Újra orbánoznak Verhofstadték az EP-ben
Guy Verhofstadt szerint az is lehetséges lenne, hogy elvegyék Magyarországtól a szavazási jogot, és nélküle 26 tagállam döntsön az EU kérdéseiben.
Az Európai Bizottság elnöke az EP plenáris ülésén beszélt.
Ursula von der Leyen az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén arról beszélt: a választások globális éve lesz idén, a világ tovább változik, két véres háború zajlik Európa közelében. A világ konfliktusokkal van teli, ezért kell felelősen szembenézni a nagy kihívásokkal. Tanulság szerinte: ha Európa egységesen lép fel, akkor erős tud lenni. Von der Leyen felhívta a figyelmet a migrációügyi megállapodásra a múlt év végén.
A másik fontos döntés szerinte, hogy az EU megnyitotta a tárgyalásokat Ukrajna uniós csatlakozásáról.
Kiemelte, hogy az ukránok javítottak a nemzeti kisebbségek helyzetén és a korrupció elleni fellépésen. Szerinte Ukrajna demokratikus intézményei elvégzik a feladataikat, és büszke arra, hogy Európa válaszolt Ukrajna kérésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Guy Verhofstadt szerint az is lehetséges lenne, hogy elvegyék Magyarországtól a szavazási jogot, és nélküle 26 tagállam döntsön az EU kérdéseiben.
Von der Leyen szerint az EU-nak eközben el kell kezdenie saját reformfolyamatait is, hogy alkalmas legyen több mint harminc tagállam együttműködésére, hiszen több országgal is zajlanak a csatlakozási tárgyalások.
Leszögezte: a legutóbbi Európai Tanács-ülés elkötelezte magát Ukrajna támogatása mellett, de ehhez most szükség van az ország pénzügyi támogatására. Ehhez újra gondolt uniós költségvetésre is szükség van: Ukrajna finanszírozására, a versenyképességre, a balkáni országok támogatására, a természeti katasztrófák elleni fellépés pénzelésére is szükség van.
Magyarország kapcsán arról beszélt: alapvető értékekről van szó.
Biztosítani kell a jog uralmát az EU-ban, miközben fairnek kell lenni a tagállamokkal szemben.
Ezért is hozta létre az Európai Bizottság az éves jelentéseket a jog uralmáról a tagállamokról. A Bizottság feladatának érzi, hogy reformokat érjen el a tagállamokban. Magyarország igazságügyi reformokat fogadott el, a Bizottság javaslatai alapján is. Von der Leyen szerint Magyarország korlátozta a politikai befolyást az igazságszolgáltatásban. A Bizottság ezt megkövetelte, és a magyar kormány ezt meg is valósította.
Ugyanakkor húszmilliárd euró most is zárolva van, és ez össze van kötve az LMBTQ-ügyekkel, a migrációs megállapodással, valamint a tudomány szabadsága ügyével. Amíg ebben nincs előrelépés, Magyarország nem kapja meg a további pénzeket – szögezte le a Bizottság vezetője. Ezek a feltételek, amikben nem lesz változás, Magyarországnak ebben kell előrébb lépnie – hangoztatta végül Von der Leyen.