Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter előadást tartott a tihanyi Tranziton A magyar gazdaság esélyei a veszélyek korában címmel. Összefoglalónk!
Rogán Antal előadása elején tisztázta, melyek azok a stabil alapok, amelyekre egy társadalom gazdaságfilozófiájának épülnie kell. Ezek közül a legelső és a legerősebb, a munkaalapú gazdaság, ezt hirdette meg a kormány 2010-ben, akkor ugyanis az volt a helyzet, hogy az ország többsége nem dolgozott. Azóta viszont egymillióval több munkahely lett, a munkanélküliség pedig radikálisan csökkent. Rogán Antal szerint, ha ez változik, akkor van baj a gazdaságban, de – mint azt egy ábrával is alátámasztotta – nincs változás ezen a téren.
Mint mondta, a foglalkoztatottságot stabilan tudták tartani és a munkahelyeket is megőrizték a legnehezebb válságidőszakokban, a járvány és az energiaválság mellett is. Mint a miniszter rámutatott:
2010-ben az EU-átlag alatt, 2023-ban viszont már az élmezőnyben volt a foglalkoztatottság Magyarországon.
Rogán Antal aláhúzta: mindezt nem érhette volna el a kormány megfelelő adópolitika nélkül, melynek fontos összetevője a mukáltatói adóterhek csökkentése. A tárcavezető kijelentette: a munkát terheő adók csökkentésének a keresetekre is volt hatása.
Mint mondta: hiába érik a kormányt gyakran olyan vádak, hogy az adópolitikája a gazdagoknak kedvez, ennek a tények ellentmondanak. A statisztikák szerint ugyanis éppen a legalacsonyabb jövödelmi csoportok pénzügyi pozíciói javultak a legnagyobb arányban.
A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy ugyan a magyar minimálbér nincs előkelő helyen az unióban, a garantált bérminimum már a középmezőnyben van. Mint aláhúzta:
a következő két esztendő fontos célkitűzése, hogy a minimálbért felzárkóztassák a garantált bérminimumhoz.
Rogán Antal foglalkozott a családtámogatási rendszerel is. Mint a témában kiemelte: fontos, hogy a demográfiai mutatókon javítsunk, de valójában
a családtámogatások elsődleges célja az, hogy aki gyereket nevel, ne szegényedjen el. Ezért nőtt háromszorosára a családtámogatások mértéke 2010-hez képest.
Lényéges eleme a magyar gazdaságpolitkának az enegiaszuverenitás és a rezsicsökkentés is – tette hozzá a miniszter.
A magyar fogyasztók fizetik a legkevesebbet a villamos energiáért és a fölgázért
– hangsúlyozta. Az eddig felsorolt intézkedések oda vezettek, hogy 2015 óta 1,1 millióval kevesebb ember él szegénységben hazánkban – húzta alá Rogán Antal. Mindezen eredményeket szuverén gazdaságpolitika nélkül nem lehet tartani – tette hozzá. Ezzel kapcsolatban kifejtette ugyanakkor, hogy
az EU mégis elvárja a rezsicsökkentés eltörlését, a társasági adó és az ingatlanadó növelését, a kétkulcsos adórendszer bevezetését, a 13. havi nyugdíj megszüntetését és a nyugdíjkorhatár emelését.
Rogán Antal kitért arra is: alkalmazkodni kell a digitális gazdasághoz, ezért elindították a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP). A miniszter azt jósolta, Magyarországon elsőként lesz meg az összes olyan digitális igazolvány, amely az egész EU-ban használható lesz. A miniszter szerint
a magyar gazdaság idén is növekedni fog, még az Európai Bizottság szerint is a legjobbak között vannak hazánk növekedései kilátásai, miközben háború van.
Rogán Antal teljes előadását itt nézheti vissza: