Aljas módon szállt bele a magyar elnökségbe a svéd EU-ügyi miniszter
Jessica Rosencrantz számára csak Ukrajna létezik.
Lekövérezte Orbán Viktort, kiderült, hogy nem csak nyelvvizsgája nincs, nem is beszél angolul, és a doktori fokozata is hiányzik, pedig korábban azt állította, van neki. Karácsony biztosan nem így tervezte indítani a kampányt.
Valószínűleg nem így tervezte Karácsony Gergely a miniszterelnök-jelölti bejelentkezését megelőző kampányt. Sőt vélhetően a nagy bejelentést követő napokat sem. Már maga a bejelentés is nehezen jött össze. A Párbeszéd politikusának indulását eredetileg az Európa-napon, május 9-én jelentették volna be, de mindez végül csak egy héttel később, május 15-én történt meg.
Előtte azonban interjút adott a The Economist nevű liberális brit gazdasági lapnak, amelyben megkérdezték arról, hogy miben különbözik Orbán Viktortól. Karácsony erre azt válaszolta:
Karácsony vélhetően nem ismeri az angol „body shaming” kifejezést, ami a liberális közegben főbenjáró véteknek számító, és testszégyenítést takarja. Tény, hogy Karácsony nem minősítette Orbán testalkatát, de a kijelentés finoman szólva sem volt túl elegáns, és a progresszív média ennek töredékéért is azonnal darabokra szedne egy jobboldali politikust.
Nem tudni, hogy az MSZP-Párbeszéd-LMP miniszterelnök-jelöltje valóban felismerte, hogy hibázott, vagy eleve a kampány részeként próbálta megmutatni, hogy képes felismerni, ha hibázik, de hamar bocsánatot kért a kijelentésért.
Kiderült azonban az interjú nyomán, hogy másban is különbözik egymástól a miniszterelnök és Karácsony. Orbán Viktor ugyanis elég jól beszél angolul, és nyelvvizsgával is rendelkezik. Ezzel szemben a Párbeszéd politikusáról kiderült, tolmács segítségével adta az említett interjút, ugyanis az angol nyelvtudása hagy némi kívánnivalót maga után. (Magyarul nem igazán beszéli a nyelvet). Lehet, hogy ezért nem tudja, mit jelent a body shaming?
El is kezdett keringeni az interneten az a videofelvétel, amelyen Szijjártó Péter külügyminiszter tolmácsol a főpolgármesternek egy diplomáciai eseményen. A Pesti Tv riportere pedig angolul kérdezte, mire Karácsony elmenekült. Később annyit ismert be, hogy a miniszterelnök jobban beszél nála angolul.
Azt viszont először elhallgatta, hogy nem is rendelkezik államilag elismert nyelvvizsgával angolból. Pedig így van. Kiderült, hogy Karácsony mindössze egy igazolást kapott az angoltudásáról a Corvinus Egyetem nyelvi lektorátusától. Ez egyébként már évekkel ezelőtt kiderült az Átlátszó.hu korábbi adatigényléséből, amelyre válaszul a Párbeszéd elküldte a portálnak a politikusaik nyelvvizsgáiról szóló dokumentumokat. Karácsonyról mindössze annyit írtak,
„Karácsony Gergely középfokon beszél angolul”
A fentiek fényében ez egy erősen túlzóm kijelentésnek tűnik. Karácsonyt azóta számos kritika érte, amelyek szerint egy miniszterelnöki pozícióra pályázó politikusnál alapvető követelmény lenne legalább az angol nyelvismeret. A Nézőpont Intézet felmérése alapján a magyar emberek 83 százaléka szerint egy miniszterelnöknek beszélnie kell legalább egy idegen nyelven.
Időközben felvetődött a kérdés: nyelvvizsga hiányában, hogyan taníthatott Karácsony Gergely korábban évekig az egyetemen? Ezzel kapcsolatban gyorsan kiderült, hogy nem csak a nyelvi képesítése nincs meg, de még
De ami a legszebb az egészben, hogy a Párbeszéd honlapján található bemutatkozásában már 2013-ban is az szerepelt: „majd 2007-ben az ELTE AJTK Politikatudományi Intézetében Phd fokozatot szerez”.
A Phd-képzést azonban Karácsony nem fejezte be. Mikor arról kérdezték, hogy ennek ellenére hogyan taníthatott az egyetemen, védekezésként azt írta, erről Lánczi Andrást, az intézet korábbi vezetőjét, a Corvinus jelenlegi rektorát kell megkérdezni.
Időközben Lánczi András magától is magyarázatot adott a kérdésre egy Mandineren megjelent cikkében. A rektor ebben felidézte, hogy Karácsony 2004-ben kezdte meg, de végül azóta nem fejezete be a Phd-képzést az ELTE-n. Karácsony Gergely 2012-ig tanított is a Corvinuson (2008-tól adjunktusként), de elbocsájtották, mert lejárt a törvényben előírt nyolc éve, amíg az egyetemi oktatói munka feltételeként előírt doktori fokozatot meg kellett volna szereznie. (Önéletrajzában Karácsony azt írja, tíz éven keresztül tanított választási rendszerekről.)
Lánczi úgy emlékezett Karácsonyra, hogy az úgy távozott az egyetemről, mint aki képtelen az elvárt teljesítményeket elérni. Úgy vélte, az egyetem minden támogatást megadott neki, de ő nem élt a lehetőséggel. 2012-ben ugyanis még azt is felajánlották, hogy menjen fizetés nélküli szabadságra a doktori megszerzéséig, de ez sem volt elég, így kénytelenek voltak végleg megválni Karácsonytól.
Nyitókép: Földházi Árpád