Elkezdték pengetni az érzelmi húrokat Kijevben: öt okot soroltak fel, miért nélkülözhetetlen Ukrajna támogatása

Andrius Kubilius szerint az egyik gond, hogy az USA és az EU túl kevés támogatást ad Ukrajnának.

Horthy Miklós kormányzó kellemetlenül érezte magát Hitler méregdrága születésnapi ajándéka láttán, ám az emigráció alatt pénzzé tette volna a Hungária hajót – derül ki egy most felbukkant levélből.
Izgalmas tartalmú levél került kalapács alá egy magyar internetes árverésen. A levelet 1949 júliusában, a portugáliai emigrációban írta az akkor 81 éves egykori kormányzó, Horthy Miklós. A levél címzettje a Nyugat-Németországban élő korábbi vezérkari százados, Halmai Jenő volt, Horthy tőle kért segítséget, hogy visszakaphassa azt a jachtot, amelyet még 1943 őszén Adolf Hitler ajándékozott neki a 75. születésnapjára.
Állítólag 1943 októberében Horthy Miklós számára is meglepetés volt, amikor Magyarországra látogatott a náci Németországból Raeder vezértengernagy és Meissner államminiszter. Egy pénteki napon érkeztek Budapestre, szombaton megkoszorúzták a Horthy Miklós híd budai hídfőjénél a magyar tengerészemlékművet, majd Visegrádra utaztak, az ott időző Horthyhoz. Nem üres kézzel…
két oldalán a Hungária felirattal A hajó közepén volt a fogadószoba, onnan vezettek le a lépcsők a szalonba, a háló- és vendégszobákba. Nem mellékesen, a jachton 16 német tengerész teljesített szolgálatot. Ezt az ajándékot küldte Hitler Horthy Miklósnak a születésnapjára.
A Nemzeti Újság a következőképpen írt az ünnepségről: „Raeder főtengernagy tolmácsolta a német nép vezérének a Kormányzó Úr személyére és a magyar nép boldogulására irányuló jókívánságait. A Kormányzó Úr Őfőméltósága meleg szavakkal mondott köszönetet az ajándékért, majd a megjelent előkelőségek társaságában a jachton tette meg az utat Budapestre.” Horthy Miklóst meglepte a méregdrága ajándék, és a most kalapács alá került levélben is megírta Halmai Jenőnek, hogy az első percben eldöntötte, nem fog rajta utazni. Mint írta:
„Elhatároztam, hogy soha sem fogom használni, és átadtam a folyamőrségnek.”
A kormányzó szavait a visszaemlékezéseiben megerősítette gróf Edelsheim-Gyulai Ilona, Horthy Miklós tragikus sorsú fiának, Istvánnak a felesége is. „Miklós papa átvette az ajándékot, és soha többé nem tette be oda a lábát. (…) Hitler ajándéka határozottan kellemetlen volt számára” – írta a kormányzó menye.
A többit tudjuk. Horthy Miklóst később a nyilasok lemondatták, majd emigrációba kényszerült, és soha többé nem térhetett haza. A Hungária jachtot a németek a szovjet invázió előtt más, értékes magyar hajókkal együtt Ausztriába menekítették. Többek között a Szent Imre gőzöst, a Szent Gellért sétahajót és a József főherceg névre keresztelt gőzöst is; utóbbinak 1945 szeptemberében a híres színésznő, Fedák Sári is a lakója volt Ausztriában. Ő az orosz „felszabadítás” után jobbnak látta, ha távozik az országból, mivel náci szimpatizánsnak kiáltották ki.
De visszatérve Hitler szokatlan ajándékához: a Hungáriát Ausztriában az Egyesült Államok egy ideig hadizsákmányként kezelte, az ott állomásozó amerikai tisztek sétahajójaként üzemelt, később a nyugatnémetek 170 ezer márkáért megvásárolták. 1949-ben már az NSZK-ban volt, Horthy ekkor írta meg a most előkerült levelet. Amelyből kiderül az is, hogy azért akart hozzájutni a jachthoz, hogy aztán eladja:
„A németek elrabolták mindenemet (…)
Az egyetlen érték, amely privát tulajdonomat képezi, igényt tartok reá. (…) Ha sikerül az átvétel, én is legszívesebben mindjárt eladnám, de innen a távolból közvetítőre volna szükség. (…) 300 000 dollárt ugyan megér, de nem hiszem, hogy tekintettel a helyzetre, ezt az árat el lehetne érni” – fogalmazott a 81 éves politikus.
Horthy végül nem járt sikerrel, a hajó német tulajdonban maradt, ő pedig 1957-ben, az emigrációban hunyt el 88 éves korában. A Hungáriát később átalakították, Mainz névre keresztelték, és ma is használják a német diplomácia egyik hajójaként. Olyannyira, hogy amikor Helmut Kohl német kancellár 2017-ben elhunyt, a Mainzra átnevezett Hungária jachton szállították a koporsóját. Hitler egykori ajándéka manapság a Rajna és a Mosel találkozásánál fekvő Koblenz város kikötőjében állomásozik a legtöbbet. Az 1949-ben írt Horthy-levél végül 190 ezer forintért kelt el az árverésen.
Nyitókép: Horthy Miklós, Adolf Hitler és a Hungária jacht. Fotók: Magyar Futár/Wikipedia