Financial Times: végleg megvonhatnak minden uniós forrást Magyarországtól, ha újból vétót kap az ukrajnai támogatás
A kiszivárgott dokumentumokból kiderül, mi lehet az EU döntéshozóinak stratégiája – a tét 50 milliárd euró.
Nem először fordul elő, hogy az Európai Unió megzsarolja Magyarországot, most mindössze ennek formája tér el a korábbiaktól – fogalmazott a Mandiner megkeresésére Kovács Zoltán. Az államtitkár rámutatott: sok dolog tisztázatlan a cikk körül, és az is biztos: az ilyen cikkek megjelenése sosem a véletlen műve.
Magyarország gazdaságának szándékos gyengítésével, a befektetők bizalmának aláásásával, a forint tudatos értéktelenítésével és persze a teljes hazánknak járó uniós források befagyasztásával gyakorolna nyomást hazánkra az Európai Unió, ha Orbán Viktor miniszterelnök nem „áll be a sorba” és továbbra sem támogatja az Ukrajnának szánt segélycsomag elfogadását abban a formában, ahogy Brüsszel szeretné – írta hétfőn a Financial Times egy előkészítés alatt lévő tanácsi dokumentumra hivatkozva.
Ezt is ajánljuk a témában
A kiszivárgott dokumentumokból kiderül, mi lehet az EU döntéshozóinak stratégiája – a tét 50 milliárd euró.
Az Európai Unió tisztségviselői sürgetik, hogy a tagállamok határozzanak a Magyarországnak szánt összes uniós támogatás befagyasztásáról, ha az ország nem hátrál meg azon ígéretétől, hogy megvétózza az EU által javasolt 55 milliárd dolláros katonai segélycsomagot Ukrajnának – derült ki a lap cikkéből, noha
az írásban hivatkozott, kiszivárgott dokumentum hátteréről és pontos tartalmáról nem derültek ki részletek.
„Nem tudjuk, pontosan milyen forrásokra hivatkozott a Financial Times, a lapnak kiszivárgott dokumentum sem látott napvilágot, de az uniós intézmények és tisztviselők cáfolatai sem tolongtak. Sok tehát a kérdőjel az üzleti lap értesülése körül, de egy biztos, az ilyen típusú cikkek nem véletlenül születnek” – fogalmazott a Mandiner megkeresésére Kovács Zoltán.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára emlékeztetett: Magyarországot nem először próbálják zsarolni azért, mert nem úgy táncolunk, ahogy Brüsszel fütyül. Most az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi segély miatt, de korábban a migrációval kapcsolatos álláspontunk megváltoztatását is hasonló módszerekkel próbálták kiharcolni a brüsszeli bürokraták.
Kovács Zoltán figyelmeztetett arra is: a közelmúltban maga Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ismerte be, hogy a hazánknak járó uniós források folyósítása már nem jogállamisággal függ össze, hanem azzal, Magyarország miként viszonyul az LMBTQ jogokhoz és attól függ, megváltoztatjuk-e a szigorú gyermekvédelmi törvényünket.
Magyarország megzsarolása nem újkeletű, annak mindössze a formája változott azzal, hogy az ország gazdasági ellehetetlenítésével fenyegetőznek. Magyarország ugyanakkor nem enged ezeknek a próbálkozásoknak.
A lojális együttműködés nem azt jelenti, hogy mindig mindenben kötelező egyetértenünk, mi nyitottak vagyunk a konstruktív párbeszédre – húzta alá Kovács Zoltán.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke az EP plenáris ülésén beszélt.
„Európában még mindig egy érthetetlen háborús pszichózis uralkodik, a brüsszeli bürokraták mindenáron le akarják törni hazánk békepárti álláspontját. Nem engedünk a zsarolásnak. Az EU miniszterei, valamint állam- és kormányfői mandátum alapján tárgyalnak, a magyar kormány álláspontját pedig a magyar emberek is támogatják, amelyet a nemzeti konzultáció eredményei is alátámasztanak.
Az uniós intézmények az ilyen típusú nyílt zsarolással komoly zavart okozhatnak, kinyitva Pandóra szelencéjét”
– tette hozzá megkeresésünkre az államtitkár, aki úgy gondolja, végül sikerül Ukrajna támogatásával kapcsolatban kompromisszumra jutniuk a tagállamoknak.
Közben a Reuters egy magas rangú európai tisztségviselőre hivatkozva már cáfolta is a Financial Times értesülését. A hírügynökség úgy tudja, az Európai Unió állam- és kormányfői nem tárgyalnak olyan pénzügyi, gazdasági intézkedésekről, amelyek célja, hogy rákényszerítsék hazánkat Ukrajna finanszírozására. Az üzleti lap cikkében hivatkozott dokumentum a tanács titkárságának egy háttérfeljegyzése, amely mindössze a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét írja le a vezető uniós tisztségviselő szerint.
A Reuters forrása úgy véli, a dokumentum mindössze egy helyzetértékelés, amelynek nincs köze az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatásról folyó tárgyalásokhoz. A Financial Times által megismert dokumentum nem vázol fel semmilyen konkrét tervet sem a hosszú távú uniós költségvetéssel sem az ukrán segélycsomaggal kapcsolatban, és Magyarországgal szembeni lépéseket sem tartalmaz.
De már egy közgazdász is leszögezte: a Financial Times cikke kész bohózat, egy haraggal teli idióta meséje. Phillip Pilkington szerint az EU stratégiája a legalapvetőbb közgazdasági ismereteket is nélkülözi. Erről itt olvashat bővebben!
***
Ezt is ajánljuk a témában
Phillip Pilkington szerint az EU stratégiája a legalapvetőbb közgazdasági ismereteket is nélkülözi.
Nyitókép: UKRAINIAN PRESIDENCY / HANDOUT / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Ordas, gusztustalan hazugság ez az egész, amelynek egy dologhoz van köze: ahhoz, hogy Magyarország az EU-ban egyedüliként nem hajlandó gyarmatként viselkedni. Kohán Mátyás írása.