Állta a sarat a Paks a Kolozsvár ellen – nyílt maradt a párharc a visszavágóra

Bognár György csapata gól nélküli döntetlennel kezdett az Európa-liga selejtezőjében.

A „magyarszabályként” elhíresült új MLSZ-kezdeményezés a legtöbb élvonalbeli labdarúgóklubnál komoly újratervezést igényelt a nyáron.
Még javában dübörög a nyári felkészülés az élvonalbeli labdarúgókluboknál, miközben a Magyar Kupa-győztes Paksi FC már a nemzetközi kupasorozatban, az Európa-liga selejtezőjében is bemutatkozott. Az atomvárosiak az üdítő kivétel, ám a „magyarszabályként” elhíresült új MLSZ-kezdeményezés a legtöbb csapatnál komoly újratervezést igényel a nyári átigazolási időszakban. A tolnaiak egyébként elsősorban arra várnak, hogy meg tudják-e szerezni az araboknál átadólistára tett rutinos kapust, Szappanos Pétert.
Ezt is ajánljuk a témában
Bognár György csapata gól nélküli döntetlennel kezdett az Európa-liga selejtezőjében.
Július utolsó hétvégéjén két, nagy átalakuláson átmenő együttes csatájával, az Újpest–DVTK-val kezdődik a labdarúgó NB I, ám igazolni egészen szeptember elejéig lesz lehetőségük a kluboknak. A transzferperiódus olyan hosszú, hogy kis túlzással egy teljes szezont felölel. Június 15. és szeptember 3. között 80 nap áll a hazai labdarúgóklubok rendelkezésére, hogy a saját céljaiknak, elképzeléseiknek és lehetőségeiknek megfelelően olyan keretet alakítsanak ki, amely sikeresen veszi fel a harcot a riválisokkal.
A tét hatalmas: ennek megfelelően rendkívül aktívak is a csapatok.
Idén nyáron a Magyar Labdarúgó-szövetség sok vihart kavart „magyarszabálya” alapjában határozza meg az egyesületek átigazoláspolitikáját. Mint ismert, félmilliárd forint támogatásban részesülnek azok az élvonalbeli klubok, amelyek öt magyar, köztük egy 21 éven aluli futballistát állandóan a pályán tartanak a bajnoki mérkőzéseken. Akik nem tartják be, azok nemcsak erről a pénzről mondanak le, de semmilyen állami támogatást nem kapnak. A TAO-ból (Társasági adó) nem zárják ki őket teljesen, de diszkriminálják azokat, akik nem felelnek meg ennek a szabályozásnak.
Ezt is ajánljuk a témában
A Liverpool angol válogatott magyarjáért ugyanakkor még küzdenek.
A felkészülés már javában zajlik, sőt az Európa-ligában induló paksiak már a selejtezősorozatot is bedurrantották a kolozsvári CFR Cluj ellen – gól nélküli döntetlennel, így teljesen nyílt visszavágóra van kilátás csütörtökön.
A címvédő ferencvárosiak vezetősége továbbra is a nyilvánosság előtt vív csörtét a honi szövetséggel. Elnökük, Kubatov Gábor már az elveszített MK-döntő után utalt rá, hogy két különböző csapatot kellene építeniük az NB I-re és a nemzetközi porondra. Ennek megfelelően igyekeztek lefölözni a legjobb magyarokat a hazai sorozatokra, Ötvös Bence Paksról, Nagy Barnabás Nyíregyházáról érkezett, de a Puskás Akadémia egyik legjobbja, Jonathan Levi is zöld-fehérben folytatja, miközben Ausztráliától Írországig számos külföldi válogatott játékos is aláírt a Népligetben.
Cadu az El-rivális cseh Plzent, Daniel Arzani az ausztrál Melbourne-t, Toon Raemaekers a belga KV Mechelen gárdáját, az ír válogatott Callum O’Dowda pedig a Championshipben érdekelt walesi Cardiff Cityt hagyta el a Fradiért. Utóbbi személye különösen pikáns, hiszen Írország nemzeti csapata egy vb-selejtezőcsoportban van a magyar válogatottal, a sorsdöntő őszi sorozat előtt tehát akár beépített kém is lehet.
Külföldről érkezők a Ferencvárosba:
Ezt is ajánljuk a témában
A Fradi elnöke szerint ideje megfontolni egy profi labdarúgó liga létrehozását.
Az abszolút újonc kazincbarcikaiak hasonlóan tettek, csak a szintén vb-selejtezős ellenfél örmény válogatott csapatkapitányát csábították magukhoz. A spanyol élvonalban is szereplő, 92-szeres válogatott Haroyan Varazdat rutinjával sokat segíthet a barcikai álmok valóra váltása érdekében, ahogy a Paksról elhozott ötszörös magyar válogatott Könyves Norbert is. A másik újonc, kisvárdai együttesnél az olasz Napoli utánpótlásában hosszú éveket töltő Novothny Somától várnak sokat.
Az FTC-t legutóbb megszorongató Puskás Akadémia nagyot húzott azzal, hogy két, Németországban légióskodó válogatott támadót csábított Felcsútra.
Németh András Hamburgból, Dárdai Palkó Berlinből érkezik Hornyák Zsolt együttesének támadószekciójába, de Nagy Zoárddal és Lukács Dániellel is szélesedett a PAFC variációs lehetősége ezeken a posztokon.
Az NB I-es rajton farkasszemet néző Újpest és Diósgyőr egyaránt komoly átalakulásban van. Előbbinél nem csak a keret és a cél változott a belga „uralom” óta, de azt is bejelentették, hogy új stadionban gondolkodik a vezetőség. A miskolciaknál visszatért a korábbi sportigazgató, Kovács Zoltán, éppen Újpestről, és a korábbi vezetőedző, Vladimir Radenkovics is, akitől a balul sikerült váltás után ismét sikereket várnak a borsodiak.
Ami az újpesti érkezőket illeti, a horvát-északmacedón Arijan Ademi hosszú évekig volt csapatkapitánya a Dinamo Zagrebnek, a szlovén Aljosa Matko gólkirály volt hazájában, Iuri Medeiros nemcsak a portugál, de az olasz élvonalban is játszott, a Szerbiából érkező Gleofilo Vlijter a suriname-i válogatott gólrekordere, míg a fiatal Juhász Bence a Mezőkövesdben az NB II legjobb kapusa volt az előző évadban.
A DVTK „behúzta” a magyar válogatott Kecskés Ákost, de a gólokat nem az olasz Atalantában nevelkedő 29 éves védőtől, hanem az exfehérvári Ivan Saponjicstól várják, míg a középpályán a ferencvárosi múlttal rendelkező nigériai Anderson Esiti adhat stabilitást.
Az MTK-nál a felcsúti Jakub Plsek szerződtetése szólt nagyot, de a cseh utánpótlás-válogatott középpályás mellett a nagy tehetségnek kikiáltott, szintén egykori puskásos Gruber Zsombor leigazolása is tervben van.
Hivatalos honlapján jelentette be a Nyíregyháza, hogy 1+1 évre szóló megállapodást kötött a Görögországból hazatérő kapussal, Kovács Dániellel, akire a súlyos sérülést szenvedő Tóth Balázs kiesése miatt volt szükség. A Szpari magyar viszonylatban jól teljesít ebben a transzferidőszakban, hiszen a többiek mellett Nemanja Antonovot, Dorian Babunszkit, Katona Mátyást, Májer Milánt és Bojan Szankovicsot is megszerezte, ezek a nevek pedig egytől egyig jól csengenek itthon.
Az argentin többségi tulajdonba kerülő Zalaegerszeg helyzete amiatt érdekes, hogy a dél-amerikai mentalitás miként tud érvényesülni, milyen hatással lesz rá. Mindenesetre
az angol másodosztályba süllyedő korábbi Premier League-győztes Leicester City elleni szombati felkészülés mérkőzésen mindenki lemérheti, hol tart jelenleg a ZTE.
A nemzetközi porondra kilépő ETO FC Győr háza táján nagy felfordulást jelentett volna, ha a csapatot kizárják a Konferencia-ligából, de végül erre nem került sor (a közös tulajdonban lévő dunaszerdahelyi DAC-ot ugyanakkor „elmeszelték” ). A legnagyobb név, aki a nyáron csatlakozott hozzájuk, Megyeri Balázs kapusé, aki a Debrecent hagyta ott az ETO-ért.
Ha már DVSC: eldőlt, a magyar válogatottsági rekorder Dzsudzsák Balázs egy évig még biztosan marad a helyén, talán ez a legfontosabb hír, az majd kiderül, hogy a francia Julien Dacostát, a spanyol Fran Manzanarát vagy a venezuelai Josua Mejíast megérte-e idehozni.
Ezt is ajánljuk a témában
A Bild úgy tudja, ingyen igazolt Magyarországra Dárdai.
A már említett új „magyarszabály” tehát alaposan felforgatta a csapatok elképzeléseit, még értékesebbé tette, azaz felárazta a hazai labdarúgókat, így a honi legjobbak átigazolása még az eddigieknél is mélyebb pénztárcát igényel. Végső összegzés majd az ősz elején lesz indokolt, de a bajnokság szintlépését jól mutatja az NB I-ből való értékesítések száma és díja. Bombaként robbant a hír a nyár elején: Pécsi Ármin Liverpoolba szerződött, klubcsúcsot jelentő, 1 millió euró körüli összegért.
A Pécsi-transzfer dupla nyereség Felcsúton, szakmailag és anyagilag is nagy húzás, ráadásul már az utódja is megvan a 21 éves Dala Martin személyében, akinek szintén szép jövőt jósolnak.
Szintén jó döntés: az élvonalban éppen csak megragadó debreceniek 700 ezer euróért értékesítették Brandon Dominguest a spanyol első osztályba jutó Real Oviedónak. De annak sincs még egy éve, hogy a Ferencváros 3 millió euróért leigazolta a Szerbiában szereplő Saldanhát a Partizantól, aki kiemelkedő technikai képességei ellenére sem lett kihagyhatatlan a csapatból, fizikailag nem tudott az elvárásoknak megfelelőt ugrani. Ennek ellenére sajtóhírek szerint 5 millió euróért írt alá az Egyesült Arab Emírségekben szereplő Al-Wasl gárdájához.
Nem rossz üzlet: a brazil támadó 38 tétmeccsen 1766 percet töltött a pályán, 14 gólt szerzett és 3 gólpasszt osztott ki, majd 2 millió eurót keresett a klubnak. Ez az összeg meghaladja a 800 millió forintot, azaz több, mint amennyit az MLSZ-től kaphatnak, ha megfelelnek a „magyarszabálynak”...
A tunéziai válogatott középpályás, Mohamed Ali Ben Romdhane átigazolása is egy sikertörténet: az egyiptomi Al Ahlynak 1,5 millió euróért eladott labdarúgó a klubvilágbajnokságon már be is mutatkozott új állomáshelyén, és miután a Fradi két éve lejárt szerződésűként igazolta, vele is szép summát kasszírozott. Nem vitás, üzletileg egészen jól összerakott gépezetként működik az FTC, miközben a pályán gyűjtött sikerek sem maradnak el, erre feltétlenül büszkék lehetnek a klubnál.
A kérdés továbbra is az, maga mögé tudja-e utasítani bárki Robbie Keane alakulatát a hamarosan elrajtoló bajnokságban.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem született gól a torna első mérkőzésén
Fotó: MTI/Vasvári Tamás