A fekete tükör fogságában
Ha száz év múlva megírják az ezredforduló utáni két évtized történelmét, akkor annak a középpontjában nem politikusok vagy ideológiák lesznek, hanem a technológiai forradalom, és annak hatása a társadalomra.
A mai napig nincsen egyértelmű forgatókönyv arra, miképp lehetne gépeinket „klímabarát üzemmódba” helyezni. Az elektromos autók piacán a leglátványosabb a dilemma: ma még nem látni, vajon a vadonatúj energiatárolási rendszereké a jövő, vagy inkább a köztes megoldásoké. A Tesla az előbbire, a Toyota az utóbbira esküszik.
Nyitókép: Shutterstock
***
A klímaváltozás elleni küzdelemben az egyik alapvető probléma az, hogy a szén-dioxid-kibocsátás nélküli zöldenergia-termelés egyelőre leginkább csak villamos energia előállítására képes. Az áramot energiatároló rendszerekben kellene elraktározni, de ezek nem igazán alkalmasak arra, hogy hónapokig költséghatékonyan őrizgessék az energiát, ahogyan mondjuk az üzemanyaggal ez könnyen megoldható. Természetesen gőzerővel folynak a kutatások. Próbálják az energiát hagyományos formájában megfogni, illetve a megújulókból hidrogén előállításával eltárolni, viszont ezzel az eljárással még csak rossz hatásfokkal tudjuk elhelyezni a napsütéses és szeles idők zöldáramát. Ma az elektrokémiai alapú energiatároló rendszerekben látják a tiszta járművekre való átállás útját, a hidrogénhajtás még ritka, és széles körű elterjedése is kétséges.