Mint emlékezetes, 2023. február közepén külföldi szélsőbaloldali radikálisok nyolc járókelőt támadtak meg Budapest négy pontján, brutálisan összeverve őket, néhányukat súlyosan megsebesítve. Az áldozatokat találomra választották ki. Valamennyiüknek az volt a „bűne”, hogy terepmintás ruhát, fekete bakancsot és dzsekit viseltek.
A mintegy húszfős, szélsőbaloldali csoport tagjai öt alkalommal, fényes nappal, hátulról, aljas módon támadták meg, és vascsövekkel, viperákkal verték véresre az embereket a fővárosban.
Az ügyészség hivatalos jelentése alapján 2023. február 9. és 11. között egy antifa-csoport öt utcai támadást hajtott végre Budapesten, amelyekben összesen 9 embernek okoztak sérülést. Az ügyészség ezzel kapcsolatban három külföldi állampolgárral szemben emelt vádat, valamint 14 további külföldivel szemben nemzetközi elfogatóparancs került kiadásra. A vádirat szerint a három vádlott és a 14 társuk (a többségük szabadlábon) célja az volt, hogy súlyos, akár életveszélyes sérülések okozásával elrettentsék a „szélsőjobboldali” mozgalmak követőit.
A Magyarországon eljárás alá vont két német és egy olasz állampolgár (Ilaria Salis) a vád szerint egy 2017-ben, Lipcsében alapított szélsőbaloldali szervezet tagjai voltak. A csoport 2018 és 2020 között Németországban már többször megtámadott szélsőjobboldali vagy annak vélt személyeket, majd 2022-ben határozták el, hogy 2023-ban a Becsület Napja nevű esemény előtt Budapesten is támadásba lendülnek. Február 11. a „Kitörés” vagy „Becsület Napja”, amikor leginkább európai szélsőjobboldali és különböző országokból érkező nacionalista csoportok
hagyományosan megünneplik, hogy a német és magyar csapatok 1945-ben megpróbáltak kitörni a budai Várnegyedből.
2023 februárjában aztán a szélsőbaloldali, antifasiszta csoportok is feltűntek Budapesten, tagjaik pedig több embert (akiket elsősorban katonai jellegű ruházatuk miatt szélsőjobboldalinak véltek) megtámadtak és súlyosan bántalmaztak az utcán. Az antifa támadók az ellenőrzések elkerülése céljából a darkneten szervezték támadásaikat, és ott is tervezték meg az eszközeik beszerzését, a támadások helyszíneit és az esetleges menekülési útvonalakat.
Az ügyészség szerint a támadásokat alaposan megtervezték, azokon előre egyeztetett feladatmegosztásban „dolgoztak”. A támadások időtartamát 30 másodpercben határozták meg, azokon az irányítónak kinevezett személy előre megbeszélt jelszavakkal koordinálta a többiek munkáját. Egy ember közben a környezetet figyelte, a többiek pedig verték az áldozatnak kiszemelt személyeket.
Az első támadás a Nyugati pályaudvaron, egy vonaton, a második a Fővám téren, a harmadik és a negyedik február 10-én a Gazdagréti téren, illetve a Bank utcában, míg az ötödik támadás február 11-én az I. kerületi Mikó utcában történt. A sértettek között volt magyar és külföldi állampolgár.
A budapesti embervadászat miatt hazánkban elfogott Ilaria Salist az olasz zöld–kommunista párt színeiben képviselővé választották a tavalyi európai uniós parlamenti választásokon. Így a szélsőbaloldali olasz a mentelmi joga mögé bújva eddig el tudta kerülni a felelősségre vonást.
Ilaria Salis Brüsszelből, mentelmi joga védelméből uszít tovább és védi társait. Többek között arra szólított fel, hogy „nem szabad Magyarországnak kiadni egy antifasisztát sem”. De emellett sem fogja vissza magát, mikor arról beszél, hogy „mindenki kiemelte egy új antifasizmus sürgősségét, amely megfelel a jelen kihívásainak.
Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás. Egy olyan kihívás, amelyet ambícióval, intelligenciával és elszántsággal kell legyőznünk. Legyen a szolidaritás az északi csillag, amely irányítja utunkat”
Ráadásul az anitfa-vezér nemcsak Magyarországot próbálja sakkban tartani, amit másik kijelentésével is bizonyít: „Meghallgattuk a most Párizsban fogvatartott Gino ügyvédeit, és reméljük, hogy Franciaország elutasító választ fog adni a kiadatási kérelemre azzal, hogy megtagadja az együttműködést Magyarországgal”.