Ferenc pápa lemondásának lehetőségéről és a pápaesélyesekről közölt elemzést a Telex Molnár Réka tollából október 9-én – vagy ha a cikk url-jét tekintjük, „spekulációt”.
A szöveg azt is felemlegeti, hogy legutóbb júniusban a Catholic Herald esetleges magyar jelöltről való találgatását több lap – köztük az Index és a Mandiner – is megírta, ám „ezek viszont maximum azt támasztják alá, hogy vatikáni ügyekben van hova fejlődnie a forráskritikának”, mivel „a Catholic Herald esetében ugyanis egy olyan magazinról beszélünk, ami a pápa »fausti paktumairól« ír, és lényegében bármelyik – teológiai értelemben – konzervatív bíborost »a következő pápának« nevezi Luis Antonio Tagléval (a pápa jó barátjával és az egyik esélyessel) szemben.”
A Mandiner június 30-án írta meg a hírt a CH találgatásából. Hat nappal később, július 5-én írtunk egy hosszas elemzést magyar és nemzetközi egyházi forrásainkra alapozva, épp a CH tippelgetésétől és annak magyar átvételeitől megihletődve, mivel kíváncsiak voltunk, és az olvasókat is tájékoztatni szerettük volna arról, hogy miként kell kezelni az ilyen találgatásokat.
Úgy látszik, hogy a Telex július 5-i elemzésünkig nem jutott el, csak a június 30-i hírünkig. Elemzésünkben egyébként arra jutottunk szakértő forrásainkkal együtt, hogy bármilyen izgalmas is a vatikanológia, sem Ferenc pápa lemondásának eshetőségét nem lehet kiszakérteni, sem azt, hogy kik a pápaesélyesek.
És ez nem attól függ, hogy melyik lap találgat, az amúgy egyéb ügyekben egyáltalán nem megbízhatatlan Catholic Herald vagy valamelyik másik, vagy hogy annak a lapnak mi a véleménye Ferenc pápáról. Az ugyanis, hogy egy katolikus tematikájú lap mennyire ismeri az egyház belügyeit, és például van-e vatikáni tudósítója (és értesülései), nem azon múlik, hogy egyházon belül éppen milyen irányzathoz tartozik. Ugyanakkor különböző okok miatt nincs az a lap, ami a legjobb bekötéssel és szakértelemmel is meg tudna jósolni megjósolhatatlan dolgokat.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Crocchioni