi korrupciós bűnügy gyanúsítottjaival hozzák összefüggésbe Szaniszló Sándor pestszentlőrinci polgármestert.
Ezt is ajánljuk a témában
Sem az önkormányzatok, sem Patek Gábor, sem pedig a III. kerület képviselőjelöltje, Szabó Tímea nem hajlandó nyilatkozni.
***