A segély rövidtávú, a munkahely hosszútávú megoldás
A minap napvilágra került magyar munkahelyvédelmi intézkedések alapján úgy látszik, hogy a kormányzat továbbra is hosszabb távú stratégiában gondolkodik, mint amit számos nyugati országban látunk – ezen országok ingyenpénzt „szórnak” a gazdaságokra a koronavírus okozta gazdasági válság hatásainak enyhítése céljából.
Ez azonban legfeljebb rövidtávú, nem hatékony, és eladósodáshoz vezető megoldás. A nemzetközi közgazdasági közösségben ezért egyre többen fogalmazzák meg azt, hogy
segély helyett az embereket produktívan, aktivitásban érdemes tartani a válság alatt.
Ezt épp egy neves innovációszakértő, a többszáz publikációt jegyző kanadai William Lazonick nyilatkozta a március 25-én adott interjújában. Szerinte a feltétel nélküli alapjövedelemhez hasonló megoldások – ilyen a beszédes nevű helikopterpénz ötlete is – rengeteg olyan embernek nyújtanának kifizetést, akinek arra semmi szüksége. Felveti, hogy Amerikában sokan nem jutnak megfelelő minőségű egészségügyi vagy oktatási szolgáltatáshoz, az elpazarolt segélyekből szerinte inkább lehetne erősíteni a képzéseket.
Lazonick szerint az a fontos, hogy folyamatosan legyen munkahely, biztonság és stabil munkajövedelem, már csak azért is, hogy a képzettebb dolgozók ne kezdjenek azokkal versengeni az állami segélyekért, akik esetleg tényleg képtelenek dolgozni.
Felveti, hogy ha már fizet az állam valamiféle támogatást, akkor ez ne az otthoni semmittevésért járjon,
még ha kevesebb is a munka egy cégnél. Valószínű ugyanis, hogy épp a felszabaduló időnek köszönhetően sikerül a vállalatnál bevezetni néhány új megoldást, amelyekre addig senki sem gondolt.
Neoliberális luxuskommunizmus
„Az adófizetést megkerülni igyekvő vállalatok támogatják az ingyenpénz ötletét, és igyekeznek népszerűsíteni a munka utáni (nélküli) luxuskommunizmus vízióját. Valójában a szociális hálók és a jóléti állam gyengítése a törekvés egyik célja, hiszen fennáll a veszély, hogy a feltétel nélküli alapjövedelem feltétele más állami juttatások eltörlése lenne, az évtizedek alatt kialakult szociálpolitikai eszköztár lecserélése egyetlen sárga csekkre.
Az ötlet motivációja az, hogy a munkájukat elvesztő tömegeknek adófizetői pénzből továbbra is rendelkezésére álljon annyi vásárlóerő, amellyel többek között a techcégek szolgáltatásait megvásárolhatják. A terv a kritikusok szerint a tőkét és a gépeket birtokló gazdasági elit dominanciájának elfogadásáért cserébe jár a leszakadó rétegnek” – írtuk korábban azzal kapcsolatban, hogy az olcsó munkaerő tömeges importjával, azaz a migrációval Európa az alacsony-bér modellt is feltámaszthatja. Mint ekkor megjegyeztük, különös, hogy egyes nemzetközi szervezetek, vagy éppen hazai közgazdászok a tömeges migrációval vagy éppen a feltétel nélküli alapjövedelemmel kapcsolatban feltétel nélküli támogatásukról tettek tanúbizonyságot, addig a közmunkaprogramot valamilyen okból már éles kritikával illették.
Összeomlás helyett tanuljunk, változzunk, fejlődjünk