Sosem tapasztalt események
A Makronóm által megkérdezett szakértők és vállalkozók szerint fontos különbséget tenni turisztikai szempontból a főváros és a vidék között.
Amíg a vidéken a nyári forgalom a kilencvenes években volt utoljára ilyen erős,
addig a külföldi turistákra alapozó Budapest turizmusa nem tudta nullára kihozni az előző évet és a legtöbb vendéglátós a fővárosban ment tönkre.
Annak ellenére, hogy a nyár rég látott bevételt hozott, a belföldi turizmus miatt nagyon sok vendéglátós került nehéz helyzetbe 2020 végére. Fodor Márk, a Hotel Zenit társtulajdonosa elmondta, hogy 2021 januárjában napi negyedmilliós veszteséget termelnek és a felújításra szánt pénzt élik fel, abból fizetik ki a munkavállalókat.
Turanitz Gergő, a magyar barbecue mester viszont azt árulta el, hogy
ők a házhozszállítással nullszaldós, kicsit pozitív évet zártak 2020-ban,
persze előnyből indultak, mivel korábban is foglalkoztak kiszállítással.
A legtöbb vállalkozó egyetért abban, hogy ebben az időszakban csak kreativitással lehet életben maradni. Vallja ezt Kovács Ádám, a fővárosi FALU Delikát tulajdonosa is, aki még a
válsághelyzetben is új üzletet nyitott Budaörsön
egy korlátozásokkal működő étteremmel közösen.
Egy nagy magyar étteremlánc név nélkül nyilatkozó vezetője szerint az áfa elengedésével, házhozszállítással és költségoptimalizálással túl lehet élni a kialakult helyzetet, de egyelőre az elsődleges feladat úszni az árral.
A beszállítókat is nehéz helyzetbe hozza az éttermek bezárása: Ozsvárt Gábor, az Ozsvárt Kolbász tulajdonosa azt árulta el, hogy sokszor elgondolkodott azon, hogy inkább visszatér üzemvezetőnek a korábbi állásába, mivel a termelés az egyszemélyes cégénél a megszokott egynyolcadára esett vissza és volt olyan hét, amikor csak nyolc kiló kolbászt gyártott le.
A kézműves kolbászokat gyártó manufaktúra vezetője hangsúlyozta, hogy ő könnyebb helyzetben van, mivel egyedül folytatja az üzletet a saját házában.
Jelentős állami támogatások
Az állam többek között a járulékok elengedésével, kedvezményes hitelekkel, bértámogatással és áfacsökkentéssel támogatja a vendéglátóipart. Rauf Sven Tamás étteremkritikus szerint ez azonban nem elég, mivel
a valódi segítség az lenne, ha újranyithatnának az éttermek és szállodák.
A Gasztrokibic kiáll a különféle nyitáspárti mozgalmak mellett, bár az Európa-szerte tapasztalható agresszióval nem ért egyet.