Bevált az ukránoknak, Magyarországnak is jó lesz? Tankpusztító fegyverekkel gyarapszik a honvédség
Mit kell tudni a kamikaze drónokról? Drónok ezek egyáltalán? Íme, itt vannak a válaszok!
A Leopard 2A7HU páncélosok leszállítása azt jelentheti, hogy a Bundeswehr után a honvédségnek lesz a legkorszerűbb harckocsiállománya Európában.
Mint arról a Mandiner.hu beszámolt, a napokban megérkezett Magyarországra az első Leopard 2A7HU típusjelű harckocsi. Az LHSN.hu megjegyezte, információik szerint egy referenciapéldány jött az MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz, vagyis a Magyar Honvédség harckocsiját egyszer még vissza fogják szállítani a németországi gyártó, a Krauss-Maffei Wegmann bázisára, hogy ott a további gyártás alatt álló Leopardok mintája legyen. Hasonló procedúra zajlott a PzH 2000-es önjáró tarackok esetében.
A referenciapéldány érkezése ugyanakkor mégiscsak mérföldkő a Leopard 2 A7HU beszerzésében,
hiszen ez az első legyártott magyar jármű, amely egyben borítékolja, hogy hamarosan megérkeznek a további – immáron itthon maradó – harckocsik is” – fűzték hozzá. A szállítás 2023 és 2025 között történik.
Oroszország ukrajnai agressziója (sajnos) bebizonyította, hogy a tankok továbbra is fontos szerepet játszanak, ha egy adott ország védelmi képességeit nézzük. Csakhogy a Honvédelmi Minisztérium illetékese jóval korábban, 2018. december 19-én írta alá azt a szerződést, amely arról szól, hogy 44 darab új, a 21.századi hadviselés követelményeinek megfelelő harckocsival és 24 darab önjáró löveggel, valamint az ezekhez tartozó kiegészítő eszközökkel és szolgáltatásokkal gyarapodik a honvédség.
Ez a beszerzés egyben azt jelenti, hogy miután megtörténik a Leopard 2A7HU típusjelű tankok leszállítása,
Németország után Magyarországnak lesz a legkorszerűbb harckocsiállománya.
Semmi kétség, vannak országok, melyek hadrendjében jóval több Leopard tank található – olvasható a Világgazdaság.hu cikkében. Európa legnagyobb Leopard-arzenálja Berliné, közel 550 páncélossal (ennek egy része raktáron lévő, régebbi modell); a legnagyobb, szinte azonnal bevethető kontingenssel pedig Athén rendelkezik, de Görögország tankarzenáljának alapját a Leopard 1A5-ösök adják. A negyvennégy darab A7-es tehát tekintélyes számnak számít; s Magyarországon kívül Németország (korábbi, A6-osok továbbfejlesztésével), Norvégia és Katar bír majd ilyen harcieszközökkel.
A Leopardokat több szakportál a legjobb tankok között emlegeti; vannak, amik előrébb rangsorolják a dél-koreai Black Panthereknél, az izraeli Merkaváknál, de még az amerikai Abramseknél is.
Ennek azonban megvan az ára. Egyetlen lövés a német Leopard 2-es szériájának bármelyik harckocsijából 9 ezer euróba, majdhogynem 3,5 millió forintba kerül. S értelemszerűen egy Leopard-tank beszerzési ára is igen magasra tehető: 15-20 millió euró, tehát 6 milliárd forint feletti összegről lehet beszélni.
Ami pedig a képességeket illeti: a Leopard 2A7-esek fejlesztésében óriási szerepet játszott az afganisztáni konfliktus (városi harci környezet, terrorista szervezetek elleni hadviselés, házilag készített pokolgépek, rejtett aknák elleni védelem); ám a délszláv háborúban is vetettek be Leopardokat.
Az első új gyártású példány 2010-ben, az Eurosatory elnevezésű kiállításon jelent meg, s az A7+ több lett mint egy szimpla verziófrissítés: korszerűbb, moduláris páncélzat a rakétahajtású gránátok, a kinetikus energiájú és a kumulatív lövedékek ellen; új fegyverek, lőszertípusok; fejlett navigációs eszközök; csendes üzemmód; akadályeltávolító eke, olvasható a Wtinfo.hu oldalán.
Az A7+ egy 120 milliméteres, 660 centiméter hosszú, L55-ös típusú löveget kapott. A konstrukció 4,1 tonnát nyom. Nagyobb sebességre képesek ezáltal felgyorsulni a lövedékek, azonban a pontosság és a hatékonyság is sokat javult – köszönhetően a késleltetett gyújtóval ellátott gránátoknak.
A több mint 60 tonnás harckocsira kifejlesztettek egy távolról is vezérelhető fegyverállomást (40 milliméteres gránátvetővel, 12,7 milliméteres nehézgéppuskával, ködgránát-vetővel) a mérnökök. A tank mozgatásról egy turbófeltöltéses MTU dízelmotor gondoskodik, 1500 lóerő feletti teljesítménnyel, amely bőven elegendő ahhoz, hogy a tank óránkénti 70 kilométeres sebességet tudjon elérni.
A Leopard 2A7+ hatótávja 450 kilométer. Megnövelték továbbá a hűtőegységgel kiegészített áramfejlesztő képességét, amely 24 órán keresztül tudja biztosítani a harctevékenységhez szükséges elektromos energiát, s jelentősen fejlődtek a kommunikációs, navigációs berendezések is.
Fontos ugyanakkor leszögezni,
hogy a honvédség egyéni igényei megjelennek majd a harckocsikban;
ez azt jelenti, hogy a magyar Leopardok több tekintetben is el fognak térni a német, norvég és katari példányoktól.
Nyitókép: Facebook / LHSN / Rozgonyi Cecília