Nyitókép forrása: Képernyőmentés
Abban ma már mindenki egyet ért, hogy gigantikus fordulat megy végbe a világ hatalmi struktúrájában. A történelem nem igazán akar véget érni. Mi az átalakuló világrendben Magyarország szerepe? – erről is vitáztak, beszélgettek a Tranziton, a Kommentár Alapítvány rendezvénysorozatán. A résztvevők Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, illetve Hack Péter, az ELTE ÁJK tanszékvezetője voltak. A moderátor Gulyás István volt.
„Világrendszer-váltás zajlik napjainkban, az Egyesült Államok elvesztette vezető pozícióját”
Schmidt Mária a beszélgetés során többször leszögezte: világrendszer-váltás zajlik napjainkban, az Egyesült Államok elvesztette vezető pozícióját, s új szereplők jelentek meg, akik nem érdekeltek az eddigi világrend fenntartásában. Hack Péter pedig úgy látta, az elmúlt években az a rendszer, ami 1945 óta felépült, bizony-bizony működésképtelenné vált.
Új rendszer épül, ebben minden kontinens keresi a helyét.
Schmidt azt mondta, szemben a Nyugat felfogásával, a nacionalizmus újra teljes erőbedobással alakítja a politikai küzdelmeket a világban. Ebben az Európai Unió magára maradt, mert az USA, Kína, India és a kelet-európai országok is nacionalisták. (Az ELTE tanszékvezetője hozzátette, dinamikus államokról van szó.)
Sőt, egy nacionalista háború folyik a határainknál, fűzte hozzá a történész. Viszont az Európai Unió mégis mindig azt képviseli, hogy a nacionalizmus már meghaladott dolog, ezért nem találja a helyét ebben a megváltozott világban. „Az EU beáll a nacionalista Ukrajna mögé, miközben ő maga ezt nem tartja fontosnak, hanem egy nemzetek feletti föderális államban gondolkodik” – jegyezte meg.
Az EU gyenge pozíciójáról a következőket mondta: „Európának arra kellene felkészülnie, hogy tudja képviselni saját érdekeit a megváltozott világban, ugyanakkor nem látom az Európai Unióban az erre való képességet.
Valószínű, ha ez az elit marad, akkor az EU kiszolgáltatottá válik az USA érdekeinek. Az USA viszont nem tartja, soha nem is tartotta feladatának, hogy képviselje az unió érdekeit.”
Magyarországra rátérve pedig kifejtette Schmidt: „Európa pozíciója határozza meg, hogy velünk mi fog történni. A magyar kormány felismeri a változó világrendből eredő kihívásokat, de a mozgásterünk túl korlátozott ahhoz, hogy meghatározó szerepet játszunk egy ilyen világátrendeződés közepette”.