Csendes felháborodás kísérte a hazai humán tudományok világában az idei Lendület Program pályázata eredményeinek a kihirdetését. Az egyik legrangosabb és legtöbb pénzzel járó ösztöndíj kapcsán ismét felmerül a gyanúja annak, hogy a Magyar Tudományos Akadémia nemcsak tudományos, hanem politikai tevékenységet is díjazandó ítélt oda jelentős mértékű támogatást az egyik jelöltnek.
A rosszallás kiváltója, hogy Szilágyi Emőke Rita, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének munkatársa 199 millió 716 ezer forint támogatást nyert el Humanista kánonok és identitások a Magyar Királyságban 1450–1630 című projektjére.
A Lendület Program bevallott célja „a hazai fiatal kutatóbázis erősítése nemzetközi szinten kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldről történő hazahívásával, illetve itthon tartásával.”
Szilágyi Emőke Ritának azonban nincs kimagasló nemzetközi tudományos teljesítménye,
sőt valójában csak néhány nemzetközileg jegyzett munkája van. Szilágyi disszertációjának 2013-as megvédése óta idegen nyelven összesen egy nemzetközi tudományos tanulmányt, egy nemzetközi könyvfejezetet és egy nemzetközi szócikket jegyez.
Utóbbi ugyan a neves, tudományos körökben magasan jegyzett Brill által kiadott kötetben jelent meg, viszont Szilágyi munkája egy másfél oldalas szócikk Nicolas Olahus életéről és egy lista a műveiről. Rangosabb európai egyetemeken ennyi publikáció legfeljebb a doktori cím megszerzéséhez elegendő, nemzetközi színtéren irodalomtörténeti és történettudományi területeken jellemzően minimum évi egy, de inkább két folyóiratcikk az elvárt egy átlagos kutatótól. Az is igaz, hogy a bölcsészeti területen sokkal fontosabbak a monográfiák és könyvfejezetek, mint a folyóiratcikkek, de Szilágyi ezekből sem mutat fel nemzetközileg kiemelkedőt.
Tény, hogy Szilágyi Emőke Ritának a Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) adatbázisában 74 tétele szerepel, de ezeknek jelentős része magyar nyelvű recenzió, ismeretterjesztő írás, vagy egyéb, a nemzetközi tudományos téren a gyakorlatban nem látható munka. Szilágyi munkássága itthon nem érdektelen, magyar nyelvű munkáival hozza a hazai átlagot, a Lendület ösztöndíj viszont kifejezetten a nemzetközi kiválóságoknak szól. Egyetlen, 2014-ben megjelent idegen (német) nyelvű cikke az Akadémiai Kiadó által jegyzett Acta Antiqua Academiae Scientiarum Hungaricae című folyóiratban jelent meg, mely Q4-es besorolású, ezzel a jegyzett folyóiratok negyedik negyedébe, azaz a leggyengébb kategóriájába tartozik. Persze a kiadvány sokszor fontos hazai eredményeket tár a külföldi publikum elé, de egyetlen, ide írt publikáció még senkit nem tesz nemzetközileg versenyképessé, kiemelkedővé.