Amint a mesterséges intelligencia veszélyeire figyelmeztető Kissinger-cikkre reflektálva írja Yuk Hui hongkongi, de Európában élő, a nyugati és keleti eszmetörténetben egyaránt otthonosan mozgó filozófus, a technológiák és a civilizáció belső kozmológiája egységet, úgynevezett kozmotechnikákat alkotnak. A különböző kozmotechnikák közötti átjárás, pedig nem több, nem kevesebb, hanem más, az előző felvetés alapján mondhatjuk, hogy hibrid-globalizációval lehetséges, amely alapján decentralizált (figyelem: nem kormányzati!) kormányzás áll!
Ezt támasztja alá, Dani Rodrik közgazdász széles körben ismert „trilemmája” is: a centralizált (hiper)globalizáció, a szuverenitás és a demokrácia között csak kettőt választhatunk. Magyarán: aki a mai körülmények között szeretne demokratikus jogállam lenni, az fel kell, hogy áldozza a szuverenitását; márpedig a szuverenitásnál nincs nehezebben megszerezhető és fenntartható jószág, nélküle viszont pontosan az a cselekvőképesség veszik el, amivel, a „trilemmát” feloldó hibrid-globalizációz megvalósítható.
Egyébként ez az, amit a kormány konzervatív kritikusai sem látnak, vagy ha látják is, akkor erkölcsi alapon utasítja el (mivel a jogállamot és a liberális demokráciát fontosabb értéknek gondolják a szuverenitásnál).
Megítélésem szerint a kozmotechnikák (pl. Kína, mint önálló technológiai és világértelmezési univerzum) hatására a különböző civilizációk a szabad világ által „inspirált” (kierőszakolt) konvergenciája egy ideje visszafordult, így nem teljesen hiteltelenek azok a felvetések, hogy
tulajdonképpen egy Kína–Amerika totális hibrid háború egyik felvonásaként kell értelmezni ezt a világjárványt is,
függetlenül attól, hogy szándékos vagy természetes folyamatok vezettek el a járvány kirobbanásához.
A kvantum-számitástechnikai, kvantumkriptográfiai, mesterségesintelligencia-fejlesztései és alkalmazásai által Kína ma már nem csak felkészült kihívó, de bizonyos vélemények szerint tíz éven belül nyertese is lesz e technológiai csatának, és ezután pedig már idő kérdése a meccs tényleges lefutása.
Akkor viszont, akár csak a berlini fal leomlása után, nem biztos, hogy többpólusú világban fogunk élni. Ha például a járványok Kínának és érdekszférájának nem, hanem csak a szabad világnak „láthatatlan ellenségei”, egy gyökeresen más világban fogunk élni. Ez körülbelül azzal a helyzettel egyenértékű, amikor sorra megyünk le egy tök sötét pincébe, ahol egy bekötött szemű Mike Tyson osztogatja a nyakleveseket, de egyesek közülünk éjellátó szemüveget viselnek.
Mit lép erre a szabad világ? Mit lép erre a mindezt mostanáig tehetetlenül szemlélődő Európa? Képes lesz a történelmi előnyeit (a szabadság, a tudomány és a modern technológia hazájaként) saját megerősödésére fordítania a hibrid-digitalizációra való átallással, vagy alulmarad a kollektivista és elsősorban centralizált technológiák által formált, ötezer éves civilizációval szemben?