Szocreál tárgyak kerülnek kalapács alá csütörtökön este a Pintér Aukciós Ház online árverésén. A kommunizmus nagyságát hirdető festményekre, szobrokra és plakátokra befektetők és kincsvadászok egyaránt licitálnak.
2021. november 18. 08:00
p
4
22
50
Mentés
Az aukció egyik különleges darabja Ék Sándor nagy méretű festménye. Róla tudni érdemes, hogy a festészetének korai éveit az avantgárd hatotta át, ám később a munkásmozgalom felé fordult. Olyannyira, hogy a szocreál egyik meghatározó alkotója lett. A festményen hárman ülnek az asztalnál. Vlagyimir Iljics Lenin, Kun Béla és Szamuely Tibor. Válogatott társaság... A kikiáltási ára 1 millió 200 ezer forint és gyanítható, hogy gazdára talál, nem csak a témája, hanem az alkotó miatt is.
Pintér Péter, az aukciósház vezetője tíz éve rendez szocreál árveréseket. A hazai kereslet is jelentős, de nem egyszer
amerikai gyűjtők, múzeumok is vásárolnak
a Soha többet. Harmadszor! névre keresztelt aukciókon. A gyűjtők mellett persze a befektetők és a kincsvadászok is licitálnak a tárgyakra. Nem mellékesen sokszor kvalitásos alkotók festményei, szobrai kerülnek kalapács alá, a Rákosi-rendszertől kezdve ugyanis a szocialista realizmus művészeti irányzatát senki nem kerülhette meg. Voltak művészek, akik magukénak érezték az irányzatot, a többiek pedig megélhetési célból alkottak a politikai ideológiát támogató műveket.
Sztálin és Lenin. Fotó: www.axioart.com
A csütörtöki árverésen így a híres szobrász, Kisfaludi Strobl Zsigmond gipsz szobra is szerepel, amelyen Sztálin és Lenin látható. A leírásból kiderül, hogy
Sztálin orra sérült, a nyaka ragasztott.
Talán nem véletlenül, hiszen a szocreál festmények és Lenin-mellszobrok a rendszerváltás idején sokszor a kukában landoltak. Pintér Péter szerint a korszak műremekeket is hozott, ám sok amatőr alkotással is találkozni a piacokon. Az aukciós ház vezetője szerint a retro térhódításával a szocreál is felértékelődött, ám a rendszerváltás után több mint harminc évvel azért már azt is érezni, hogy szűkül a piac, egyre kevesebb nívós műtárgy kerül elő.
Ha valaki tehát úgy érzi, csütörtökön akár egy Sztálin-festményt is beszerezhet magának, vagy éppen azt a festményt, amelyen Lenin stratégiai eligazítást tart. Ha beragad a tétel, hatszázezer forintért a nappalija falára kerülhet…
„Az árverések ma is kiemelkedő társadalmi események, éppen ezért nem mindegy, milyen helyszínen rendezik meg ezeket” – véli Pintér Péter, a Pintér Galéria és Aukciósház vezetője. Ezért is költöztek most egy időre a Kincsem-palotába; karácsonyi aukciós tárlatukon 20. századi művek, kortárs magyar művészek munkái és ékszerek is szerepelnek.
Kéréssel fordultak az orosz titkosszolgálathoz, az FSZB-hez, illetve a legfőbb ügyészhez, hogy „vizsgálják ki a nyugati titkosszolgálatok érintettségét Joszif Sztálin halálában”.
A magyar kultúra napján országszerte és a határokon túl is kiállításokkal, koncertekkel, díjátadókkal és színházi előadásokkal tisztelegnek Kölcsey Ferenc Himnusza előtt.
Magam a szobrot próbálnám értelmezni, csak sajnos már régen tanultam művtörit.
Tehát ez egy Probiden szobor, amelyben a művész azt a pillanatot ragadja meg, amikor is nem ért oda (IGEN, PONT ODA) elég hamar, így már nem tudta levetni a fürdőköpenyét sem.
Azonban a nagyszerű Sztálin (Kamala) kisegíti Lenin-Bident, és visz papírt neki.
Persze lehet más értelmezés is, azonban szerintem ez a helyes. Akinek nem tetszik, azt agyonlőjük.