Elrettentés mesterfokon: sivatagi hiúzok a honvédségnél
E hét elején megérkezett az első kettő Airbus H225M típusú helikopter a szolnoki helikopterdandárhoz. Nézzük, mit tudnak!
Mit kell tudni a kamikaze drónokról? Drónok ezek egyáltalán? Íme, itt vannak a válaszok!
Öngyilkos eszközöket vásárol Magyarország – derült ki a Rheinmetall AG közleményéből, amelyről a Mandiner.hu is beszámolt. A megrendelést nemrég írta alá a német hadiipari óriás, illetve a Magyar Honvédség. A szállítások 2024-ben kezdődnek és várhatóan 2025-ben fejeződnek majd be. A beszerzendő pontos típusokról – valószínűleg a HERO-család termékei érkeznek –, darabszámokról információt viszont nem közöltek, ahogy a kontraktus értékére is csupán tippelni lehet.
Hiszen a beszerzést már tavaly elkezdték pedzegetni különböző szakmai fórumokon, így a Haditechnikai Kerekasztal oldalán; ott szúrták ki a Rheinmetall negyedéves üzleti jelentésében, hogy a Magyarországgal kötendő szerződések legérdekesebbike az a negyedmilliárd eurós tétel (átszámítva 100 milliárd forint), amely öngyilkos drónok, pontosabban „lézengő lőszerek” (loitering munition), cirkáló rakéták hazai vásárlásával számol.
Magyarország a Rheinmetall–UVision konglomerátumtól vásárol modern, hihetetlen pontosságú, csendes, meglepetésszerű csapásmérő képességgel rendelkező, célpont híján visszavonható harci eszközöket – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor egyik pódiumbeszélgetésén.
A tárcavezető kiemelte, hogy az izraeli technológián alapuló – német-izraeli koprodukcióban gyártott – eszközre a szomszédban dúló háború miatt esett a választásuk.
Ezek az eszközök egy külön fegyverkategóriát képviselnek; közelebb állnak az okos lövedékekhez, mint a pilóta nélküli repülőgépekhez. Ennek oka, hogy a lövedékekhez hasonlóan ezek az eszközök is mindössze egyszer használatosak (bár képesek visszatérni, amennyiben szükséges); célpontazonosítás után becsapódással robbannak fel, megsemmisítve a célobjektumot.
Gyakorta kamikaze eszközöknek hívják ezeket a „lézengő lőszereket”, amelyek irányítása történhet személyzettel, azonban önálló döntést is képes meghozni az eszköz, olvasható a Rakéta.hu cikkében.
A Rheinmetall honlapján azt írják, a HERO szárazföldön, tengeren, de akár levegőből indítva is bevethető. Idehaza inkább a legelső „felhasználási terület lesz a legjellemzőbb”; a szárazföldről indított cirkáló rakéták előbb az előre megadott műveleti terület felett köröznek, majd azonosítják az ellenséges objektumokat (a HERO segít kiválasztani a legértékesebb célpontokat), követik azok mozgását, mindeközben kiszámolják a precíziós csapásmérésre legmegfelelőbb időt, irányt és támadási szöget, és amennyiben a parancsnokság (az összes rendszert ugyanaz a földi kezelőegység és adatkapcsolati terminál üzemeltetheti) úgy dönt, becsapódással likvidálja az ellenfelet.
Nem mellékes az sem, a HERO rendszerét úgy tervezték, hogy az olyan harctéri körülmények között is üzemelhessen, ahol kihívást jelent a GPS-kapcsolat, vagy más kommunikációs zavarok állnak fenn.
A Rakéta.hu cikke idézi a War on The Rocks kapcsolódó konklúzióit; ebből kiderül mások mellett, hogy a „lézengő” lövedékek kiegészíthetik a jelenlegi nagy hatótávolsági tüzérségi megoldásokat, különösen, ha ezek esetén hiányzik a tankelhárító képesség.
Az öngyilkos eszközök kiterjeszthetik azt a műveleti területet is, amelyen a jelenlegi tankelhárító rendszerek működnek; merthogy a HERO-hoz hasonló eszközök ugyanis a látótávolságon kívül, és a védelmi helyzetben állomásozó tankokra is képesek hatékonyan csapást mérni. Az eszközök relatíve egyszerűek, olcsóak, mégis képesek áthatolni a legfejlettebb légvédelmi rendszereken, ami további előnyt jelent.
Nyitókép: Geoffroy Van der Hasselt / AFP