Dióhéjban ennyi, de mi a történet háttere? Mi zajlott és mi zajlik Mohácson? Utánanéztünk.
Nyitókép: A mohácsi városháza
***
Kis mohácsi „polgármester-történelem”
Magyarország legdélebbi Duna-parti települése hagyományosan jobboldali érzelmű. 1990 és 1998 között Kuti István volt a polgármester, először az SZDSZ, majd a KDNP-MDF-Nagycsaládosok jelöltjeként. Ezt követően, 1998-tól 2019-ben bekövetkezett haláláig a fideszes Szekó Józsefet nem kevesebb, mint ötször választották újra a város élére, és az „örökös” polgármester meg is hálálta a bizalmat: Csizmadia Csaba képviselő szavai szerint „a depressziós hangulatú, zsugorodó gazdaságú, csökkent presztízsű településből sikerült egy pozitív jövőképű, öntudatos, fejlődő, egyre élhetőbb és megbecsült várost kialakítani”. Szerepe volt abban, hogy az emberiség szellemi kulturális örökségének listájára felkerült a mohácsi busójárás.
Szekó József munkássága alatt a város vagyona tizenötszörösére növekedett,
a településen 25 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg. Középületek, iskolák, óvodák, a bölcsőde, a múzeum, a piac, sport- és kulturális központok, szabadidő-, lakó- és ipari parkok, a kórház, az alapellátó rendelő, a kompkikötő, kerékpár- és közúthálózat, az uszoda és termálfürdő, szociális otthonok és szociális bérlakások felújítása, fejlesztése fűződik nevéhez – gyűjtötte össze a legfontosabbakat Csizmadia Csaba még Szekó József temetésén.
Az időközi választás előzményei
Ahogy a médiumokat már bejárta a hír, és bevezetőnkben mi is említettük, Mohácson a 2019-es őszi önkormányzati választásokon Csorbai Ferenc (MSZP, Puch László egykori MSZP-s pénztárnok veje) azt követően válhatott a Duna-parti település polgármesterévé, hogy egyedüli ellenfele, a várost 1998 óta irányító, a posztért újrainduló Szekó József (Fidesz–KDNP) szeptember végén elhunyt: a Fidesz már nem jelölhetett mást az idő rövidsége miatt.
Bár az MSZP polgármesterjelöltjét a DK, a Jobbik, a Momentum és a Fidesz is visszalépésre szólította fel – utóbbi szervezet aláírásgyűjtésbe is kezdett ennek érdekében –, kiderült, hogy a demokratikus érzelmű mohácsiak élete sem csupa játék és mese: az MSZP-s jelölt úgy döntött, egyetlen indulóként startol a választásokon. Csaknem 6000 mohácsi nyilvánította ki akaratát, az eredmények pedig magukért beszélnek. Summa summárum:
Csorbai Ferenc úgy lett végül Mohács polgármestere, hogy sokkal több érvénytelen szavazatot kapott (4076), mint amennyi támogatót (1867).