A cél közös: minél jobban szerepelni az olimpián!
Két és fél héttel a párizsi ötkarikás játékok előtt Budapesten letette az olimpiai esküt a magyar csapat.
Mit tehetnek a sportolók, hogy a jó teljesítményt az embert próbáló körülmények között is hozni tudják?
Fotó: MTI/EPA/Teresa Suárez
A 2020-as, ám a világjárvány miatt 2021-ben megrendezett tokiói olimpia volt az eddigi legforróbb az időjárást tekintve, ám a párizsi olimpia néhány héten belül elhódíthatja ezt a kevéssé irigyelt címet. Egy júniusi felmérés kiemelte, komoly egészségügyi kockázata van az extrém melegben való sportolásnak a versenyzőkre nézve. A környezetvédelmi szervezetek rámutattak: az átlaghőmérséklet júliusban és augusztusban Párizsban átlagosan több mint 3 Celsius-fokkal nőtt a legutóbbi, 1924-es párizsi olimpia óta, így mindenképpen fel kell készülni a klímaváltozás okozta fokozott kihívásokra – írja a Yahoo.
Ezt is ajánljuk a témában
Két és fél héttel a párizsi ötkarikás játékok előtt Budapesten letette az olimpiai esküt a magyar csapat.
Az olimpiára való felkészülés most éppúgy szól a sportolók hőtűrő képességéről, mint az erőről és a sebességről. Ez különösen igaz az olyan állóképességi versenyszámokra, mint a maraton, a gyaloglás és a triatlon, ahol sokan órákig versenyeznek szünet nélkül a tűző napon.
Ezt is ajánljuk a témában
A francia válogatott korábbi csapatkapitánya fontos tagjai lett a csapatunknak. Kihirdette végleges keretét Mihók Attila és Cseh Sándor, kilenc tokiói bronzérmes most is ott lesz az ötkarikás játékokon.
A szakértők szerint a játékok előtti felkészülés utolsó heteiben a sportolóknak ki kell alakítaniuk hőkezelési terveiket. Két-három héten keresztül kifejezetten meleg és párás körülmények között kell edzeniük, hogy teljesen alkalmazkodjanak, de a hatások egy része már az első hét napban látható. Ezen a ponton a sportolóknak alacsonyabb lesz az izzadási küszöbük és alacsonyabb a pulzusszámuk ugyanolyan szintű terhelés mellett.
A legjobb felkészülési mód az akklimatizáció. De ez magában foglalja a melegben való edzést is”
– fogalmazott Dr. Carolyn Broderick, a párizsi olimpián részt vevő ausztrál olimpiai csapat egészségügyi igazgatója.
Egyes csapatok ezt a stratégiát a végletekig fejlesztették: a tokiói olimpiára való felkészülés érdekében a belga gyeplabda-válogatott 50 Celsius-fokra állított hőkamrában edzett!
Ed Eyestone kétszeres olimpiai maratonista, a Brigham Young Egyetem atlétika és terepfutó edzője 1988-ban a szöuli, 1992-ben a barcelonai játékokon versenyzett. Mindkét maratonon szétforgácsolta a mezőnyt a meleg, párás idő.
„Az olimpiai helyszínek kiválasztásakor általában nem veszik figyelembe a maratonisták számára legjobb helyeket” – jelentette ki Eyestone, aki főiskolai és olimpiai sportolóit kifejezetten meleg és párás körülményekre készíti fel. A két atléta, Conner Mantz és Clayton Young hetente többször tölt 20-30 percet a szaunában az edzés után.
Ez a gyakorlat segíthet beindítani a hőakklimatizáció fiziológiai hatásait, például az izmok, a szív és a bőr fokozott véráramlását”
– mondta Dr. Jason Zaremski, a Floridai Egyetem sportorvosa, de a szakemberek arra is rámutattak, a túlöltözés is segítheti az akklimatizációs folyamatot.
Ezt is ajánljuk a témában
A 15 éves Jackl Vivien még korosztályos szinten is idősebbekkel versenyez.
Az edzés során a hőséghez való alkalmazkodás csak egy része az egyenletnek. A sportolóknak olyan taktikákkal is kísérletezniük kell, amelyek hűvösen és hidratáltan tartják őket a versenyek alatt.
Broderick, aki egyben az Australian Open tiszti főorvosa is, olyan megoldásokat javasol a teniszmeccsek a másfél perces szüneteiben, mint a jeges törölközők, nedves törülközők használata, illetve a hideg folyadékok bevitele. Mint mondja, a cél, hogy a sportolók alacsonyan tartsák a testhőmérsékletüket a verseny előtt, és az erőpróba alatt se engedjék felmelegedni.
Azt is hozzá kell azonban tenni, hogy nem minden sportoló retteg a párizsi hőségtől.
Néhány sprinter és középtávfutó például üdvözölte a fejleményeket, úgy fogalmaztak, miután tudatosan készültek az időjárásra, nem éri őket váratlanul a helyzet.
A puding próbája az evés, meglátjuk, mit tartogatnak az égiek: július 26-től augusztus 11-ig vigyázó szemünket Párizsra vetjük!
Ezt is ajánljuk a témában
A háromszoros olimpiai bajnok úszónőnek nagyon fontosa feladata lesz.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.
Az asztaliteniszező a párizsi magyar küldöttség ötödik érmét szerezte, két arany és egy ezüst után a második bronzot.