Unger Tamás a Tumblr-en jelentette be, hogy három és fél év borblogolás után felhagy az írással. A kezdetben saját, majd a Gault&Millau-n és a Borrajongón író blogger annyit írt, hogy csalódott és elfáradt. Nem indokolta meg, csak kiírta: vége.
Sajnáltam, hogy Tamás visszavonult, ugyanis itthon ő írt talán a legolvashatóbban a borokról. Abban azonban biztos voltam, hogy okkal lépett így. Az Index boros fórumán először a Somlói Apátsági Pince mindenese, Balogh Zoltán adott részben választ ennek okára: az április végi nagy somlói borkóstolót követően az egyik somlói borász nem értett egyet azzal, hogy Tamás büdösnek titulálta a bort, és perrel fenyegetett. Rákérdeztem Tamásra, aki azt írta, valóban ez áll döntése hátterében, majd kicsit később Kovács András is megszólalt a Borrajongón a történettel kapcsolatban.
A perrel fenyegetés volt az utolsó csepp Tamásnál, inkább abbahagyta.
A történet mélységesen felháborít, valamelyest mutatja a hazai borszakma helyzetét, egyben önvizsgálatra is késztet. Egyrészt korábban kerültem olyan helyzetbe én is, hogy egy borász nem értett egyet azzal, hogy az egyik csúcsboráról leírtam, rendkívül alkoholos és csalódást jelentett. Jelezte: ez óriási felelősség, és az igenis egy komoly bor, miért nem szóltam, ha problémám volt vele a kóstolón. A bort újra megkóstoltuk, megbeszéltük a problémát, elfogadtuk egymás véleményét, azóta pedig jó kapcsolatban vagyunk. Jogi útról szó sem esett. Ez így normális.
Másrészt: kevésbé jó, gyengébb vagy esetleg rossz borról senki nem szeret írni, a véleményéhez azonban mindenkinek joga van. A borírók bármennyire igyekeznek a kritikát amennyire csak lehet, objektivizálni: ez ettől függetlenül még egy szubjektív műfaj. Van, akinek egy íz- vagy illatjegy még toleranciaküszöb alatt marad, van, akinek nem. Az objektivizálás alatt azt értem, hogy a szerkezetet (mint az alkohol, a test, a sav, a korty egyensúlya) amennyire a műfaj engedi, igyekszünk a leghasonlóbban látni.
Az objektivizálásba beletartozik a borhibák felismerése is — még akkor is, ha egyes dolgokat illetően valaki jobban, más kevésbé toleráns. A borhibákról pedig írni kell, bármennyire esik ez jól nekünk vagy a borásznak. A kritikának végső soron két célja van: egyrészt hogy a fogyasztót tájékoztassuk arról, mit érdemes innia, másrészt hogy a borászoknak is visszajelzést adjunk. Mi így segítjük a hazai borkultúra fejlődését.