Rengeteg támogató és jópár kritikus hozzászólást, levelet kaptunk, emellett az MTA két közleményt is kiadott a témában (pontosabban az Eötvös Kutatóhálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpontja adta ki az egyiket, a Lendület a másikat). Mindkét közlemény hangsúlyozza azt, hogy nem volt politikai megfontolás a döntés mögött, illetve hogy a nemzetközi publikálás sokkal nehezebb ezen a területen, ezért a tudománymetria módszereivel számon kérni Szilágyin nemzetközi publikációkat nem érdemes. Többen pedig azt jelezték nekünk, hogy a bölcsészettudományok alulfinanszírozottak, ezért minden forrásnak örülni kell.
Kezdjük a politikai megfontolások kérdésével. Elfogadjuk természetesen, hogy a döntési folyamat „szigorúan szabályozott”, de tekintve, hogy a döntés részletei nem transzparensek, nem tudjuk, ott mi történt, ha akarjuk, elfogadjuk ezt az állítást, ha akarjuk, nem fogadjuk el.
Miért fogadnánk el bemondásra, hogy nem volt politikai aspektusa a döntésnek?
(Egyébként az Irodalomtudományi Intézet legendás az érdekérvényesítő képességeiről.)
Érdemes tehát többet foglalkozni a másik állítással, melyet a két MTA-közleményen kívül több hozzánk forduló is megfogalmazott, és amely arra vonatkozik, hogy a bölcsészettudományok alulfinanszírozottak, a kutatók megérdemlik a támogatást, Szilágyi Emőke jó irodalomtörténész, és ezen a területen sokkal nehezebb nemzetközileg publikálni, mint például természettudományos területeken, hiszen nemzeti sajátosságokról van szó, és fontos a nemzeti kulturális örökség kutatása, feltárása. Ráadásul a bölcsészek inkább könyvekben mérik a sikert, nem folyóiratcikkekben.
Ahogy a közlemények fogalmaznak: „A nemzetközi láthatóság és hivatkozottság nem az egyedüli értékmérő az ilyen munkák esetében, tétjüket azonban ez nemhogy eljelentéktelenítené, inkább fokozza.” Illetve: „A nemzetközi idézettségnek a természettudományokéhoz hasonló számonkérése bénítóan hatna a tipikusan nemzeti témájú kutatásokra (magyar történelem, irodalomtörténet, nyelvtörténet stb.), a pályázatokon a fiatalok esélytelenek lennének, ami éppen a nemzeti kultúra kutatásának rovására menne. Jelen esetben a latin nyelvű forráskiadások online hozzáférhetővé tétele növeli a nemzetközi láthatóságot.”
Nos, mindez mellébeszélés. A Mandiner 2023. július 6-i számában magunk is foglalkoztunk ezzel a témával, összefoglalva a problematikát. Ezzel együtt mégiscsak arról van szó, hogy a Lendület pályázati kiírása szerint: „A Lendület program célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése nemzetközi szinten kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldről történő hazahívásával, illetve itthon tartásával. A Lendület program a kiválóság és a mobilitás együttes támogatására irányul, ennek megfelelően célja, hogy a befogadó kutatóhelyeken áttörő eredményeket ígérő kutatásokat végző kutatócsoportok számára biztosítson forrást. A pályázati modell hazai és nemzetközi jelentősége és sikere nemzetközi mércével is meghatározó és példamutató.”