Nézem a legutóbbi státusztörvény elleni tüntetés képeit, és egyre csak azon tűnődöm, hogy a baloldal miért akar mártírt faragni egy zsenge lányból.
Pankotai Lilit ősszel ismertük meg, amikor egy másik pedagógustüntetésen kiállt a színpadra, és trágárkodva „slamelte” el kormánykritikus gondolatait.
Sokunknak már akkor déjá vu érzése volt: láttunk már ilyet.
Külföldön a klímaaktivista Greta Thunberg jár élen a különböző demonstrációk levezénylésében, míg idehaza pár éve Nagy Blanka, szintén még gimnazistaként állt ki egy megmozduláson, és „bajszos sz@rnak” nevezte az akkori köztársasági elnököt, Áder Jánost – a kétharmados felhatalmazást kapott nagyobbik kormánypártról pedig úgy szólt, hogy „az egy járvány, amely járja az országot”.
Greta és Blanka között az a különbség, hogy míg utóbbi jó ha évente megkapja a baloldalhoz szorosan kötődő egy-egy tüntetésen a maga tizenöt perc hírnevét, addig Thunberg csillaga – még ha néha elhalványul is – szilárdan áll.
Lapunk még decemberben Székely Levente ifjúságkutatót is megkérdezte erről a jelenségről. A szakértő akkor azt mondta, hogy „mindig van szükség hősökre” és mindig hírértékkel bír a a normaszegés. A fent említett „láttam már érzést” pedig megerősítette, hiszen mint fogalmazott,
„számos ilyen, szinte a semmiből jövő, gyors karriert befutott hőssel volt dolgunk az elmúlt években”.
. Az is elgondolkodtató, hogy a közbeszédet formálók „minden egyes új politikai véleményformálóban, aki kicsit kiemelkedik, megtalálják ezt a hőst és pillanatok alatt ismertté teszik. Az is látszik, hogy a fiatalok megfelelő alanyok erre”. Székely ehhez azt is hozzátette a Mandinerek adott interjújában, hogy „a normaszegés, például a csúnya beszéd, vagy a műalkotások beszennyezése azonnali és magas hírértékkel bír, ugyanakkor kérdés, hogy van-e ténylegesen mondanivaló”.
De ami talán még ennél is fontosabb, hogy az időről időre erőre kapó diáktüntetések valós megoldást nem kínálnak. Ugyanis azzal, hogy elküldik melegebb éghajlatra a regnáló hatalmat, vagy azt üzenik a döntéshozóknak, egy kultfilmet idézve, hogy „álljanak eggyel hátrébb, és b@sszák pofán magukat”, még nem változik semmi. A felek nem ülnek le egymással szemben egy asztalhoz, és nem történik meg az érdekek közelítése. Sőt, sok esetben
a demonstráción elhangzó, sokszor erőszakos, fenyegetőző kijelentések csak tovább mélyítik az árkokat a szekértáborok között.