Kommunista diktatúra Amerikában? Ugyan már! Az lehetetlen! Mégis valami ilyesmire veszélyére figyelmeztet Rod Dreher konzervatív publicista új könyve, a Live Not By Lies – A Manual for Christian Dissidents (Ne élj hazugságban – Útmutató keresztény disszidenseknek).
Persze Dreher nem egy klasszikus diktatúra kiépülésétől tart, és nem is a klasszikus kommunizmustól fél. Hanem a szélsőbaloldal puha, láthatatlan, politikailag korrekt diktatúrájától, melynek kiépítői a társadalmi igazságosság bajnokai, ideológiája pedig az SJW-ideológia, a woke-izmus, a kritikai elméletek. Ez a fajta véleménydiktatúra ugyanis egyre sűrűbbre szövi hálóját a közéletben, a közbeszédben és az egész amerikai társadalomban.
Rod Drehernek egy cseh orvosismerőse mesélte még 2015-ben, hogy a kommunista Csehszlovákiából disszidált édesanyja arra panaszkodik, hogy
Amerikában egyre inkább olyan dolgokat tapasztal, amelyek olyanok, mint a kommunizmus előszele.
Példaként említett egy indianai pizzériát, aminek protestáns keresztény tulajdonosa nem hajlandó ételt szállítani helyet azonos nemű párok egybekelésére. A pizzériát számos fenyegetés érte emiatt, a Twitteren pedig valaki arra szólított fel, hogy gyújtsák fel a helyet. A pizzériát üzemeltető család elköltözött.
Ezután Rod Dreher számos közép-európai emigránst és ellenállót keresett fel mind Amerikában, mind hazájukban. Köztük magyarokat is – egyikük Wittner Mária.
„Vajon ők is azt gondolják, hogy az amerikai élet valamiféle puha totalitarianizmus felé halad? Mindannyian azt mondták, hogy igen – gyakran nyomatékosan” – írja Dreher.
Miben áll mindez? „Az utópikus progresszívek folyamatosan változtatják a gondolatok, a szólás és a viselkedés elfogadott szabályait.” És az ettől való eltérés megtorlása , az új tabuk megszegése „szélsőséges lehet, beleértve a megélhetésed elvesztését és a reputációd tönkretételét örökre”. Az emberek „örökre páriák lesznek, ha politikailag inkorrekt véleményüknek adnak hangot”. A sokszínűség, befogadás és egyenlőség és más egalitárius jelszavak álruhájában
„a baloldal hatásos mechanizmusokat hoz létre, amelyekkel kontrollálhatja a tudatot, a diskurzust, és az egyet nem értőket gonoszként tolhatja a partszélre”.
Dreher egy Horvátországból Pozsonyba költözött pap, Tomislav Kokalović példáját mutatja be először, aki a szemináriumban a Szovjetuniót tanulmányozta, majd a szlovák bábállamban élte át a világháborút. Kokalović, minthogy ismerte a totalitárius diktatúrák természetét, jól látta, hogy miként igyekszik a kommunizmus átmosni a csehek és szlovákok agyát is. A karizmatikus közösségi vezető jelszava az volt: „Láss, ítélkezz, cselekedj!” (See. Judge. Act.) Hogy mindez mit jelent? „Látni azt jelenti, hogy tudatában vagyunk a minket körülvevő valóságnak. Ítélkezni annyit tesz, hogy józanul felismerjük ennek a valóságnak a jelentését annak fényében, amit igaznak tartunk, főleg a keresztény tanítás által. Miután levontuk a következtetést, azután pedig úgy cselekszünk, hogy elutasítsuk a gonoszt.”