Letartóztatták Kiss Lászlót, Óbuda DK-s polgármesterét
A döntés ellen az ügyészség és Kiss László védője is fellebbezett.
Az óbudai korrupciós botrány márciusban robbant ki, és azóta is folyamatosan újabb részletek látnak napvilágot.
Nyitókép: Dobrev Klára Facebook-oldala
Nagyon úgy tűnik, nincs más út a korrupciós botrányban nyakig elmerülő Kiss László óbudai DK-s polgármester előtt, csak a lemondás.
A Gyurcsány-párti politikus letartóztatását szeptember 16-ig rendelték el, s nagy esély mutatkozik arra, hogy a határidőt a bíróság meghosszabbítja. A szerteágazó ügy ugyanis a nyomozati szakaszánál tart, Kiss helyettese, Czeglédy Gergő alpolgármester pedig már több hónapja letartóztatásban van – írja a Magyar Nemzet.
Ezt is ajánljuk a témában
A döntés ellen az ügyészség és Kiss László védője is fellebbezett.
„Amennyiben a III. kerület új képviselő-testülete október 15-ig nem alakul meg, akkor adott esetben a grémiumot az alaptörvény-ellenes működés okán az Országgyűlés feloszlatja,
s e határozattal a polgármesteri tisztség is törvény alapján megszűnik”
– fogalmazott a portálnak ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Rávilágít: Kiss Lászlóék persze megpróbálkozhatnak különböző fogásokkal, amilyen például a letartóztatásban tett eskütétel, ám ennek jogszerűsége kétséges. „Szakértők szerint kérdések merülnek fel az eskütétellel kapcsolatos személyes polgármesteri jelenlét kötelezettsége kapcsán, valamint arról, hogy letartóztatásban lévő megválasztott polgármester tehet-e írásban javaslatot az alpolgármesterek személyére, illetve ezt elfogadhatja-e a képviselő-testület” – magyarázta ifj. Lomnici Zoltán, majd hozzátette:
a szakmai döntés a kormányhivatal kompetenciája e körben”.
Ezt is ajánljuk a témában
A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője erősítette meg a hírt.
Az alkotmányjogász arra is felhívta a figyelmet, hogy az eskütétel kapcsán a személyes, fizikai jelenlét követelménye a vonatkozó alkotmánybírósági határozatból is levezethető.
Mint mondta: noha az önkormányzat szervezeti és működési szabályzata alapján a polgármester akadályoztatása esetén a korelnök hívja össze és vezeti a képviselő-testület alakuló ülését, „a testület alaptörvény-ellenes működését eredményező helyzetet ez a helyettesítési jogkör nem tudja feloldani”.
Ifj. Lomnici Zoltán a portál kérdésére kitért arra is,
hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény szerint a képviselő-testület – minősített többséggel hozott határozata alapján – közigazgatási pert is indíthat a polgármester ellen
sorozatos törvénysértő tevékenysége, illetve mulasztása miatti jogi felelősségének megállapítása iránt, a polgármester tisztségének megszűnése érdekében.
Ezt is ajánljuk a témában
Az óbudai korrupciós ügy újabb részletére derült fény azon felvételek alapján, amelyeket a külföldről érkezett pénzek elosztásakor készített a botrányt kirobbantó feljelentő.