Dióhéjban az előzmények: az MSZP-s Csorbai Ferenc (Puch László volt MSZP-pénztárnok veje) a fideszes Szekó József polgármester halála után adódó jogi lehetőségeit kihasználva, ellenjelölt híján lett polgármester a tavaly őszi önkormányzati választásokon. Csorbai annak ellenére vállalta el a tisztséget, hogy sokkal többen szavaztak ellene érvénytelen protestszavazatokkal, mint mellette érvényesen. A fideszes többségű képviselő-testület amint lehetett, feloszlatta magát: vasárnap jöhet a mohácsi időközi választás.
Az előző hetekben bemutattuk a város politikai múltját és jelenét, feltettünk pár kérdést a szocialista polgármesternek és fideszes kihívójának, Pávkovics Gábornak, közöltük a polgármester által elbocsátott jegyző szavait, és a mohácsi képviselő-testület tagja is érdekes történeteket mesélt az önkormányzat működéséről. Ezúttal a Mi Hazánk polgármester-jelöltje és a helyi MSZP egykori elnöke mondják el véleményüket.
A Mi Hazánk szerint a balliberális összeborulás nem alternatíva
Bernáth Csillát, a Mi Hazánk Mozgalom mohácsi polgármester-jelöltjét elsőként a jelenlegi vezetésről és a fideszes alpolgármesterről kérdeztük. „Kihívóként nem tisztem minősíteni sem Csorbai Ferenc, sem pedig Pávkovics Gábor munkásságát” – mondta el a politikus. Hozzátette: „Az elképzeléseket azonban nyilvánvalóan lehet és kell is ütköztetni. Nem kívánom elvitatni a város érdekében tett erőfeszítéseket, a ténylegesen elvégzett érdemi munkát. Mindamellett hangot kell adnom nemtetszésemnek az események ilyetén fordulása kapcsán. Az elmúlt évben ugyanis egyfajta
politikai állóháború vette kezdetét Mohácson
és az időközi választások kiírásával a két tábor szembenállása még jobban kiéleződött.”
Bernáth Csilla kifejtette: „Az egyik fél változást akar, a másik fél a húsz éve megkezdett úton járna tovább. Látszólag adott volt a választás lehetősége, mégis kialakult egy réteg, aki nem remélhetett képviseletet. Ez adódik egyrészt abból, hogy az elvhű radikális jobboldal számára nem jelent alternatívát egy balliberális összeborulás, másrészt pedig sokak számára elfogadhatatlanná vált az a mindenáron való érvényesülési vágy és hatalmi arrogancia, melyet a Fidesz képvisel. Az, hogy a Mi Hazánk színeiben önállóan indulok polgármesterjelöltként, azt a faktumot támasztja alá, hogy politikai bizonytalankodás helyett kizárólag a város érdekeit szolgáló intézkedéseket támogatom a pártok érdekembereivel szemben.”
Bernáth Csilla és Dúró Dóra, a Mi Hazánk elnökhelyettese
Arra a kérdésünkre, hogy miben hozna újat Bernáth Csilla polgármestersége, azt a választ kaptuk, hogy „szükség van a változásra, de nem kívánok egy meggyőződésemmel ellentétes ideológia mögé beállni, csak azért, hogy ez valóra is válhasson. Vagyis kicsit visszautalva az előző kérdésre is,
egyik városvezetési elképzeléssel sem tudok teljes mértékben azonosulni.”
”A legfontosabb célokról szólva a Mi hazánk jelöltje elmondta: „Kiemelt célként szerepel a mezőgazdaság feltámasztása, és önkormányzati kézben lévő élelmiszeripari kisüzemek létrehozása. Ehhez kapcsolódóan modern mintagazdaságokban, nyári napközis kalandtáborok szervezésével mutathatnánk be a gyermekeknek, hogy a fenntartható fejlődés alapja a természettel való együttélés, megmaradásunk feltétele pedig az értékteremtő munkavégzés. A programba – a közösségi szolgálat kibővítésével – a középiskolás tanulókat is bevonnánk. Számomra a másik jelentős célkitűzés a városőrség felállítása. Mindez az ásotthalmi mezőőrség mintájára, a rendvédelmi szervek munkáját kiegészítve és azt segítve jönne létre”