Teljesült Orbán Viktor vágya: tényleg szigorított az MLSZ – a világsztárt pedig hiába próbálták a magyar válogatottba csábítani (VIDEÓ)

A Liverpool angol válogatott magyarjáért ugyanakkor még küzdenek.

Mandiner-körkép az élvonalbeli labdarúgóklubok játékoskereteiről a 2025–2026-os idény rajtja előtt.
Mint ismert, a 2025–2026-os idény fordulópontot jelenthet labdarúgásunk számára, miután a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) új irányelve a hazai fiatal tehetségek szerepeltetésének ösztönzését helyezi a középpontba. A „magyarszabály” értelmében minden Fizz Liga-mérkőzésen legalább öt magyar állampolgárságú játékosnak kell egyidejűleg a pályán tartózkodnia, közülük pedig legalább egynek 2005. január 1. után született, tehát U21-es korosztályú futballistának kell lennie. Az előírás betartása formálisan nem kötelező, ugyanakkor az MLSZ jelentős pénzügyi ösztönzőt kapcsol hozzá: azon NB I-es klubok, amelyek megfelelnek a kritériumoknak,
a meglévő támogatások mellett további, 500 millió forintos pluszforrásra is jogosulttá válnak.
Noha a szabályozás hivatalosan a 2026–2027-es évadtól lép életbe, a szövetség már a pénteken rajtoló kiírásra is lehetőséget biztosít az önkéntes teljesítésre – ebben az esetben az extra támogatás már az aktuális idényben elérhetővé válik. A részvétel tehát választható, ám aki nem él vele, nemcsak a pluszforrásról mond le, hanem a további állami támogatásoknak is búcsút inthet (Ezek tisztázására megkerestük az MLSZ-t, de cikkünk írásáig még nem reagált a kérdéseinkre). Bár a TAO-rendszerből (Társasági adókedvezmény) nem zárják ki formálisan az érintett klubokat, az MLSZ diszkriminatív elbírálást alkalmaz majd a szabálynak nem megfelelő egyesületekkel szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
A Liverpool angol válogatott magyarjáért ugyanakkor még küzdenek.
A napokban megjelent hírek szerint a kiemelt utánpótlás-nevelő központként elismert, akadémiai státuszú kluboknak – nevezetesen a Ferencvárosi TC, a Debreceni VSC, az ETO FC Győr, a Diósgyőri VTK, a Kisvárda FC, az MTK Budapest és a Puskás Akadémia FC – a szabályozás további kötelezettséget is előír: idényenként legalább 7000 percnyi játékidőt kell biztosítaniuk az U21-es korú labdarúgók számára. Ez gyakorlatban meccsenként legalább két-három fiatal játékos rendszeres szerepeltetését teszi szükségessé.
Az új ösztönzőrendszer célja a hazai utánpótlásból kikerülő tehetségek tudatos, versenyalapú integrálása az élvonalbeli futballba, amely hosszú távon a magyar labdarúgás versenyképességét és nemzetközi eredményességét hivatott erősíteni. A folytatásban áttekintjük az NB I-es csapatok magyar játékosállományát – részletes körkép a hazai tehetségekről!
A Transfermarkt adatbázisa szerint a Ferencvárosnál a hivatalos, 40 fős keretben 14 magyar állampolgárságú labdarúgó van, akik közül hárman U21-esek: Kaján Norbert, Tóth Alex és Gruber Zsombor. Ők 2005 január 1. után születtek, tehát megfelelnek az MLSZ korosztály-előírásának. A 2025-ös nyári átigazolási időszakban a zöld-fehérek két magyar játékost igazoltak: Nagy Barnabás érkezett a Nyíregyháza Spartacustól és Ötvös Bence a Pakstól. Ennek ellenére a Fradi elnöke, Kubatov Gábor nem repdes örömében az új szabály bevezetésétől...
Ezt is ajánljuk a témában
Arra utalt a Fradi-elnök, mintha az újpestiek szája íze szerint írták volna ki a bajnokságot.
A Debreceni VSC jelenlegi keretében 16 magyar állampolgárságú labdarúgó található, közülük öten tartoznak a 21 év alatti korosztályba: Erdélyi Benedek, Engedi Márk, Hornyák Csaba, Szűcs Tamás és Batai Tamás. A nyári átigazolási időszakban több hazai fiatal is csatlakozott a cívisvárosi klubhoz: kölcsönben érkezett Varga Ádám a Ferencvárostól, visszatért az MTK Budapesttől a saját nevelésű Erdélyi Benedek, valamint ismét DVSC-játékos Engedi Márk és Batai Tamás is, akik korábban kölcsönben szerepeltek más egyesületeknél.
A Diósgyőri VTK keretében 18 magyar játékos szerepel. Hat fő közülük U21-es korú: Demeter Milán, Szakos Bence, Komlósi Bence, Ferencsik Bálint, Sáreczki Szabolcs és Fekete Vince. A DVTK eddig a nyáron elsősorban magyar játékosokkal erősített: leigazolták Mucsányi Márkot az Újpesttől, Megyeri Gábort a Honvédtól, Sajbán Mátét a ZTE-től és a nyolc hosszú év után hazatérő Kecskés Ákost a ciprusi AEL Limasszoltól.
Az ETO FC Győr jelenlegi keretében 11 magyar állampolgárságú játékos található, ami a Fizz Liga mezőnyében a legalacsonyabb szám. Közülük azonban hatan is az U21-es korosztályba tartoznak: Huszár Marcell, Décsí Ádám, Bánáti Kevin, Vingler László, Bíró Barnabás és Koncz Dávid, így ők lehetnek kulcsfontosságú szereplők az új fiatalszabály teljesítése szempontjából.
A nyári átigazolási időszak során a győriek több hazai kötődésű futballistával bővítették keretüket: Vitális Milán a felvidéki DAC együttesétől érkezett, Megyeri Balázs Debrecenből tette át a székhelyét az ETO-hoz, míg Huszár Marcell a Diósgyőrtől tért vissza nevelőegyesületéhez. Szintén új szerzeményként került Győrbe a tehetséges Pyschur Olekszandr, akit a városi rivális Gyirmóttól igazoltak.
Ezt is ajánljuk a témában
A Győrbe szerződő rutinos magyar kapus a Mandinernek nyilatkozott.
A Kisvárda FC 2025–2026-os idényre nevezett keretében 22 magyar állampolgárságú labdarúgó szerepel. Közülük öten tartoznak az U21-es korosztályba, valamennyien ukrán–magyar kettős állampolgárok: Ilya Popovych, Myroslav Babyak, Maxim Osztrovka, László Scsadej és Gennadiy Szikszai. A nyári átigazolási időszak során a szabolcsi klub hazai szempontból is aktív volt: Budafokról szerződtette Oláh Bálintot, míg a Kecskeméttől Nagy Krisztián érkezett Kisvárdára. Emellett két rutinos magyar támadóval is erősítettek: Sinan Medgyes és Novothny Soma is csatlakozott a kerethez, tovább növelve a hazai játékosok számát és a támadószekció variációs lehetőségeit.
Az MTK Budapest csapatában jelenleg szintén 22 honi labdarúgó szerepel, akik közül öten az U21-es korosztályhoz tartoznak: Kovács Patrik, Szűcs Patrik, Átrok Zalán, Molnár Ádám, Kenesei Noel és Németh Hunor. Ez a fiatal mag komoly alapot jelenthet a klub számára a szabály teljesítéséhez, különösen annak fényében, hogy az MTK akadémiai státuszú egyesületként az utánpótláspercek gyarapításában is érdekelt. A nyári átigazolási időszakban több magyar játékossal erősítették meg a keretet: Széles Imre Kisvárdáról érkezett a fővárosiakhoz, Átrok Zalánt és Bévárdi Zsombort a Budapest Honvédtól szerezték meg, míg a kapusposztra Fadgyas Tamás csatlakozott Kazincbarcikáról. Csütörtökön bejelentették a magyar futball egyik legnagyobb tehetségét is, az FC Köbenhavntól kölcsönben szerződtetett Németh Hunort.
A Puskás Akadémia jelenlegi keretében 15 magyar labdarúgó található, közülük nyolcan az U21-es korosztályt képviselik – ami kimagasló arány a mezőnyben.
A fiatal játékosok névsora: Lehoczki Bendegúz, Barna Pál, Vitályos Viktor, Orján Roland, Vékony Bence, Dusinszki Szabolcs, Tyshchuk Artem (ukrán–magyar kettős állampolgár), valamint Mondovics Kevin. Ez a jelentős utánpótlásbázis nemcsak a klub akadémiai státuszából, hanem az évek óta következetesen felépített tehetséggondozási filozófiából is fakad.
A nyári átigazolási időszakban a felcsútiak tovább mélyítették magyar játékoskeretüket: a támadószekciót két fiatal honi csatárral erősítették meg, Nagy Zoárd Csákvárról, míg Dala Martin a Fehérvár FC-től jött. Emellett megszerezték Lukács Dániel játékjogát, valamint hazacsábították Németh Andrást és Dárdai Palkót is – mindkettőjük szereplése komoly potenciált rejt az elkövetkező idényre nézve.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezért küzdöttek egész idényben.
Az Újpest FC az egyetlen élvonalbeli klub, amely nyíltan elutasította az MLSZ új, magyar játékosokra vonatkozó ösztönző rendszerét – annak ellenére, hogy játékosállományában 17 magyar állampolgárságú labdarúgó szerepel. Közülük öten az U21-es korosztályba tartoznak: Juhász Bence, Kaczvinszki Dominik, Helmich Pál, Mucsányi Miron, valamint a japán–magyar kettős állampolgárságú Milán Naruki. A fiatal kontingens tehát adott lenne a szabály teljesítéséhez, a klub azonban stratégiai megfontolásból nem kíván élni a rendszer kínálta pénzügyi előnyökkel. Az átigazolási időszakban eddig mindössze egy új magyar játékost szerződtettek, a kapus Juhász Bencét.
A Nyíregyháza Spartacus az új idénynek 17 magyar játékossal vág neki. A keretben két U21-es korosztályú futballista szerepel: Oláh Benjámin és Manner Balázs – mindketten a nyári átigazolási időszakban érkeztek a Szparihoz. A szabolcsi klub nem volt rest tétlenkedni eddig az átigazolási ablakban: a kapusposztra három rutinos hálóőr, Kersák Roland, Kovács Dániel és Bese Balázs csatlakozott. Leigazolták a Fradiból Manner Balázst, de Farkas Bendegúz, Katona Mátyás, Májer Milán és a fiatal tehetségként számon tartott Oláh Benjámin is a nyíregyieknél folytatja.
A „Magyar Csapat” néven ismert Paksi FC továbbra is hű maradt identitásához: 28 fős keretében kizárólag magyar állampolgárságú labdarúgók szerepelnek, ami egyedülálló itthon. A tolnai az MLSZ új ösztönzőrendszerének követelményeit teljesíteni kívánó egyesületek mintapéldája lehet, hiszen öt fiatal, U21-es játékost is soraiban tudhat Gyetván Márk, Lépő Kristóf, Horváth Kevin, Pető Milán és Galambos János személyében.
A nyári átigazolási időszak során a Bognár György együttese több fronton is erősített. A védelembe érkezett Zeke Márió Kecskemétről, illetv Szekeres Ákos Mezőkövesdről, míg a középpályára Pető Milán a Fehérvár FC-től és Nagy Richárd a Szentlőrinctől. A támadóalakzatba csatlakozott Debreceni Ákos a Barcikából, Simon Barnabás a DVTK-ból, valamint az U21-es korosztályba tartozó Lépő Kristóf, aki a Kozármisleny gárdájából tette át a székhelyét Paksra. A klub következetes és tudatos építkezése stabil alapot teremt ahhoz, hogy a magyarszabályból fakadó lehetőségeket a lehető leghatékonyabban kiaknázza.
Ezt is ajánljuk a témában
Komoly újratervezés zajlik a nyáron.
A Zalaegerszegi TE jelenleg 21 magyar játékost foglalkoztat, közülük kilencen érkeztek a nyáron. Három U21-es tehetségük – Klausz Milán, Papp Csongor és Barbarics Martin – fontos szerepet kaphat az új szabály betartásában. Végül, de nem utolsó sorban a Kazincbarcika: az újonc kerete szintén 21 magyar játékost számlál. A borsodiak eddig kiemelkedően aktívak voltak a nyári ablakban: összesen 16 új hazai futballista csatlakozott a csapathoz, ami jól mutatja a klub elkötelezettségét a magyar játékosok beépítése és a hazai tehetségek támogatása iránt.
Érdemes hozzátenni, hogy a csapatok még bőven rendelkeznek idővel a keretük megerősítésére, hiszen a nyári átigazolási ablak szeptember 3-ig tart. A 2025–2026-os idény hivatalosan pénteken rajtol az Újpest–Diósgyőri VTK mérkőzéssel.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás