Bár az előző nyár végén, ősz elején komoly aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy lesz-e elegendő földgáz az őszi–téli fűtési szezonra – és ha igen, az mennyibe kerül majd –, a fűtési időszak vége felé járva kijelenthető: a kedvező időjárásnak, a háztartások és a vállalkozások energiatakarékossági és -hatékonysági törekvéseinek, valamint az állami beavatkozásoknak köszönhetően az ellátásbiztonság folyamatos volt. Hortay Olivért, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetőjét arról kérdeztük, mi várhat ezek után az Európai Unióra s benne Magyarországra a következő télen.
Aggasztó a kép
„Az elmúlt hónapok tőzsdei árkorrekciója ellenére az előrejelzések aggasztó képet festenek az EU gázellátására vonatkozóan. Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök a Nemzetközi Energiaügynökség becslésére hivatkozva mintegy 30 milliárd köbméteres gázhiányt vetített előre erre az évre. Ez a magyar éves gázfogyasztás több mint háromszorosa” – mondta a Mandinernek a Századvég üzletágvezetője, idézve a Nemzetközi Energiaügynökség első emberét is, aki a napokban újra megkongatta a vészharangot, jelezve: nem szabad hátradőlni, mert a földgázkínálat szűkössége a mostani nyáron, a betárolási időszak alatt komoly problémát okozhat.
A még tartó fűtési időszakban az EU gázellátása szempontjából nagy segítséget jelentett a kedvező időjárás. Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint például az adatközlés megkezdése óta
a második legmelegebb tél volt a mostani.
„A kedvezőbb időjárásnak köszönhetően a fűtési igények is mérséklődtek, kevesebb gázra volt szükség, de az is sokat segített, hogy Európa-szerte mind a háztartások, mind a vállalatok rendkívüli erőfeszítéseket tettek a gázfogyasztásuk csökkentése érdekében” – tette hozzá Hortay Olivér.
Mi várható a 2023–2024-es télen?
A következő téllel kapcsolatban ebben a pillanatban rengeteg a bizonytalansági faktor. Egyrészt fontos kérdés – magyarázta a szakember –, hogyan alakulnak majd a keresletet az elmúlt hónapokban lefelé hajtó tényezők, így például az időjárás, illetve van-e még tere az energiafogyasztás további csökkentésének. A legnagyobb bizonytalanságot ugyanakkor a legtöbb elemzőház becslése szerint a kínai gazdaság alakulása és az ebből fakadó kínai LNG- (azaz a cseppfolyósított földgáz iránti) igény mértéke jelenti.
Az Európai Uniónak azzal kell kalkulálnia, hogy a korábban a legfontosabbnak számító orosz vezetékesgáz-beszerzések jelentős része nem lesz elérhető a következő hónapokban.