Paár Ádám írása
1855. február 15-én hunyt el Teleki József gróf, a Magyar Tudományos Akadémia első elnöke, Erdély gubernátora (kormányzója). Az erdélyi arisztokrata a korabeli polihisztor értelmiségi tipikus megtestesítője: jogász, nyelvész, történetíró, politikus, mecénás, könyvtáralapító volt egy személyben.
Az ősi és kiterjedt erdélyi família református ágából származó széki gróf Teleki László gróf és Teleki Mária grófnő házasságából három fiúgyermek született, akár a népmesékben, valamint egy lány. Ám a népmeséktől eltérően nem a legkisebb, hanem a középső fiú, József futotta be a legfényesebb karriert. Háromszorosan is jelentős a tevékenysége,
Erdély kormányzójaként hűségesen szolgálta a „kisebbik magyar haza” ügyét;
a Magyar Tudományos Akadémia társalapítójaként és elnökeként a magyar tudomány és a műveltség csiszolását, „nemesbítését”; történészként pedig az éppen kialakuló magyar történettudományt. A Hunyadiak kora Magyarországon című kilenckötetes munkája, amely 1852-től 1863-ig jelent meg, ma is értékes, megbecsült darabja a magyar történettudománynak.
Teleki József iskolázása és szocializációja megfelelt a korabeli arisztokrata és köznemesi ifjak tipikus tanulmányainak: a középfokú iskola után (amelyet Teleki Kolozsvárott végzett) a jogi tanulmányok következtek, a híres pesti jogakadémián, ahol Kossuth Lajos és Deák Ferenc tanult. Ezután az arisztokrata és nemes fiatalok tanulmányútja, a grand tour következett. Beutazta Németországot, Itáliát, Svájcot. De eljutott Hollandiába is, ahogyan egy köznemes sors- és pályatársa, a szintén jogász végzettségű Szemere Bertalan is. Mint sokan mások, Teleki József is rácsodálkozott a nyugat-európai polgárosodásra, amelyet összehasonlított a magyarországi és itáliai állapotokkal. Az összehasonlításból pedig az angol és holland fejlődés, vagyis az új kor lüktető civilizációja jött ki győztesen. Ugyanakkor konzervatív maradt abban az értelemben, hogy
ellenezte a gyors, radikális változást,
és a művelődést a politikai, társadalmi reformok elé helyezte.
Az 1810-es évektől Teleki pályája emelkedett. Előbb királyi helytartósági titoknok és a pesti református egyházmegye főgondnoka (1818), aztán a királyi tábla bírája (1824), majd csanádi (1827), végül 1830-ban – Széchenyi Hiteljének megjelenése évében – szabolcsi főispán.