Így tiporja a jogállamot Donald Tusk Lengyelországban – ez a terv Magyar Péterrel Magyarországon is
Brüsszel hasonlót vár el a TISZA Párttól itthon, ezért sorra vettük, mi is történt a lengyeleknél.
Január 23-án tárgyalja Magyar Péter mentelmi jogának ügyét az EP jogi bizottsága, mivel a magyar hatóságok kérték annak felfüggesztését a diszkóbotrány kapcsán. Cikksorozatunk újabb részében bemutatjuk, kicsoda az a lengyel baloldali politikus, aki Magyar ügyének egyik előadója. Krzysztof Śmiszek LMBTQ-ügyekhez és Donald Tuskhoz kötődik.
Január 23-án, csütörtökön tárgyalja Magyar Péter mentelmi jogi ügyét az Európai Parlament jogi bizottságának rendkívüli ülése. Az ülés zártkörű lesz, a nyilvánosság teljes kizárásával. Az EP maga később tárgyal és szavaz az érintett ügyekben. Az ülésen még másik hat EP-képviselő mentelmi jogáról is tárgyalnak.
Magyar Péter, a TISZA Párt alelnöke, EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését két ügy miatt is kezdeményezték a magyar hatóságok. Az első ügye a diszkóbotrányhoz kapcsolódó telefonlopási ügy, a másik egy rágalmazás.
A két esetnek az EP jogi bizottságánál külön raportőre van, mindkettejük lengyel.
A telefonos üggyel kapcsolatos mentelmijog-felfüggesztési kérelem Krzysztof Śmiszek szocialista képviselőnél van, aki 2023 decembere és 2024 májusa között Donald Tusk kormányának tagjaként az igazságügyi miniszter, a jobboldali ellenzékkel szembeni több jogsértésért felelős Adam Bodnar helyettese volt. A rágalmazás kapcsán benyújtott mentelmijog-felfügesztési kérelem raportőre viszont Dominik Tarczyński, aki a korábbi jobboldali kormánypárt, a most ellenzékben lévő, Fidesz-szövetséges PiS EP-képviselője a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette ECR-frakcióban.
Az 1979-es születésű Krzysztof Jan Śmiszek jogász és politikus, emberi jogi aktivista és egyetemi oktató. 2019 óta a lengyel parlament, azaz a szejm tagja, 2023 decembere és 2024 májusa közt igazságügyi miniszter-helyettes volt Donald Tusk globalista kormányában, ma pedig EP-képviselő. Egyébként nem Tusk pártjának a tagja, hanem a lengyel baloldali pártokat összefogó Baloldalnak (Lewica).
A varsói egyetem jogi karára járt, és európai uniós jogra specializálódott. Doktori disszertációját az európai egyenlőségi sztenderdek és a lengyel jog viszonyáról írta. Eleinte antidiszkriminációs ügyeken dolgozott, és vezetője volt egy homofóbia elleni kampánynak is. Majd 2008-2010 között Brüsszelben volt a hasonló tematikát vivő Equinet – European Network of Equality Bodies koordinátora. 2011-2016 között a varsói egyetem jogi karának emberi jogi tanszékén kutatott.
2019-ben belépett a frissen létrejött Tavasz (Wiosna) baloldali pártba, ami 2021-ben beolvadt a Baloldalba.
Érdekesség, hogy a Tavaszt megalapító politikus, Słupsk városának polgármestere, Robert Biedroń egyben Śmiszek partnere, azaz egy melegpárt alkotnak, mégpedig 2002 óta. A Tavasz párt az LMBTQ-ügyek, zöldügyek, állatjogok, egyenlőség támogatója volt.
Śmiszek bekerült a szejmbe, majd a frissen megalakult LMBTQ parlamenti csoport vezetője lett. A 2023-as választás után Śmiszek újra bekerült a parlamentbe, és ezután lett Tusk kormányának miniszterhelyettese. Arról, hogy miniszter főnöke, Adam Bodnar milyen törvénytelenségekért felelős, itt írtunk.
Ezt is ajánljuk a témában
Brüsszel hasonlót vár el a TISZA Párttól itthon, ezért sorra vettük, mi is történt a lengyeleknél.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka
Cikksorozatunk eddigi részei1. rész: Diszkóbotrány és rágalmazás: ezt kell tudni Magyar Péter EP-s mentelmi ügyéről 2. rész: Magyar Péter korábban eltörölte volna a mentelmi jogot, most mögé bújik |