Ha a bölcsészettudomány alulfinanszírozott, akkor ezt a problémát nem azzal kell megoldani, hogy egy nemzetközi kiválóságoknak odaítélendő pályázati pénzt odaadunk valakinek, aki aligha nemzetközi kiválóság. Az MTA-nak lehetősége van kiírni más pályázatokat is, miért nem ír ki másfélét, főleg itthon publikáló bölcsészkutatókra szabva? Az OTKA például pont ráillik Szilágyira, de korábban kapott Bolyai-ösztöndíjat is. Jelen sorok írója egyébként bölcsészként abszolút a bölcsészek mellett van.
A nemzetközi publikálás nehézségei léteznek ugyan, ám mégiscsak az a helyzet, hogy Szilágyi Emőke doktorija 2013-as megvédése óta,
10 év alatt, főállású kutatóként csak néhány nemzetközi publikációt hozott össze,
azok sem jelentősek. Aki főállásban kutat, annak igenis van lehetősége arra, hogy évente egy-két cikket benyújtson magas presztízsű folyóiratoknak – Szilágyi Emőke vagy nem nyújtott be ilyeneket, vagy ha benyújtott, visszadobták azokat. Ha pedig a bölcsészek főleg kötetekben szeretnek publikálni – bölcsészként tudok ezzel a szemlélettel azonosulni –, akkor hol van a nemzetközi kötetek sora?
Még egyszer szeretném hangsúlyozni: nem azt állítom, hogy Szilágyi munkája értéktelen – bizonyára nagyon is értékes. De mindkét közlemény figyelmen kívül hagyja a Lendület fő célját: a nemzetközileg már bizonyított tudósok támogatását. Szilágyi aligha bizonyított nemzetközileg. Legalább három olyan elbukott bölcsész pályázóról tudunk, akiknek a Magyar Tudományos Művek Tárában szereplő statisztikái, a Scopus és a Google Scholar szerint is összehasonlíthatatlanul nagyobb a nemzetközi ismertsége. Vajon nem hasznosult volna-e jobban az a kétszázmillió, bölcsészterületen maradva, ha ők kapják? És vajon miért van az, hogy a Lendület-támogatások 80 százaléka természettudományokra megy el? Miért nem kap akkor több bölcsész ilyen támogatást? Miért van az, hogy a Lendület-pályázatok bölcsészszekcióján rendszerint az MTA (illetve az Eötvös Kutatóhálózat) és az ELTE nyer,
a vidéki egyetemek és más fővárosi egyetemek alig?
Szilágyi Emőke tehát vállalta, hogy pályázni fog ERC-re. Ezt bizonyára teljesíteni is fogja, pályázni bárki tud, de hogy eddigi teljesítménye fényében meg is nyerje, az erősen kétséges. Azzal tehát, hogy ő kapta a pályázatot, valószínűleg olyanok estek el az ERC-re való felkészülés lehetőségétől, akik nála jóval nagyobb eséllyel pályázhattak volna rá.