Néhány héttel ezelőtt szenvedélyes vita zajlott itt, a Mandiner hasábjain Nagy Imre megítéléséről. Az írásos vita egyik résztvevője történetesen apám volt, akivel kevés dologban tudunk mostanság egyetérteni, ebben azonban igen. (Jeszenszky Géza írása itt olvasható - a szerk.)
Nagy Imrét természetesen máshogy ítéli meg, nem tud az emocionális megközelítésen felülemelkedni az, aki diákként maga is részt vett a forradalomban, átélte előbb az eufóriát, majd pedig a mélységes csalódást. Aki viszont történelmi távlatból, mindent „patikamérlegre” téve próbál okos és objektív lenni, az
épp a lényeget nem látja: az emberi minőségben végbement változást,
amikor valaki egyszer csak „felnő” egy történelmi helyzethez.
Nem vitás, Nagy Imre nem a semmiből lett miniszterelnök, nem egy bűvész húzta elő fehér nyúlként a kalapjából; politikai pályafutásának korábbi szakaszaiban számos vitatható momentum is van, egyes tettei kifejezetten negatív megítélés alá eshetnek. Amit azonban miniszterelnökként bevállalt a Szovjetunió teljes politikai és katonai arzenáljával szemben, majd pedig a vádlottak padján végig egyenes gerinccel, az olyan hősiesség, emberi nagyság, hogy minden mást zárójelbe tesz.
Hasonlóan, ahogy például Winston Churchill számos emberi gyarlóságát, korábbi politikai baklövéseit is elhomályosítja, ahogy egyrészt felismerte, hogy Hitlerrel nem lehet alkudozni, véget kell vetni a teljesen meddő megbékélési politikának, másrészt ahogy ennek tükrében meg is tette a szükséges katonai lépéseket, és a fasizmus európai legyőzőjeként vonult be a történelembe. Persze, hibáztathatjuk, hogy Kelet-Európát miért engedte át Sztálinnak, a történészek vitáznak is ezen, de ha szigorúan azt nézzük, hogy akkor mi volt országának, Nagy-Britanniának az érdeke, akkor kevés bírálat érheti.
Ahogy Churchill, úgy Nagy Imre is felismerte a saját hazája fundamentális érdekét,
csak sajnos, Churchill-lel ellentétben, Nagy Imre elbukott.
*
Saját országának érdekeivel is szembe ment azonban John McCain, aki Arizona állam szenátoraként ült hosszú évek óta az amerikai törvényhozásban. Az utóbbi időben azonban már kevés érdemi munkát végzett a terjedő agydaganata és az erre kapott kezelések miatt. Lemondani azonban nem volt hajlandó, attól félve, hogy a helyére esetleg egy Trumppal szimpatizáló utódot választanak. Tevékenysége az utóbbi időszakban nagyjából arra korlátozódott, hogy nem szavazta meg a Republikánus Párt előterjesztéseit, sőt, ismertségét latba vetve, a rá irányuló figyelmet nem csak kihasználva, hanem fürdőzve is benne, folyamatosan aláásni igyekezett saját pártjának és elnökének tekintélyét és munkáját. Méltatlan, becstelen módon bírálta, miközben folyamatosan a liberálisok kegyeit kereste, amit aztán bőven meg is kapott.