Washington és Moszkva: mindenki még gyorsan ad pár pofont, mielőtt lefújják a meccset
A BBC szerint versenyfutás zajlik Trump beiktatása előtt.
Egyre duzzadó problémává válik, hogy a koronavírus alatt rosszul kezelték a munkanélküliségi kérelmeket az amerikai államok.
A járvány idején országszerte megdöbbentő méreteket öltött a munkanélküli támogatásokkal kapcsolatos csalások mértéke. A becslések szerint az államok által
ami az NBC jelentése szerint a teljes támogatási keret felét teszi ki. Az USA Munkaügyi Minisztériumának legfrissebb hivatalos becslése szerint 163 milliárd dollártól estek el az államok a különböző visszaélések miatt.
Illinois részesedése ebből a csalásból nem ismert, mert az állam nem adja ki a pontos összeg adatát, de a Wirepoints becslése szerint az állam vesztesége elérheti a 6,5 milliárd dollárt. 2021 júniusában a Chicago Tribune arról számolt be, hogy „ha az összeg arányos az országos becslésekkel, akkor több milliárd dollárról lehet szó”.
Néhány illinois-i újságíró hónapok óta üldözi az illetékes állami szerveket a pontos adatokért, de sem az állami Foglalkoztatásbiztonsági Minisztérium (IDES), sem a Pritzker-kormányzat nem adott használható válaszokat arra vonatkozóan, hogy mekkora volt a veszteség, miért, vagy hogyan lehet ezt a jövőben elkerülni.
„Az ügynökség megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza a világjárvánnyal kapcsolatos munkanélküliségi csalás mértékét” – hozta le a CBS. A CBS-nek az illinois-i főügyészhez kellett fordulnia, hogy választ kényszerítsen ki az IDES-től. A bírói közbenjárás hatására az újság részleges választ kapott és kiderítette, hogy
Ez az információ keveset mond, mert nem tudhatjuk, hogy hány esetben történt még megakasztott kifizetés, vagy pontosan hány csalás történt, például fiktív igénylők által. A CBS Chicago kérelme csak a 2021. március 1. és 2021. november 30. közötti időszakra vonatkozott, tehát egy olyan időszakra, amelyben az IDES-ből kiszivárgott információk alapján kiugró csalási számokat kezdtek látni.
Ohióban 5 milliárd dollárra becsülik a csalással kapcsolatos veszteségeket, és nyíltan kimondják, hogy „a rendszer szinte minden elképzelhető szinten csődöt mondott”. Kalifornia nyilvánosan közzéteszi a becsült veszteségekre és egyéb munkanélküliségi csalásokra vonatkozó adatait.
Illinois-ban azonban szinte semmilyen információ sem érhető el. Az IDES és a Pritzker-adminisztráció által közölt egyetlen számadat szerint mintegy egymillió hamis kérelem utáni kifizetést állítottak meg.
Az ingyenpénzosztás – a csalásokon felül – óriási károkat okozott az amerikai munkaerőpiacnak, mivel sokak több pénzt kaptak támogatásokon keresztül, mintha dolgoztak volna – írtuk korábban a Makronómon.
A csalás problémájával kapcsolatban nyíltan és őszintén megnyilvánuló államok legnagyobb jutalma az, hogy valószínűleg jobban tudják majd ellenőrizni a csalásokat, amikor legközelebb egy vészhelyzet miatt tömeges munkanélküli segélyt kell nyújtaniuk. Illinois-ban pedig számíthatunk arra, hogy a hibák megismétlődnek – írja Mark Glennon, a Wirepoint újságírója.
(Borítókép: MTI/EPA/David Maxwell; MTI/EPA/Eugene Garcia)