A szerző a Makronóm elemzője.
A világ egyik legnagyobb sporteseménye, a 2024-es párizsi olimpia a legtöbb becslés szerint jelentősen fellendíti Franciaország nemzetgazdasági teljesítményét. A mintegy 10 700 sportoló részvételével zajló játékokat július 26. és augusztus 11. között rendezik, majd augusztus 28-án kezdődik a paralimpia, amely szeptember 8-ig tart.
Április 15-én, 100 nappal az esemény kezdete előtt Emmanuel Macron francia elnök a BFMTV/RMC-nek nyilatkozva elmondta, hogy Franciaország 2 milliárd eurót fektetett be közpénzekből a játékokhoz szükséges létesítmények megépítésére.
„Lakások, irodák, sportlétesítmények jöttek létre, ez a 2 milliárd euró több mint 6 milliárd euró értékű üzleti tevékenységet generált. Kétezer céget állítottunk munkába, és munkahelyeket teremtettünk” – tette hozzá.
A 2024-es olimpiai és paralimpiai játékok hivatalos költségvetését akkor mintegy 8,8 milliárd euróra becsülték, ami 15 százalékkal több a francia pályázat 2017-es benyújtásakor bejelentett összeghez viszonyítva.
Christophe Lepetit, a Centre de droit et d’économie du sport (CDES) gazdasági tanulmányokért felelős vezetője szerint a játékok kiadásai során egyes tételek a hétszeresükre vagy a nyolcszorosukra emelkedtek, így úgy vélte, hogy Franciaország esetében nem történt csúszás. Hozzátette, hogy ez a növekedés az inflációval magyarázható, és mindez egy többéves projekt része.
Szerinte nem azért rendeznek sporteseményt, hogy gazdasági növekedést generáljanak, hanem geopolitikai és társadalmi okokból, Franciaország nemzetközi pozicionálása érdekében.
Párizsnak arról kell gondoskodnia, hogy semmilyen szervezési vagy biztonsági probléma ne zavarja meg a versenyeket.
Az ODDO-BHF jelentése szerint a játékok hatása középtávon valószínűleg nagyon korlátozott, és egyáltalán nem biztos, hogy lesz gazdasági haszna.
Ez azt feltételezi, hogy jelentős makrogazdasági eredmény nem várható, de mikrogazdasági és ágazati hatások lesznek, például a média, a szállodaipar, a szabadidő, a vendéglátás, az italok, a fogyasztási cikkek, az ingatlan és a közlekedés területén.
Az eseményt megelőzően a francia építőipar területén végrehajtott beruházások újjáélesztették az iparágat, míg a látogatók nagy száma a kereslet és az egyes tevékenységek növekedéséhez vezetett a szolgáltatási ágazatokban. A franciák egy rekordot már biztosan elkönyvelhetnek, ugyanis az olimpiára a 10 millió jegyből eddig 9,3 milliót értékesítettek. A jegyárak 89 euró körüli összegtől (mintegy 35 ezer forint) több mint 2600 euróig (1 millió forint) terjednek, de volt, aki megengedhette magának, és 3800 eurós dolláros (1,5 millió forint) csomagot vásárolt, ami tartalmazta az étkeztetést is.
A párizsi idegenforgalmi hivatal becslései szerint a turisták a francia fővárosban 2,8 milliárd dollárt költenek az esemény alatt.
Mindez várhatóan lendületet ad a gazdaságnak, miközben az országban az infláció és a megélhetési költségek emelkednek. Az olimpia hivatalos költségvetése mostanra 9,5 milliárd dollár körül járhat, a rendező ország kiadásai pedig 10,8 milliárdra rúgnak. A játékok várhatóan mintegy 6,5–11 milliárd euróval járulnak hozzá a párizsi régióhoz – derül ki a francia székhelyű Center for Law and Economics of Sport (CDES) nevű kutatószervezet adataiból. Az esemény a kalkulációk szerint mintegy 181 ezer munkahelyet teremt, és a gazdasági tevékenység, valamint a foglalkoztatás fellendítésének egyik motorjaként fog működni a szervezőbizottság szerint.