Ahogy a Mandineren is megírtuk, felbontotta Kesselyák Gergely határozatlan idejű első karmesteri szerződését Ókovács Szilveszter. Az Index szerint
az Opera főigazgatója koncepcióváltással indokolta a döntést.
A portál azt írta operaházi forrásokra hivatkozva, hogy Ókovács Szilveszter június 7-én hívatta magához Kesselyákot, és tájékoztatta, mivel Kocsár Balázs fő-zeneigazgató szerződése hamarosan lejár, ezért zenei koncepcióváltásra kerül sor, amelyben Kesselyák előadásainak száma olyan mértékben lecsökken, hogy nem indokolt számára az alkalmazotti státusz.
Ókovács újabb ciklusra marad az Operaház élén
A folyamatokat végig követve, arról is beszámoltunk, hogy hosszas huzavona és számos találgatás után ma végre kiderült: Ókovács Szilveszter marad az Operaház vezetői székében.
Az igazgatóválasztás hónapokig uralta a kulturális közbeszédet,
ugyanis miután az első kör eredménytelenül zárult, a kulturális minisztérium újabb pályázatot írt ki a főigazgatói munkakör betöltésére. A második fordulóban már bőséggel akadtak indulók, köztük olyan nevek is, mint Rost Andrea vagy Miklósa Erika.
„Az Operaházban kétezer fölött van az eladott bérletek száma, ehhez képest jóval nagyobbnak tűnik az érdeklődés, amely az igazgatóválasztást övezi. Majdnem olyan, mintha új szövetségi kapitányt választanánk” – mondta a szűk körű sajtótájékoztatón Csák János kulturális miniszter.
A szivárogtatásnak tűnő információk ellenére Ókovács Szilveszter mindvégig magabiztosan állította nekünk adott nyilatkozataiban: nem tekinti lefutottnak a meccset. „Pusztán mert egy lap írt valamit, nem sietnék azt valóságnak venni. A KIM vezetői pályázatai nem nyilvánosak, a zsűritagokkal és közreműködőkkel szigorú titoktartást íratnak alá. Kizártnak tartom, hogy elismert művészek, felelős állami vezetők a meghallgatásokról bármit kiszivárogtatnának. Ezért hadd ne adjak hitelt találgatásnak” – fogalmazott. Hozzátette: a jogérzéke azt mondja, ha egy nem nyilvános folyamat folyamatos nyilvánosságot kap, a lényege sérülhet.
Szintén egy korábbi, másik interjúnkban arról kérdeztük, nem árt-e az igazgatóválasztás körüli hezitálás az amúgy is válságidőszakot megélő kulturális tér egyik fő intézményének. „De, árthat is. Viszont, ha a sajtó egy része nem volna ideológiailag diszlexizált, nem lenne semmi baj. Például az a hangzatos cím, miszerint »Az Operaház új igazgatót keres Ókovács helyére« egyszerűen igaztalan, helytelen és torz is (...) Akik így pofozzák félre a dolgot, nehéz időben kívánnak demoralizálni, szétzilálni egy sok munkával és a kollégákkal együtt épített rendet” – felelte akkor.