Kimondom a nevet
Orbán Viktor nem szerette Márki-Zay Péter nevét kimondani, amikor még ő volt az ellenzéki összefogás kormányfő-jelöltje.
Halász János, a nemzetbiztonsági bizottság alelnöke a Mandinernek azt mondta, a külföldi kampányfinanszírozás ügyében komoly vizsgálatot szeretnének lefolytatni.
Hatalmas hullámokat vet a napokban (ismét) a DatAdat-ügy. A Mandiner is megírta a Magyar Nemzet információira hivatkozva, hogy a NAV vizsgálja a Bajnai Gordon, valamint egykori titokminisztere, Ficsor Ádám és Gyurcsány Ferenc volt kabinetfőnöke, Szigetvári Viktor érdekeltségébe tartozó cégcsoportot, sőt a lap szerint házkutatást is tartottak és iratokat foglaltak le a Datadat Professional Kft.-nél.
A NAV költségvetési csalás gyanúja miatt már hónapok óta nyomozhat, miután az adóhatóságnak feltűnt a cég hirtelen bevételnövekedése az elmúlt években. A DatAdat aztán keményen visszaszólt, illetve közleményben tagadta a házkutatást. Azt írták: „A NAV bármilyen megkeresésére mindig, akár szóban, akár írásban a teljes együttműködésükről biztosítottuk az eljáró hatóságokat. A DatAdat semmiféle írásbeli tájékoztatást nem kapott mindeddig az eljárásról.”
Az adóhatóság viszont a csütörtöki közleményében azt állította, igenis történt házkutatás. Sőt, a gyanú szerint a DatAdat Professional Kft. 2020-ban illegális módon csökkentette fizetendő adóját,
A NAV nyomozói a költségvetési csalás gyanúja miatt indult eljárásban a szeptember 27-én megpróbálták lefoglalni a társaság könyvelési iratait, de a cég jogszabálysértő működése miatt ez nem sikerült, miután a DatAdat – a törvényi előírásokat megszegve – nem a bejegyzett székhelyén működött – közölte az adóhatóság. A Magyar Nemzet megpróbálta elérni a céghez kötődő személyeket, de egyiküktől sem kapott érdemi választ. Lapunk is próbálkozott a cégadatokban elektronikus elérhetőségként megadott e-mail-címen, de a levelünk „visszapattant”.
Ismert, a DatAdat-botrány azután robbant ki, hogy a céget azzal gyanúsították, hogy a 2022-es kampányban hozzávetőleg egymillió (köztük kormánypártiakat is) választót érhetett el telefonhívásokkal, sms-ekkel.
A Bajnai-féle cég szerint ezzel szemben lejárató kampányt folytatott ellenük a sajtó, hiszen – mint állítják – nem folytattak tiltott adathalászatot. Erről itt olvashat bővebben. A cég közleményében úgy fogalmazott, „Az index.hu irányításával kezdődött, majd a Mediaworks és a közmédia által továbbvitt lejárató kampány kiindulópontjában az a minden alapot teljes mértékben nélkülöző állítás állt, hogy a Datadat millió számra küldött ki kéretlen SMS üzeneteket választópolgároknak az ellenzéki kampány megbízásából. Ez az állítás nem igaz, a Datadat ilyet nem tett és nem is működött közre ebben.”
Mindenesetre az ügyben
a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) is vizsgálódik.
Ez az eset szorosan kapcsolódik a másik botrányos ügyhöz, az amerikai kampánydollárokhoz, hiszen a pénzből mindenképp jutott a DatAdatnak is. Az ellenzék bukott miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter ugyanis nemrég elismerte, a baloldal kampányát jelentős részben az Egyesült Államokból, konkrétan egy Action for Democracy nevű szervezet részéről finanszírozták. A szervezet vezetője, Karácsony Gergely főtanácsadója, Bajnai Gordon egykori bizalmasa persze ezt másként látja. Az ellenzék volt kormányfőjelöltje szerint több százmillió forintos támogatás érkezett a tengerentúlról (később kiderült, hogy legalább kétmilliárdos).
***
A külföldi kampányfinanszírozási ügyben egyébként vizsgálódik a parlament nemzetbiztonsági bizottsága is. Halász János alelnök arról értelemszerűen nem beszélt a megkeresésünkre, mi hangzott el az erről szóló ülésen, s jutottak-e valamire, még arra sem kívánt válaszolni, hogy szerinte meddig tart majd a munkájuk. Annyit azonban elmondott, hogy átfogó, komoly vizsgálatot szeretnének lefolytatni, s ezekből a megfelelő következtetéseket levonni.
Nyitókép: Nyitókép: Montázs/Mandiner