Az összeszerelő műhelyek országa

2015. augusztus 13. 10:02

Mercedes, Audi Magyarországon – áldás vagy átok?

2015. augusztus 13. 10:02
Torba Tamás
Magyar Nemzet

Összefoglalva: kis hazánkban ezek a cégek az említett szempontokból területenkívüliséget élveznek. Ez igazi hungarikum, fel lehetne venni a listára. S e tény sokkal fontosabb, mint a munkahelyteremtő támogatás összege vagy a profit kivitele, mégpedig elvi szempontból. Ugyanis jelzi, hogy voltaképpen mi a véleményük a multinacionális vállalatoknak a hazai »vállalkozásbarát« jogrendszerről és a jogalkalmazók működéséről.

Egy mondatban összefoglalva: nem kívánnak velük találkozni, ha egy mód van rá. Azt az egy módot pedig szerződésben kötik ki, amelynek aláírására akkor van esélyük, ha kellően nagy volumenben exportra termelnek. Minden egyéb szempont másodlagos, továbbmegyek: nem létezik. Pontatlanság lenne azt állítani, hogy az ismertetett működési modell és kísérőjelenségei csak a német tulajdonú autógyárakra jellemzők. Dunaújvárosban biztosan emlékeznek a Hankook gumigyár betelepedését kísérő eseményekre.

Hazánkban kétféle vállalkozási környezet létezik. Az egyiket nagy vonalakban bemutattam, a másikat minden magyar cégtulajdonos és ügyvezető ismeri. Versenyhátrányunk úgy a hazai, mint a globális piacon elsősorban ebből fakad. A felmerülő járulékos költségek ugyanis kibírhatatlanok, a stresszről, félelemről nem is beszélve. A tőkehiány szintén fontos tényező, de nagyon jól tudjuk, vannak olyan iparágak, amelyeknél nem elsődleges fontosságú, hogy mindjárt az elején eurómilliók álljanak rendelkezésre.

Ezek azok az ágazatok, amelyek a politikusok által előszeretettel hangoztatott kreativitást, újításokat, találmányokat használják, jobban mondva használnák fel. De létrehozásukhoz nincs meg az induláshoz szükséges üzleti tér és levegő. Előbbit betöltik merev, bürokratikus jogszabályokkal és ügyintézéssel, utóbbit elszívják az ügyeskedők, áfacsalók, és nem utolsósorban a hatósági jogalkalmazási gyakorlat. Ennek következtében válik a magyar tulajdonú vállalkozás másodrendű szereplővé. Élő példa a Traubisoda esete, ahol a külföldi védjegybitorló ellen tizenöt évig pereskedett a tulajdonos. Vajon a Coca-Colával ezt meg lehetett volna csinálni?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2015. augusztus 13. 14:02
Hamis dolog ennek a 21. századi "csavarhúzó kultúrának", ahogyan némi iróniával mondani szoktam, a megítélése a mindenkori kormányok részéről. Ezek a cégek igen jelentős mértékben hozzájárulnak kedves kis hazánk GDP kozmetikázási lehetőségeihez, ami természetesen mindenkor kapóra is jön a hazai sikerstatisztika elkészítésében érdekelt, roppant hasznos és nagy volumenű tevékenységet folytató, ebből kényelmesen megélő honfitársaink számára. Az már egy más lapra tartozó kérdés, hogy az állam által e célra nyújtott támogatások ténylegesen milyen mértékben képesek visszahatni annak a lakosságnak az életszínvonalára, akinek a közpénzéből ezeket a multikat megtámogatták. Régen feltalálták már a hozzáadott érték fogalmát, csakhogy a "csavarhúzó kultúra" ideológiának a végtermékeként létrejött ilyen és hasonló termelési struktúrák aligha vezetik el a magyar gazdaságot a már nagyon várt üdvözítő állapotába. Ennek a haszna, némi túlzással annyi, hogy Gipsz Jakab barátunk dicsekedhet a szomszédja szép autójával. A megoldást csak a mezőgazdasági feldolgozó ipar hozhatná meg, főként egy olyan ország számára, amelyik minden különösebb szerénytelenség nélkül gasztronómiai nagyhatalomnak vallhatja magát.
pemete jakab
2015. augusztus 13. 13:57
Vessünk egy pillantást (némi iróniával) a magyar gazdaságra a politikai oldalak fényében, pontosabban árnyékában: Tény: A magyar gazdaság olyan, mint a Boci csoki: Svájci cég (Nestlé) gyártja Csehországban a Magyarországon forgalmazott terméket. 1. Következmény: Ha meg tudjuk fizetni a csehek bérét és a svájci cég profitját, akkor valójában gyenge gazdaságunk mellet vagyunk gazdagok. A jólétünkhöz ezért felesleges a JOBBOLDAL által hangoztatott erős hazai gazdaság. 2. Következmény: De ha ennyire gazdagok vagyunk, akkor kevésbé kell igazodni más országokhoz, kevésbé fontos a külföldi tőkecsoportoknak már-már szolgalelkű kiszolgálása a BALOLDAL liberális gazdaságpolitikája által.
ciseaux
2015. augusztus 13. 11:51
Friss hír, a Jaguar-Land Rover összeszerelő gyárat épít Szlovákiában, ahol a Királynő kedvencét, a land Rover Defendert fogják gyártani, évi 300.000 db.-ot... A hírt, mint a brit ipar elleni újabb ütésként értelmezik... A Jaguar-Land Rover az indiai TATA-Motors tulajdona http://www.dailymail.co.uk/news/article-3193382/New-generation-Land-Rover-Defender-4x4-favoured-Queen-built-Slovakia.html
Akitlosz
2015. augusztus 13. 11:43
Átok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!