Horthy Miklós fia is rajongott a kommunisták által elsorvasztott játékért

2025. január 14. 09:07

A hazai gyeplabdázás a politikai rendszerek játékszereként sínylődött.

2025. január 14. 09:07
Sal Endre
Sal Endre

Hiánypótló könyvet írt a magyar gyeplabdázás történetéről Szabó Viktor. A történész azt is megvizsgálta, hogyan hatottak a különböző ideológiájú politikai rendszerek a játék megítélésére. Meglepő lehet, de már az ókori görögök is űztek a gyeplabdához hasonló sportágat. A modern gyeplabdázás aztán Angliából indult világhódító útjára. Szabó Viktor szerint a britek már 1861-ben gyeplabdáztak, itthon pedig 

1897-ben tett közzé kiáltványt a Magyar Athletikai Club (MAC) nevű egyesület, amely a tornával szemben angolszász labdajátékokat próbált népszerűsíteni.

Ezt is ajánljuk a témában

A vádat, hogy a gyeplabda úri sport, már ekkor megkapta a sportág, méghozzá a pozíciójukat féltő tornászoktól. Szabó Viktor kutatása szerint az első hivatalos gyeplabda-mérkőzést 1907-ben játszották Magyarországon, méghozzá két bécsi együttes Pozsonyban (ez a két gárda pedig néhány nappal később Budapesten is megmérkőzött). Aztán a tornászoknak igaza lett, hiszen a költségigényes gyeplabda az arisztokraták, nagypolgárok kedvelt sportágává vált, 

„jelentősnek mondható volt az egy csapatra jutó grófok és más előkelőségek száma” 

– teszi hozzá a történész, aki szerint némi meglepetésre a Tanácsköztársaság ideje alatt Kun Béláék nem elbántak a sportággal, hanem éppen ellenkezőleg, kiemelt státuszt élvezett. Szabó Viktor szerint ennek is ideológiai magyarázata van: „A gyeplabdát vegyes csapatokban is játsszák, tehát nők és férfiak egyszerre. Erre erősítettek rá a kommunisták 1919-ben, mondván, a gyeplabda a legszebb példája a férfiak és nők egyenlőségének. Mint ahogy egy plakáton írták, 

a két nem tagjai tökéletesen kiegészítik egymást, ezzel is bizonyítva a korábban fennálló különbségtétel oktalanságát.

Ezt is ajánljuk a témában

Lenin egymilliókettőért tárgyal Kun Bélával

Szocreál tárgyak kerülnek kalapács alá csütörtökön este a Pintér Aukciós Ház online árverésén. A kommunizmus nagyságát hirdető festményekre, szobrokra és plakátokra befektetők és kincsvadászok egyaránt licitálnak.

Szabó Viktor történész szerint Kun Béláék kiemelt sportágként kezelték a gyeplabdát, de erre is volt magyarázat. Fotó: Mandiner/Földházi Árpád

A Tanácsköztársaság bukása után ismét ideológiáktól mentesen játszották a gyeplabdát itthon, jobbára a nagypolgári réteg. Gróf Bethlen István miniszterelnök fia is gyeplabdázott, de azt is tudni lehet, ennek a játéknak hódolt ifjabb Horthy Miklós is, a kormányzó pedig rendszeresen kijárt a fia mérkőzéseire. A gyeplabdázók szövetsége 1924-ben alakult, öt évvel később rendezték az első hazai bajnokságot, 1936-ban, a berlini olimpián pedig az előkelőnek mondható 7. helyen végzett a férfiválogatott. A II. világháború után 

Rákosi Mátyásék Kun Béláékkal szemben már nem kértek az úri huncutságnak tartott gyeplabdázásból, a golffal ellentétben nem tiltották be, de szisztematikusan elsorvasztották. 

Ezt is ajánljuk a témában

Jellemző módon, a férfi gyeplabdások ott lehettek volna az 1948-as londoni olimpián, ám nem mehettek, itthon pedig azzal indokolták a kommunisták, hogy a sportág nem vonz tömegeket és különben is, az erőviszonyok alapján a hatodik helynél úgysem lennének eredményesebbek… Később feloszlatták a legjelesebb szakosztályokat, 1956-ban már a bajnokságot sem írták ki, a válogatott pedig 1949 és 1958 között egyetlen meccset sem játszott. 

Ezt is ajánljuk a témában

Valakik elvitték Rákosi Mátyás hamvait a Farkasréti temetőből

Hosszú évek óta egy üres urnatartónál emlékeznek Rákosi Mátyás szimpatizánsai a Farkasréti temetőben, az egykori kommunista pártvezér földi maradványait ugyanis a Mandiner információi szerint elvitték a temetőből. Következzen Rákosi urnájának története, amelynek fedőlapját nem egyszer emberi ürülékkel kenték össze.

Az első hivatalos gyeplabdameccs Budapesten. 1907-ben volt a jeles esemény / Fotó: Arcanum/Tolnai Világlapja

A Kádár-rendszerben a tűrt kategóriában szerepelt a sportág, támogatást elvétve kapott. 1980-ban a szovjetek szerették volna, ha a csonka olimpiájukon a magyar gyeplabdások is ott vannak, ám a csapat nem mehetett, helyette inkább egy plusz lovat utaztattak ki a szovjet fővárosba… 

Ezt is ajánljuk a témában

Egy erkölcstelen hatalomtechnikus: 110 éve született Kádár János

Napra pontosan 110 éve született Kádár János, aki 1956. novemberben a szovjetek meghosszabbított kezeként került hatalomra, s akire később – annak ellenére, hogy Nagy Imre és társai halálra ítélésének és kivégzésének egyik fő felelőse volt – sokan mint tapasztalt bölcsre tekintettek, és „Kádár apánk”-ként emlegették. Az egykori pártfőtitkárról Földváryné Kiss Réka történészt, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökét kérdeztük.

Szabó Viktor amondó, a gyeplabda periférikus hazai helyzete részben a Kádár-rendszer öröksége, amit sajnos máig nem tudott levetkőzni. 

Persze, azóta több más tényező is szerepet játszott, például az, hogy „jelenleg nincs Magyarországon egyetlen olyan műfüves gyeplabdapálya sem, ahol hivatalos nemzetközi találkozókat rendezhetnek. Remélem, javul a sportág hazai helyzete, megítélése, nem közömbös számomra, már csak azért sem, mert én is gyeplabdázom” – összegzett a történész. Nem mellékes, a könyv a Magyar Gyeplabda Szövetség weboldalán ingyenesen letölthető elektronikus formában. 

Nyitókép: Horthy Miklós rendszeresen kijárt a hazai gyeplabdameccsekre / Fotó: Fortepan/Bojár Sándor

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
llnnhegyi
2025. január 14. 10:44 Szerkesztve
Kinek az érdeke felhozni a förtelmes Horthy Miklós és családja szokásait?? Tudjuk mi volt a fő szórakozásuk. Embereket gyűjtettek össze,marhavagonokba rakatták őket! Aztán irány Lengyelország! Auschwitzba, még aznap gázkamrába küldték őket. Gyerekeket, felnőtteket! 600 ezer ember szörnyű halált halt,1944 nyarán. Megaztán szerették a gyeplabdát! Kun Béla is!! A rohadt fajtádat,azt! Ugyanez a csapat imádja Mária Terézia habsburg qrva családját,a magyarok sirásóját: Szalay Bobri Kristóf honvédelmi miniszter! Észbontó! A tűzviharról jutottak az eszébe?
bagoly-29
2025. január 14. 09:40
Láttam személyesen több gyeplabda meccset, nem izgatott fel! Szerintem azoknak élvezetes akik játszák!
nempolitizalok-0
2025. január 14. 09:09
A bolsi nem tudott gyeplabdázni, ezért betiltotta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!