Foggal-körömmel ragaszkodik a mentelmi jogához Magyar Péter: újra a Facebookon kábítja a népet
Úgy néz ki, csak biztonsági játékot tud játszani a TISZA Párt elnöke.
Magyar Péter úgy változtatta meg a mentelmi joggal kapcsolatos álláspontját, ahogy épp az érdekei kívánták – cikksorozatunk második részében összefoglaljuk az eddig történteket.
Január 23-án tárgyalja Magyar Péter mentelmi jogi ügyét az Európai Parlament jogi bizottságának (JURI) rendkívüli ülése. Azért rendeltek el rendkívüli ülést, mert annyi mentelmi ügy halmozódott fel, hogy külön ülést kell miattuk rendezni. Az esemény zártkörű lesz, a nyilvánosság teljes kizárásával. Az EP maga később tárgyal és szavaz az érintett ügyekben. A 23-i zárt ülésen még másik hat képviselő mentelmi jogát is tárgyalják.
Magyar Péter, a TISZA Párt alelnöke, EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését két ügy miatt is kezdeményezték a magyar hatóságok. Az első ügye a diszkóbotrányhoz kapcsolódó telefonlopási ügy, a másik egy rágalmazás.
Magyar Péter a 2024. június 9-i EP-választások előtt még úgy nyilatkozott, hogy EP-képviselőnek lenni a világ „legnagyobb kamuállása” havi 20 ezer euróért, majd felvéve mandátumát mégis beült a testületbe.
2025. január 14-15-én pedig egy online voksoláson megszavaztatta, hogy maradjon-e EP-képviselő, s a több mint 62 ezer szavazó 95 százaléka a maradása mellett foglalt állást. Az online szavazás semmilyen tekintetben nem volt reprezentatív.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy néz ki, csak biztonsági játékot tud játszani a TISZA Párt elnöke.
De még izgalmasabb az, hogy miket mondott korábban Magyar Péter a mentelmi jogról. Mint azt írtuk, Magyar 2024. április 25-én egy Tamásiban rendezett fórumon azt mondta:
És eltöröljük a mentelmi jogot természetesen. Semmi értelme. Nyilván van Simonkáknak, Boldogoknak, társaiknak. […] Szóval, nyilván a mentelmi jog az egy szükséges rossz. Egyébként vannak olyan országok, ahol ez működik, vannak, ahol nem, nekünk nem lesz rá szükségünk, úgyhogy mi ezt eltöröljük.
Később egy derecskei fórumon május 6-án megerősítette a korábbi ígéretét, sőt, azt is elmondta, hogy nem veszi fel az EP-mandátumát, de már azzal viccelődőtt, hogy lehet, hogy neki szüksége lenne a mentelmi jogra: „A mentelmi jogot meg fogjuk szüntetni, ezt már több helyen mondtam. Bár egyébként lehet, hogy nekem például szükségem lenne rá, mert éppen harminc eljárást indítottak ellenem és nyilván ez lesz a következő két évben is. De ennek ellenére sem fogom felvenni az európai parlamenti képviselői mandátumot, amivel egyébként járna ugyanúgy mentelmi jog.”
A Magyar Nemzet szerint viszont augusztus végén az ATV-ben már úgy fogalmazott:
„Ha megkeresnek és megmondják, hogy milyen eljárás van, és milyen bizonyítékok, akkor majd eldöntöm. Ha egy politikailag motivált eljárásról van szó, ami egyébként minden eljárásra jellemző jelenleg velem szemben, akkor nyilván nem. Hogyha olyan bizonyítékaik vannak, amelyeket jelenleg hazudik a propagandamédia, akkor ezt megfontolom,
de egyébként én nem mondhatok le, az Európai Parlament fog erről dönteni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar Péter az európai parlamenti képviselőségről: „A legnagyobb kamuállás a világon havi 20 ezer euróért.”
Az Európai Parlament szabályzata leszögezi: „a parlamenti mentelmi jog nem a képviselők személyes kiváltsága, hanem azt garantálja, hogy az EP-képviselők szabadon gyakorolhassák megbízatásukat, és ne legyenek kitéve önkényes politikai zaklatásnak”. Továbbá „az EP-képviselőket kettős mentelmi jog illeti meg: saját tagállamukban a nemzeti parlamentek képviselőinek biztosítotthoz hasonló mentelmi jog; valamint a többi tagállam területén az őrizetbe vétellel és a bírósági eljárással szembeni védelmet biztosító mentelmi jog.” Hozzáteszik: „Ha az illetékes nemzeti hatóságok egy EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére kérik az Európai Parlamentet (vagy egy hivatalban lévő vagy volt EP-képviselő maga kéri mentelmi jogának fenntartását), a Parlament elnöke a plenáris ülésen bejelenti, hogy a házhoz ilyen kérelem érkezett, és a kérelmet az illetékes parlamenti bizottsághoz, azaz a Jogi Bizottsághoz utalja.” Ezután „a bizottság zárt ülésen ajánlást fogad el, amelyet az egész Parlament elé terjeszt és amelyben a képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére vagy fenntartására irányuló kérelem jóváhagyását vagy elutasítását javasolja. A bizottsági határozatot követő plenáris ülésen a Parlament egyszerű többségi szavazással határoz.” A képviselői mandátum ugyanakkor érvényben marad akkor is, ha megvonták egy képviselő mentelmi jogát. Mivel a képviselői mandátumról nemzeti választáson döntenek, annak megszüntetéséről a tagállami hatóságok döntenek.
Emlékezetes, a politikus még júniusban, az Ötkert nevű budapesti szórakozóhelyen olyan vállalhatatlanul viselkedett, hogy végül a biztonsági őrök vezették ki. A politikus balhéjáról megrázó videók kerültek elő. De a TISZA Párt alelnöke a szemtanúk szerint még a szórakozóhely előtt is folytatta a sokak szerint vállalhatatlannak tartott viselkedését. Sőt, összetűzésbe került egy férfival, aki róla felvételeket készített, a telefont pedig elvette tőle, majd a Dunába dobta.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza Párt alelnöke a szemtanúk szerint még a szórakozóhely előtt is folytatta ámokfutását.
A 100 ezer forintot meghaladó értékű telefont búvárok szedték ki a Dunából, majd működőképesen visszaadták a sértettnek. A helyszínt a közterületi kamerák felvételei alapján azonosították, a készülékről pedig sikerült lementeni a tárolt videó-felvételeket, amelyeket a hatóságok felhasználnak a nyomozás során.
Ugyanis a rendőrség garázdaság és rongálás gyanúja miatt nyomozást indított, nem sokkal később pedig Magyar Péter diszkóbotrányának ügye a Központi Nyomozó Főügyészséghez került, mivel a TISZA Párt vezetőjének mentelmi joga van.
Vele szemben csak a főügyészség indíthat nyomozást azután, hogy az Európai Parlament felfüggeszti a mentelmi jogát.
Cikksorozatunk első részeDiszkóbotrány és rágalmazás: ezt kell tudni Magyar Péter EP-s mentelmi ügyéről |
Nyitókép: MTI/Purger Tamás